•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت ۴ تن از شهروندان در ۴ استان کشور

0
89

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۷مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان کامیاران، گچساران، سنندج و چابهار، چهار تن از شهروندان در جریان اعتراضات سراسری بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، محمد امین زاده دیل، مبین بلوچ، میلاد کمانگر و سهراب جلالی، سه تن از شهروندان ساکن استان‌های سیستان و بلوچستان، کردستان و کهگیلویه بویراحمد، در جریان اعتراضات سراسری ماه جاری توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”روز یکشنبه ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، محمد امین زاده دیل، ساکن شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد، و در جریان تجمعات اعتراضات توسط نيروهای لباس شخصی بازداشت و به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی این شهر منتقل شده و با توجه به عدم تناسب از سوی وی خانواده اش به شدت نگران وضعیت سلامت وی هستند.”

همچنین وبسایت حال وش با انتشار خبری اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، مبین بلوچ، ساکن شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران اطلاعات سپاه در این شهرستان به اتهام فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده است. از جمله عللی که باعث تمرکز ارگانهای امنیتی برای بازداشت مبین‌بلوچ شد پیگیریهای مستمر وی در خصوص خبر تجاوز فرمانده نیروی انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله بوده است.

اما وبسایت کُردپا هم اعلام کرد، روز دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، میلاد کمانگر، ساکن شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این شهروند توام با ضرب و شتم و ارعاب از سوی نیروهای امنیتی بوده است.

همچنین، روز سه شنبه ۵ مهر ماه ۱۴۰۱، سهراب جلالی، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، در ادامه بازداشتهای گسترده در خصوص اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

از راست: سهراب جلالی - میلاد کمانگر

                                                    از راست: سهراب جلالی – میلاد کمانگر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.