•                  
چهارشنبه , ۲۶ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 18

بازداشت شدگان ۵ دی: فروغ سمیع نیا و هومان تحریری با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

0
1113

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, فروغ سمیع نیا و هومان تحریری, دو تن از ۷ نفر بازداشت شده در جریان برگزاری مراسم چهلم نوید بهبودی در روستای گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه سرا از توابع استان گیلان, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, هومان تحریری و فروغ سمیع نیا, بازداشت شده در تاریخ ۵ دی ماه و در جریان مراسم چهلم نوید بهبودی, از جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری که به همراه ۵ تن دیگر از شهروندان حاضر در این مراسم در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه هریک با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

براساس این گزارش: “فروغ سمیع نیا, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند کانون اصلاح و تربیت زندان زنان در رشت آزاد شد. همچنین هومان تحریری, دیگر هم پرونده ای با فروغ سمیع نیا هم روز جاری پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و تا اتمام مراحل دادرسی بطور موقت آزاد شد. 

با توجه به آزادی فروغ سمیع نیا و هومان تحریری, کماکان “احمد زاهدی لنگرودی”, روزنامه نگار, نویسنده به همراه “فراز روشن” و “ماهرخ روستایی” در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برند. 

آزادی فروغ سمیع نیا و هومان تحریری در حالی صورت گرفته که پیش از این و در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, کاوه مظفری و جلوه جواهری, بازداشت شده در تاریخ ۵ دی ماه و در جریان مراسم چهلم نوید بهبودی, از جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری که به همراه ۵ تن دیگر از شهروندان حاضر در این مراسم در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه هریک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند.

لازم به ذکر است؛ پیش از این و در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸, “احمد زاهدی لنگرودی”, روزنامه نگار, نویسنده به همراه “جلوه جواهری”، “فروغ سمیع نیا”، “کاوه مظفری”، “فراز روشن”، “هومان تحریری” و “ماهرخ روستایی”, جملگی ۷ تن از بازداشت شدگان حاضر در مراسم چهلم “نوید بهبودی”, از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری که که در روستای گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه سرا از توابع استان گیلان برگزار شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه از بازداشتگاه اداره اطلاعات رشت به زندانهای لاکان در رشت و زندان ضیابر واقع در غرب استان گیلان منتقل شده بودند. 

جملگی این افراد در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۳۹۸, جهت تکمیل مراحل بازجوئی از بازداشتگاه نیروی انتظامی رشت  به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهرستان منتقل شده بودند. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “بازداشت دستکم ۷ نفر در جریان مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اخیر در استان گیلان”, بازداشت این شهروندان را در جریان برگزاری این مراسم مذهبی اطلاع رسانی کرده بود. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, رئیس پیشین ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هازندان لاکان رشتسرکوب شهروندان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانآبانماه ۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸فروغ سمیع نیابازداشت شدگان چهلم نوید بهبودیروستای گوراب زرمیخ صومعه سرازندانیان رشتحقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعالان مدنینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸فراز روشنمراسم چهلم نوید بهبودیپنج دی ماه ۱۳۹۸هومان تحریری بازداشتزندان رشتبازداشت شهروندانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸آبان 1398بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸هومان تحریریچهلم پویا بختیاری در ۵ دی۵ دی ماه ۱۳۹۸هومان تحریری آزادینافرمانی مدنیحقوق شهروندی در ایرانسرکوب در جمهوری اسلامیتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸چهلم کشته شدگانماهرخ روستائیبازداشت شدگان ۵ دیبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳فروغ سمیع نیا آزادیبازداشت و بیخبریبازداست و بیخبریگرانی قیمت بنزین در ایرانآبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ماهرخ روستاییبازداشتشدگان ۵ دی ماهبازداشت شدگان صومعه سرافروغ سمیع نیا بازداشتنقض حقوق شهروندیگرانی در ایران فساد در ایرانگرانی بنزینآبان۱۳۹۸گرانی بنزین در ایراناحمد زاهدی لنگرودیچهلم نوید بهبودیبازداشت شدگان پنجم دی ماه ۱۳۹۸مراسم چهلم نویدبهبودینقض حقوق بشر در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایراناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات به افزایش قیمت بنزیننوید بهبودیشهرستان صومعه سراآبان ماه 1398روستای گوراب زرمیخ در شهرستان صومعه سرابازداشتبیخبریبنزینآبان ماه۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸مراسم چهلمنویدبهبودیروستای گوراب زرمیخبند زنان زندان رشتاعتراضات آبان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: