•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, دسامبر 3

بازداشت حسین‌ ماهینی توسط نیروهای امنیتی

0
108

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۸مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی، حسین ماهینی، بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس تهران را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، روز پنجشنبه ۷ مهر ماه ۱۴۰۱، حسین ماهینی، بازیکن پیشین باشگاه پرسپولیس تهران، در ادامه بازداشتهای گسترده و حمایت سلبریتی ها از اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، بازداشت حسین ماهینی، در ادامه اعمال فشارهای امنیتی و قضایی بر علیه افراد صاحب نام (سلبریتی های) و حمایت آنها از اعتراضات سراسری ماه جاری صورت گرفته است.‌

همچنین، اتهام حسین ماهینی (تشویق شهروندان به اغتشاش از طریق انتشار مطالب در صفحات مجازی خود) عنوان شده است.

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری ارگانهای امنیتی و قوهوقضاییه ایران، از تجمعات اعتراض با عنوان (اغتشاش) و از شهروندان معترض با عنوان (اغتشاشگر) یاد می شود.

سرکوب گسترده شهروندان و بازداشتهای دیت جمعی در حالی ادامه دارد که مطالبات شهروندان ایران، در راستای دست یابی به حقوق شهروندی شان منطبق با اصول مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر است.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.