•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

اعتراضات آبانماه؛ مهرداد شیخی, شهروند ساکن اردبیل محاکمه شد

0
840

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مهرداد شیخی, شهروند ساکن استان اردبیل توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت بازداشت اخیر وی در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری برگزار شد اما پس از آن تا به امروز وی به منزل مراجعه نکرده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, مهرداد شیخی, شهروند ساکن استان اردبیل و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شد و این شهروند پس از ارائه دفاعیات خود در جلسه دادرسی و اتمام جلسه تا به امروز شنبه به منزل مراجعه نکرده و احتمال بازداشت وی دور از ذهن نیست. مهرداد شیخی در جریان تجمعات آبان ماه سالجاری در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی بازداشت شده بود و پس از ۱۱ روز با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “مهرداد شیخی که ساعت ۹:۳۰ دقیقه چهارشنبه, مورخه ۱۸ دی ۱۳۹۸، برای ارائه دفاعیات از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » در شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی حاضر شده بود پس از اتمام جلسه دادگاه به منزل مراجعه نکرده و خانواده وی در مراجعه به مراجع قضائی و امنیتی اردبیل نتوانسته اند اطلاعی از ایشان به دست آورند لذا با توجه به سابقه مهرداد شیخی احتمال بازداشت وی قوت گرفته.

لازم به ذکر است, مهرداد شیخی, شهروند ساکن استان اردبیل پیش از این و در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در تاریخ ۲۹ آبان۱۳۹۸, در منزل شخصی پدرش در اردبیل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از  اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تبدیل قرار بازداشت به وثیقه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰ میلیون تومان, روز شنبه ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود.

همچنین در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, “عابدین خرم”, فرمانده سپاه عاشورای تبریز, از بازداشت دستکم ۳۰ نفر از شهروندان فقط در تبریز در جریان این دور از تجمعات اعتراضی خبر داده بود و از این افراد با عنوان اغتشاش گر و افرادی که در این تظاهرات اعتراضی درگیری فیزیکی ایجاد کرده بودند یاد کرده بود. اعلام این تعداد از سوی این مقام امنیتی فقط در یک شهرستان با در نظر گرفتن وسعت جمعیت در شهرهای شمال غرب کشور می تواند تعداد شهروندان بازداشت شده در این مناطق را بیش از این تعداد نشان دهد. 

لازم به ذکر است حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۷, ۲۸ و ۲۹ آبان و همچنین در تاریخ ۱ و ۲ آذر ماه ۱۳۹۸, در ۶ گزارش, اسامی کشته شدگان در جریان این تجمعات اعتراضی را اطلاع رسانی کرده بود. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین از اولین روز این تجمعات اعتراضی “حقوق بشر در ایران” از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب  گزارشهای جداگانه ای به تفسیر وضعیت لحظه ای این دور از تجمعات اعتراضی را منتشر کرده است.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد و پس از آن تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای کشور آغاز شد که در جریان این تجمعات و همزمان با استفاده نیروهای امنیتی از گلوله های جنگی و سلاح و باتوم تعداد بسیاری از شهروندان جان خود را از دست دادند و بسیاری دیگر از شهروندان هم مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجروح شدند. 

روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل سومین و آخرین گزارش آماری خود را از تعداد افراد کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی که از دهه سوم آبان ماه ۱۳۹۸ آغاز شد را ارائه کرد و تعداد افراد کشته شده در این تجمعات را دستکم ۳۰۴ نفر اعلام کرد. این سازمان در آخرین گزارش خود شمار کشته شدگان اعتراض‌های آبان ماه را ۲۰۸ تن عنوان کرده بود. این سازمان مدافع حقوق بشر به نقل از منابع خود نوشت که صدها تن از معترضان پس از انتقال به زندان رجایی شهر، در استان البرز، از سوی نیروهای امنیتی به‌طور روزانه مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. در میان هزاران تنی که از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده‌اند، از جمله در زندان رجایی شهر کرج، شماری کودک و افراد ۱۵ ساله حضور دارند. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب شهروندان در ایران ناقض اصل آزادی بیان است و در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال مدنیفعال ترکفعال ترک شهرستان اردبیلفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالیت تبلیغاتیفعالان ملی مدنیفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکقاضی مهدویقاضی حسین مهدویمهرداد شیخیمهردادشیخیمحاکمه شهرونداننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانگرانی قیمت بنزین در ایرانگرانی قیمتهاگرانی و تورم در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانگرانی در ایران فساد در ایرانآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اردبیلاستان اردبیلاعتراضاعتراض به گرانی بنزیناعتراض به گرانی بنزین در ایراناعتراضات گرانی بنزیناعتراضات به گرانی بنزیناعتراضات شهرونداناعتراضات شهروندان به گرانی در ایراناعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت و بیخبریتجمعات گرانی بنزینتجمعات گرانی بنزین در ایرانتجمعات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی گرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی به گرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضی در آبانتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضی شهروندانتجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان درتجمعات اعتراضی شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی شهروندان در تهرانتجمعات اعتراضیشهروندان در ایرانتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات گرانی بنزینتظاهرات اعتراضتظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶تظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات در شهرهای ایرانتظاهرات شهروندان در ایرانحقوق شهروندی در ایراندادگاه انقلاب اردبیلدادگاه انقلاب تهرانسرکوبسرکوب تظاهرات اعتراضی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری زبان در ایرانشعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: