•                  
سه شنبه , ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آگوست 3

هفت تجمع اعتراضی برگزار شد

0
250

اجتم.PNGطی روزهای گذشته، جمعی از کارگرانِ عضو تعاونی مسکن شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، حدود صد نفر از کارگران پیمانکاری بخش کشاورزی مجتمع نیشکر هفت‌تپه، کارگران منسوج کیان کُرد، کارگران راه‌آهن ناحیه درود استان لرستان، جمعی از پرسنل بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، شماری از کارگران تعمیرات خطوط راه‌آهن شمال شرق و حدود پنجاه نفر از کارگران غارعلیصدر در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱، برای سومین روز در هفته جاری، جمعی از کارگرانِ عضو تعاونی مسکن شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای پیگیری مطالبات خود، مقابل ساختمان شهرداری تهران تجمع کردند. جمعی از کارگرانِ عضو تعاونی مسکن شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای پیگیری مطالبات خود، مقابل ساختمان شهرداری تهران تجمع کردند. تجمع‌کنندگان از اعضای پروژه‌های نیمه تمامِ مسکن سپیدار ۲ و ۳ هستند.

اجتماع امروز، سومین تجمعی اعتراضی در هفته جاری است که از سوی این گروه از کارگران، مقابل ساختمان شهرداری تهران برپا شده است.

معترضان از مسئولان شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر تهران می‌خواهند تا تکلیف پروژه‌های نیمه‌تمام مسکونی را هرچه زودتر مشخص کند.

پیش از این سیدرحیم میرعبداللـه، مسئول شورای اسلامی کار شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در خصوص مشکلات اعضای تعاونی‌های مسکن این مجموعه به ایلنا گفته بود: “اعضای پروژه‌های سپیدار ۲ و ۳ به تعهدات خود عمل کرده‌اند؛ اما بدقولی پیمانکار و بدحسابی مسئولان وقت شهرداری باعث شده با گذشت نزدیک به ۵ سال این پروژه‌ها نیمه‌کاره رها شوند”.
تجمع کارگران کشاورزی نیشکر هفت‌تپه/روابط عمومی: مشکل از پیمانکارِ مربوطه است

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۱، حدود صد نفر از کارگران پیمانکاری بخش کشاورزی مجتمع نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی سال ۹۴ تجمع کردند. روابط عمومی شرکت می‌گوید: “مشکل از پیمانکار است”.

این کارگران می‌گویند: “دو ماه از مطالبات مزدی سال ۹۴ خود را دریافت نکرده‌اند”.

به گفته این کارگران، باقی کارگران کشاورزیِ هفت‌تپه که طرف قراردادِ بقیه شرکت‌های پیمانکاری هستند، مطالبات مزدی خود را دریافت کرده‌اند.

در عین حال روابط عمومی مجتمع نیشکر هفت تپه ضمن تایید تجمع صبح امروز به خبرنگار ایلنا گفت: “از زمانی که شرکت نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی واگذار شد، حق و حقوق کارگران پیمانکاری مورد مناقشه بود که بعد از رایزنی‌های بسیار، مدیریت شرکت با کارفرمایان توافق کرد که به‌جای پرداخت پول دستمزدها به پیمانکاران، این مبالغ مستقیم به خود کارگران پرداخت شود”.

وی ادامه داد: “این پرداختِ مستقیم دستمزد به کارگران، منوط به ارائه لیست شفاف قانونی شامل مشخصات دستمزدی کارگران توسط پیمانکار است که همه پیمانکاران به جز یکی، لیست شفاف ارائه کردند؛ ولی پیمانکاری که کارگرانش امروز تجمع کردند، لیست مخدوش ارائه داده که در نتیجه دستمزد کارگران پرداخت نشده‌است”.

این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: “نماینده شرکت در ارتباط با مشکل این کارگران با اداره کار نیز صحبت و رایزنی کرده و قرار است به زودی مشکل حل شود”.
تجمع کارگران «کیان کُرد» مقابل فرمانداری ملایر

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰، کارگران منسوج«کیان کُرد» در ادامه تجمعی که در سه هفته گذشته در مقابل محل کار خود برپا کرده بودند، امروز در برابر ساختمان فرمانداری ملایر پیگیر مطالبات معوقه خود شدند.

در ادامه تجمعی که طی سه هفته گذشته توسط گروهی از کارگران کارخانه «کیان کُرد» در مقابل ساختمان کارخانه برپا شده بود، صبح امروز نیز این کارگران تجمع مشابهی را در مقابل فرمانداری ملایر برپا کردند.

از قرار معلوم شمار تجمع‌کنندگان که از نیروهای شاغل منسوج«کیان کُرد» در شهرستان ملایر استان همدان هستند، تا ۲۵۰ کارگر برآورد شده است.

طبق اظهارات کارگران معترض، در جریان برپایی اجتماع صنفی روزهای گذشته و امروز، مسئولان شهرستانی مداوم در دیدار با کارگران، وعده رسیدگی به مشکلات را در روزهای آینده می‌دهند، اما هنوز در عمل اتفاقی نیفتاده است.

آنها می‌گویند: “باوجود آنکه نسبت به وعده داده شده خوش‌بین‌ هستیم اما به دلیل مشکلات معیشتی نمی‌توانیم از پیگیری‌های خود (علارغم دریافت یک ماه از معوقات مزدی شش ماهه) صرف‌نظر کنیم و برای همین امروز تصمیم گرفتیم به فرمانداری ملایر مراجعه کنیم”.
تجمع کارگران «تراورس» درود به روز دهم رسید

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰، اعتراض صنفی کارگران راه‌آهن ناحیه درود استان لرستان که از ۱۰ روز قبل آغاز شده بود، امروز نیز ادامه یافت.

یکی از کارگران راه‌آهن ناحیه درود با اعلام خبر تجمع دوباره کارگران گفت: “ما حدود ۱۵۰ کارگر راه‌آهن ناحیه درود هستیم که تحت مسئولیت شرکت «تراورس» با سوابق بالای کاری در بخش امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن مشغول کاریم”.

به گفته وی، شرکت «تراورس» به عنوان کارفرما به بهانه مشکلات مالی از پرداخت دست‌کم سه ماه دستمزد و ۴ ماه حق بیمه کوتاهی کرده است. به همین دلیل کارگران برای پیگیری مطالبات خود، کار در بخش نگهداری خطوط را از ده روز قبل متوقف کرده و در محل کار خود جمع شده‌اند.

وی با بیان اینکه کارگران خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه خود هستند، گفت: “تا این لحظه از جانب مدیران راه‌آهن ناحیه درود استان لرستان پاسخ مشخصی به خواسته‌های ما داده نشده است”.

به گفته وی، مدیریت کنونی شرکت «تراورس» با پرداخت نامنظم دستمزد و حق بیمه حدود ۷ هزار کارگر در نواحی ریلی کشور، گذران زندگی خانواده‌های آنها را با مشکل مواجه کرده‌ است.

او افزود: “جدا از کارگران خطوط راه‌آهن ناحیه درود، سایر همکارانمان در سایر استانها نیز مرتب دست به اعتراض صنفی می‌زنند”.

این کارگر شاغل در راه‌آهن ناحیه درود درباره سایر مشکلات صنفی خود گفت: “غیر از بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی و بیمه داریم، کارفرما هر ماه مبالغی از حقوق کارگران بابت بیمه تکمیلی کسر می‌‌کند اما ما کارگران از خدمات بیمه تکمیلی به دلیل آنچه واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه‌گر عنوان می‌شود، بهره‌مند نیستیم”.

این کارگر در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: “انتظار ما از مقام‌های مسئول این است که علاوه بر پیگیری پرداخت معوقات مزدی و بیمه‌ای، برای حفظ اشتغال کارگران امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن تلاش کنند”.

به گفته وی، در ماه‌های گذشته شمار زیادی از کارگران زیرمجموعه شرکت تراورس با سوابق بالای کاری به بهانه کاهش هزینه‌های جاری از کار بیکارشده‌اند.

شرکت تراورس یکی از شرکت‌های اقماری راه‌آهن است که امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن را انجام می‌دهد.
تجمع اعتراضی بازنشستگان علوم پزشکی جلوی استانداری

به گزارش تابناک مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰، جمعی از پرسنل بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ظهر امروز به نشانه اعتراض به عدم پرداخت مطالبات خود جلوی ساختمان استانداری دست به تجمع زدند.

به گزارش فصلی نو، معترضین در این تجمع به خبرنگاران گفتند : “با توجه به مشکلات متعدد مالی که در زندگی ما وجود دارد همه دلخوشی ما به دریافت حق و حقوق بازنشستگی بود”.

این افراد اضافه کردند: “اکنون تعداد زیادی از کارکنان بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی یاسوج علیرغم گذشت مدتهای زیادی از تاریخ بازنشستگی موفق به دریافت مطالبات خود نشده اند و ایندر حالی است که یک عده از همکاران ما که همزمان با ما بازنشسته داشتند به دلیل نفوذهایی که در بدنه مدیریت دانشگاه داشته اند موفق به دریاافت مطالبات شدند”.

معترضین در ادامه بیان کردند: “مبالغ مطالبات ما متفاوت است بنحوی که در بین ما افراد از ۲۰ میلیون تومان تا ۱۵۰ میلیون تومان بابت حق بازنشستگی از دانشگاه علوم پزشکی بستانکار هستند”.

آنها تعداد افرادی که موفق به دریافت مطالبات خود از دانشگاه علوم پزشکی نشدند را بالای ۱۰۰ نفر اعلام کردند و گفتند: “جواب درست و حسابی از مسئولان دریافت نکردیم حدود یکماه پیش حراست دانشگاه به ماه اعلام کرد دو هفته دیگر برای دریافت مطالبات مراجعه کنید و اکنون بعد از گذشت یکماه جواب مناسبی دریافت نکردیم”.

