•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

اجرای حکم حبس تعزیری حسن سعیدی, فعال کارگری لغو شد

0
659

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, اجرای حکم حبس تعزیری حسن سعیدی, فعال کارگری و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران براساس بخسنامه عفو و تخفیف در مجازات زندانیان لغو شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, امروز پنجشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, حسن سعیدی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد تهران که از بابت حضور در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در سال ۱۳۹۸ به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بود اجرای حکم حبس تعزیری این فعال کارگری لغو شد. این فعال کارگری از بابت اتهام اجتماع و تبانی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شده بود. 

براساس این گزارش: “احکام دادگاه صادره علیه حسن سعیدی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، لغو شد و با لغو این حکم وثیقه گذار وی با مراجعه به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت زندان اوین سند ملک خود را آزاد کرد. این لغو حکم براساس بخشنامه اخیر قوه قضائیه مبنی بر عفو و تخفیف در مجازات بوده است”. 

در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۸, حسن سعیدی,  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, از بابت اتهامات “اخلال در نظم عمومی”, “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ممنوعیت استفاده از وسائل مخابراتی هوشمند از قبیل تلفن همراه به مدت ۲ سال و همچنین ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی به مدت ۲ سال محکوم و این فعال کارگری در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸ برای اجرای حکم حبس احضار شده بود. 

این فعال کارگری پیش از آن  و در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, از بابت اتهامات اخلال در نظم عمومی, اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ممنوعیت استفاده از وسائل مخابراتی هوشمند از قبیل تلفن همراه به مدت ۲ سال و همچنین ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی به مدت ۲ سال محکوم شده بود. 

در تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۳۹۸, اولین جلسه دادرسی بر پرونده, “حسن سعیدی”, فعال کارگری و عضو سندیکای رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه توسط شعبه مذکور برگزار شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۳۹۸, جلسه دوم دادرسی بر پرونده “حسن سعیدی”, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری در مقابل ساختمان مجلس در تهران, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “ایمان افشاری” برگزار شده بود. 

“حسن سعیدی”, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی که به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری بازداشت شده بود.

“حسن سعیدی”, از زمان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران مستقیما به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات است به جهت بازجوئی و تحقیقات بیشتر منتقل شده بود و تا لحظه آزادی نیز در بند مذکور محبوس شده بود. و به مدت ۳ روز هم بطور غیرقانونی بلاتکلیف و در بازداشت بدون تمدید قرار بازداشت نگهداری شده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱ خرداد ماه سالجاری در گزارش که در آن به تداوم بازداشت حسن سعیدی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اشاره کرده بود. 

صالح نیکبخت وکیل مدافع کارگران بازداشت شده سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی نوشته بود؛  متاسفانه پس از گذشت ۱ ماه، حسن سعیدی، عضو دیگر سندیکا، همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازداشت به سر میبرد و حسب اعلام همسر وی به بنده، تحقیقات از او پایان یافته، اما دادسرا همچنان از آزادی این فعال کارگری امتناع کرده است. در حالی که بازداشت یک ماهه، سقف بازداشت برای اتهاماتی نظیر اتهامات این بازداشتی است، ولی بر اساس آنچه در قانون آئین دادرسی کیفری پیش‌بینی شده، به محض پایان تحقیقات و عدم لزوم نگهداری فرد بازداشتی، باید برای این‌گونه افراد قرارهای تامین خفیف‌تر صادر شده و از نگهداری فرد بازداشتی خودداری شود. 

حسن سعیدی, فعال کارگری, در تاریخ ۱۳ خردادماه ۱۳۹۸,   پس از اتمام مراحل بازجوئی و تبدیل قرار بازداشت به وثیقه با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۲ مردادماه ۱۳۹۸, اتحادیه سندیکاهای کارگری فرانسه, با صدور بیانیه ای از مقامات ایران خواست تا نسبت به رفع فشار و صدور قرار منع تعقیب برای “بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران” و همچنین “بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه” اقدام کنند. 

همچنین در منظر حقوق بشر و اسناد بین المللی مرتبط, رفتارهای قهرآمیز و ایجاد تنش و درگیری از سوی مسئولان زندان رجائی شهر از جمله موارد نقض کننده اصول حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر احترام به مقام انسانی افراد در آن تاکید شده است و گفته شده که هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت رفتاری که ظالمانه و در راستای ضایع کردن مقام انسانی افراد باشد تاکید شده است. 

برچسب هاحبس تعزیریسندیکای شرکت واحدشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانمطالبات کارگریدادگاه انقلاب تهرانسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانیسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومههیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومههیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحدسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومههیئت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانشرکت واحد اتوبوس رانیروز جهانی کارگرکارگران شرکت واحد شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومهبخش خصوصی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهسرکوب کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی روز جهانی کارگرشعبه۲۶ دادگاه انقلابشرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهشرکت واحدنایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهشرکت واحد اتوبوسرانیتحصن در روز جهانی کارگرحسن سعیدیتجمعات روز جهانی کارگرسندیکاری کارگران شرکت واحدمراسم روز جهانی کارگرروز جهانی کارتجمع اعتراضی روز جهانی کارگربازداشت شدگان روز جهانی کارگررانندگان شرکت واحد اتوبوسرانیتجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگرتجمع روز جهانی کارگرحسن سعیدی فعال کارگریحسن سعیدی فعال سندیکائیتجمع اعتراضیروز جهانی کارگرتعلیق اجرای حکم حبسحسن سعیدی شرکت واحدسندیکای کارگران شرکت واحداجرای حکم حبس تعزیریشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانرانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانحسن سعیدی سندیکای اتوبوسرانی تهران و حومهاعضای سندیکای شرکت واحدفعال کارگری حسن سعیدیبازداشتشدگان روز جهانی کارگرسندیکای شرکت واحد اتوبوسرانیحسن سعیدی سندیکای شرکت واحدحسن سعیدی زندانی سیاسیرانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهشعبه بیست و شششعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانرانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی در تهرانبیانیه شرکت واحد اتوبوسرانیشعبه26دادگاه انقلاب تهرانبازنشستگان شرکت واحد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: