سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

بازداشت و بلاتکلیفی ۵ شهروند و آزادی ۷ شهروند دیگر با تودیع وثیقه

0
94

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۳بهمن ماه ۱۴۰۱، پوران ناظمی، عبدالحمید بلوچ زهی، وحید مرادزهی‌ و آرام‌ ملایی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین، جیران نیک پیمان مطلق، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برند. از سوی دیگر، محمدرضا بهنام نژاد، محمدحسین‌ حسینی، مرجان زهرایی، بهزاد صباغ، مرضیه جانی پور، حیدر ابراهیمی و مسعود فرهیخته، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، پوران ناظمی، فعال مدنی، توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”خانم ناظمی در حالی که جهت ملاقات به بیمارستان مهرگان واقع در استان کرمان به جهت ملاقات با پدر خود مراجعه کرده بود توسط ۲ مامور نیروی انتظامی بازداشت شد.” 

لازم به اشاره است، پوران ناظمی، در تاریخ  ۲۷ مهرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۱ دی ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

پوران ناظمی، پیش از این هم به سبب فعالیت های خود سابقه بازداشت و پرونده سازی از سوی ارگانهای امنیتی را داشته است. 

کمپین فعالین‌ بلوچ هم‌ با انتشار خبری اعلام کرد؛ روز دوشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، وحید مرادزهی، ساکن راهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این‌ شهر بازداشت شد.

گفته می‌شود، بازداشت وحید مرادزهی، در منطقه شیرآباد از توابع زاهدان صورت گرفته‌ است.

تا لحظه تنظیم خبر اطلاعی از محل نگهداری، وضعیت و اتهامات مطروحه علیه وحید مرادزهی در دسترس نیست.

از سوی دیگر، روز سه شنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، مرضیه جانی پور، متولد؛ ۱۳۴۳، فرزند: صفرعلی، معلم بازنشسته، ساکن تهران، پس از اتمام مراحل بازجویی و سپس بازپرسی با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی مرضیه جانی پور، با تودیع وثیقه صورت گرفته و او باید در انتظار دریافت ابلاغیه دادرسی خود از سوی دادگاه انقلاب تهران باشد. 

لازم به اشاره است، مرضیه جانی پور، در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود. 

کُردپا هم‌ با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، آرام ملایی، اهل سنندج مرکز استان کردستان، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

لازم به اشاره است، آرام‌ ملایی، در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت و طی مدت بازداشت شده بود. 

افزون بر این، روز چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، حیدر ابراهیمی، ساکن شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان و از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی حیدر ابراهیمی پس از تفهیم اتهام و با تودیع وثیقه از زندان شهرستان کامیاران صورت گرفته است. 

لازم به است، حیدر ابراهیمی، در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی در ارتباط با اعتراضات مردمی در شهرستان کامیاران بازداشت شده بود. 

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ با انتشار خبری اعلام کرد؛ امروز پنجشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، جیران نیک‌پیمان‌مطلق، دانشجوی مقطع دکترا در رشته فیزیولوژی جانوری در دانشگاه دامغان و از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، علیرغم گذشت بیش از ۱۲۵ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در زندان قرچک ورامین بسر می برد. 

براساس این گزارش، بلاتکلیفی جیران نیک پیمان مطلق در حالی ادامه دار شده که خانواده وی به دفعات پیگیرهایی را برای آزادی وی با تودیع وثیقه انجام دادند اما تا این لحظه با آنها پاسخ دسترسی داده نشده است. 

لازم به اشاره است، جیران نیک پیمان‌ مطلق، در تاریخ ۷مهر ماه ۱۴۰۱، در تهران بازداشت و پس دو هفته بازجویی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین در نهایت به زندان قرچک ورامین  منتقل شد. 

وبسایت حال وش هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز جمعه ۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، عبدالحمید بلوچزهی، ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، هنگام بازگشت از مسجد مکی زاهدان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به نقل از یک منبع مطلع:”عبدالحمید، پس از اقامه نماز جمعه در مسجد مکی زاهدان در حال بازگشت از مسجد توسط نیروهای لباس شخصی، بازداشت شد که تا کنون از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.”

کانون صنفی معلمان ایران هم در خبری افزود؛ در ساعات پایانی چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، مسعود فرهیخته، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، ساکن اسلامشهر و محبوس و بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان تهران بزرگ آزاد شد. 

لازم به اشاره است، مسعود فرهیخته، در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، هنگام‌ برگزاری تجمع اعتراضی چند تن از فرهنگیان‌ استان‌البرز که با هدف اعتراض به لغو ابلاغ شدن و اجرایی نشدن احکام رتبه بندی فرهنگیان در مقابل اداره آموزش و پرورش این‌ استان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجویی و سپس بازپرسی در شعبه ۴ دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، سپس به تیپ ۲ زندان تهران بزرگ منتقل شده بود. 

مسعود فرهیخته، در تاریخ ۱۱ مردادماه ۱۴۰۱، از بابت اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی)، توسط شعبه ۱۰۰۴ دادگاه کیفری ۲ استان تهران به ریاست منصور هاشمیان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق، هر دو محکومیت با طول مدت تعلیق ۲ ساله محکوم شده بود. 

شورای صنفی دانشگاه های کشور هم‌ با انتشار خبری افزود؛ در ساعات پایانی چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، بهراد صباغ، دانشجوی رشته مکانیک در دانشگاه امیرکبیر و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، محبوس و بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی بهراد صباغ پس از تودیع وثیقه صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، بهراد صباغ، در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده بود. 

رادیو فردا هم با انتشار خبری اعلام کرد؛ در ساعات پایانی سه‌شنبه، ۱۱ بهمن ۱۴۰۱، محمدحسین حسینی، بازیکن جوان فوتبال و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی محمدحسین حسینی، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان از زندان وکیل آباد مشهد صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، محمدحسین حسینی، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در لین شهر متاهل شده بود و چندی بعد نیز به زندان وکیل آباد در این شهر  منتقل شد.‌ 

کانون صنفی معلمان با انتشار خبری افزود؛ عصر چهارشنبه ۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، محمدرضا بهنام نژاد، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، محبوس و بلاتکلیف در زندان بوئین زهرا واقع در قزوین، پس از تامین و تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به محمدرضا بهنام نژاد در مرحله بازپرسی (اخلال در نظم عمومی از طریق مسارکت در مجلس ختم یکی از جان باختگان اعتراضات سراسری) عنوان و او با تودبع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان آزاد شده است. 

لازم به اشاره است، محمدرضا بهنام نژاد، دبیر کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین، در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به شعبه بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب استان قزوین و تفهیم اتهام سپس بازداشت و به زندان بوئین زهرا قزوین منتقل شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه به هر شکل ممکن، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هابازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در مریوانبازداشت بی خبری،محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریبازداشت بازجویی کردنبهزاد صباغوحیدمرادزهیبازداشت شهروندان کردپوران ناظمیبازداشت بازجویی،پوران ناظمی فعال مدنیبازداشت شهروندان کورد در مهابادبازداشت بلاتکلیفی شهروندانبهزادصباغوحید مرادزهیبازداشت شهروندان معترضبازداشت بی خبریمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهربازداشت بی خبری از شهروندانمرجان زهراییعبدالحمید بلوچ زهیآزادی بازداشت شدگانبازداشت شهروندان کوردبازداشت بازجوییمحاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱بازداشت بازجویی از شهروندانمحمدرضا بهنام نژادبازداشت بلاتکلیفیاحضار و بازداشت شهروندانبازداشت بلاتکلیفاعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اسامی بازداشت شدگانمرضیه جانی پورمحمدرضابهنام نژاداعتراضات سراسریاحضاروبازداشت شهروندانمسعودفرهیختهاعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات کرججیران نیک پیمان مطلقحقوق بشرحقوق بشر ایرانبازداشت شهروندان کرد ایرانمسعود فرهیختهاعتراضات سراسری مشهدمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱حیدرابراهیمیجیران نیک پیمانحقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهراعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱محمدحسین حسینیحیدر ابراهیمیآرام‌ ملایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.