تجمع کنندگان دلیل حضور خود جلوی ساختمان استانداری را متوجه مدیران دانشگاه علوم پزشکی عنوان کردند و بیان کردند : “مدیران دانشگاه علوم پزشکی یاسوجدر جواب اعتراض ما برای دریافت مطالبه به ما اعلام نمودند که برای سهولت در دریافت مطالبات خود جلوی استانداری تجمع کنید تا از این طریق بهتر به مطالبات خود برسید”.
کارگران خطوط راه‌آهن شمال شرق تجمع کردند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۹، شماری از کارگران تعمیرات خطوط راه‌آهن شمال شرق در اعتراض به سه ماه مزد معوقه و پنج ماه حق بیمه، دست از کار کشیدند و در محوطه کارگاه تجمع کردند.

روز (یکشنبه ۸ بهمن ماه) شماری از کارگران تعمیرات خطوط راه‌آهن شمال شرق واقع در شهرستان شهرستان شاهرود استان سمنان، در اعتراض به سه ماه مزد معوقه و ۵ ماه حق بیمه در محوطه کارگاه تجمع کردند.

این کارگران دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را تامین نشدن منابع مالی از سوی کارفرما عنوان می‌کنند.

طبق اظهارات کارگران معترض، یکی دیگر از مشکلات صنفی آنها نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قراردادهای کوتاه‌مدت یک‌ماهه است که باعث نگرانی بیشتر آنها شده است.

این کارگران با ابراز نگرانی از وضعیت بوجود آمده برای مجموعه افراد شاغل شرکت تراورس در نواحی ریلی کشور تصریح کردند: “شرکت تراورس در نواحی ریلی کشور حدود ۷ هزار کارگر دارد که هر چند وقت یکبار شماری از این کارگران برای مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود دست به اعتراض صنفی می‌زنند”.

از قرار معلوم همزمان با اعتراض روز گذشته کارگران واحد تعمیرات خطوط راه‌آهن شمال شرق که برای چندمین بار انجام شده، جلسه‌ای با حضور نماینده کارگران معترض و برخی مسئولان شهرستانی همانند فرماندار، مدیرکل راه آهن و مسئولانی از نیروی انتظامی و امنیتی برگزار شد. از قرار معلوم مسئولان حاضر در جلسه؛ وعده رسیدگی به مشکلات این کارگران را داده‌اند.
کارگران غار علیصدر: ما را به حال خود رها کرده‌اند/کارفرما: وقتی درآمد نیست، نمی‌توانیم بپردازیم

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۹، کارگران غارعلیصدر می‌گویند: “باوجود سالها سابقه کار، بیکار شده‌ایم”. در مقابل کارفرما هم می‌گوید: “این کارگران فصلی هستند و به روال هرساله، چند ماهی از سال برایشان کار نداریم”.

کارگران غار علیصدر در استان همدان از وضعیت نابسامان شغلی خود انتقاد دارند.

این کارگران که حدود پنجاه نفر از آنها روز گذشته در محوطه غار، تجمع اعتراضی برگزار کردند، می‌گویند: “با وجود سالها سابقه، گفته‌اند تا پایان سال به ما نیاز ندارند”.

این کارگران با بیان اینکه امنیت شغلی نداریم و چطور است که هیچ نهادی از ما کارگران بومی حمایت نمی‌کند، می‌افزایند: “اگر قرار باشد ماه‌های منتهی به شب عید را بیکار و بدون درآمد باشیم، به‌طور جدی دچار مشکل می‌شویم”.

کارگران فصلی غارعلیصدر تحت قرارداد یک شرکت پیمانکاری به نام شرکت غار علیصدر هستند. یکی از مدیران این شرکت در ارتباط با اعتراضات کارگران و دلایل آن به خبرنگار ما گفت: “این کارگران که تعدادشان حدود ۷۰ نفر است، فصلی هستند. علی‌القاعده کارگران فصلی در نیمه دوم سال که سرماست و تعداد بازدیدکنندگانِ غار کم است، تعدیل می‌شوند و دوباره در اواخر اسفندماه به‌کارگیری می‌شوند”.

وی با بیان اینکه شرکت ما خصوصی است و منبعی برای پرداخت دستمزد به کارگرانی که کاری برای انجام دادن ندارند؛ نداریم؛ افزود: “در ماه‌هایی که درآمد نیست، نمی‌توانیم دستمزد کارگران را بپردازیم لذا مجبوریم کارگران فصلی را تعدیل کنیم. در سالهای گذشته، این کارگران آخر شهریورماه تعدیل می‌شدند اما امسال به لطف مدیریت جدید آنها را تا ابتدای ماه جاری نگه داشتیم ولی بیش از این دیگر قادر به ادامه این کار نیستیم”.

این مقام مسئول در ارتباط با سابقه کاری این کارگران تعدیلی گفت: “اکثر آنها ۷ یا ۸ سال سابقه کار دارند اما در ۲۵ سال گذشته که شرکت غار علیصدر تاسیس شده، روال همین بوده و تعدیل‌های امسال، بدعت جدیدی نیست”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: