•                  
جمعه , ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱
شنبه, آگوست 20

محمدرضا خلیل زاده, زندانی متهم به قتل علیرضا شیرمحمدعلی اعدام شد

0
2012

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, حکم اعدام “محمدرضا خلیل زاده”, زندانی متهم به قتل “علیرضا شیرمحمدعلی”, در زندان رجائی شهر کرج به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران; سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸؛ “محمدرضا خلیل زاده”, زندانی که از بابت اتهام قتل عمد “علیرضا شیرمحمدعلی”, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ از سوی دادگاه کیفری و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بود اعدام شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “محمدرضا خلیل زاده”, زندانی متهم به قتل محبوس در زندان رجائی شهر کرج و از اندرزگاه ۶ سالن ۱۷ این زندان که از تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود در پی عدم رضایت ولی دم مقتول حکم اعدام وی اجرا شد. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, “محمدرضا خلیل زاده”, زندانی محبوس در اندرزگاه ۶ سالن ۱۷ زندان رجائی شهر کرج و متهم به “آدم ربایی” در پرونده اول و همچنین یکی از ۲ فردی که در به “قتل” رساندن علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس درز ندان تهران بزرگ از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ تهران بعنوان متهم ردیف اول به اتهام قتل عمد به اعدام و پرداخت صدمات غیر موثر در قتل محکوم شده بود و این حکم عینا توسط شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور عینا مورد تائید قرار گرفت جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود.  

 در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۸, حکم اعدام قطعی “محمدرضا خلیل زاده” قاتل “علیرضا شیرمحمدعلی”, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ که در شامگاه ۲۰ خرداد ماه سالجاری, با وارد آوردن بیش از ۲۰ ضربه چاقو«تیزی» در ناحیه شاهرگ و شکم باعث به قتل رسیدن این زندانی سیاسی شده بود توسط شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور عینا مورد تائید قرار گرفت. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱ مردادماه ۱۳۹۸, شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ تهران, حکم خود را نسبت به دو فرد متهم به قتل علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ اعلام کرده بود. براساس حکم صادره متهم ردیف اول به اتهام مشارکت در قتل عمد به اعدام و پرداخت صدمات غیر موثر در قتل محکوم شد. متهم ردیف دوم نیز به اتهام معاونت در قتل عمد به تحمل ۲۵ سال حبس تعزیری و پرداخت دیه صدمات غیر موثر در قتل محکوم شده بودند که روز جاری این حکم عینا در شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور به تائید رسیده است. 

“علیرضا شیرمحمدعلی”, در شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۸, در پی حمله ۲ زندانی با جرائم قتل و حمل و نگهداری مواد مخدر  با وارد آوردن بیش از ۲۰ ضربه چاقو«تیزی» در ناحیه شاهرگ و شکم به قتل رسید.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار خبری برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی را اطلاع رسانی کرده بود. 

پیشتر پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی پس از صدور کیفرخواست به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شده بود. کیفرخواست متهم به قتل عمدی و همچنین متهم به معاونت در قتل عمدی این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۲ خردادماه صادر و با تکمیل تحقیقات جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک ارسال شده بود.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, پیرامون حمیدرضا شجاع زاده معروف به «حمید خروس» یکی از ۲ قاتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان تهران بزرگ و کارهائی که این زندانی در طی دوران حبس خود کرده است را منتشر کرده بود. در قسمتی از این گزارش اشاره بر این نکته شده بود که “حمیدرضا شجاع زاده, یکی از دهها زندانی شرور و بی قید و بندی است که بارها در زندان تهران بزرگ اقدام به اذیت و آزار زندانیان سیاسی کرده بود. خودش بارها گفت که وقتی در زندان رجائی شهر کرج محبوس بود به درخواست فردی بنام “خادم” به “شهرام احمدی” و سایر زندانیان سنی مذهب محبوس در آن زندان فحاشی کرده بود تا آنها را تهدید به درگیری کند”. 

علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ در شامگاه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸,  در پی حمله ۲ نفر از متهمان جرائم غیرسیاسی با چاقو از ناحیه شاهرگ و شکم مورد آسیب شدید قرار گرفت و پیش از انتقال به مرکز درمانی جان خود را از دست داد.

در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸,  جسد علیرضا شیرمحمدعلی, بدون اطلاع رسانی قبلی و در محیطی امنیتی پس از انتقال به بهشت زهرا در قطعه ۳۲۴ ردیف ۹۷ شماره ۶۶  در سکوت خبر رسانه ها و محیطی امنیتی به خاک سپرده شد.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۸, در مصاحبه ای که با “مهناز کدخدا سرابی”, مادر”علیرضا شیرمحمدعلی” پیرامون آخرین وضعیت پیگیریهای حقوقی صورت گرفته از سوی خانواده این زندانی سیاسی را اطلاع رسانی کرده بود. 

جان باختن علیرضا شیرمحمدعلی بعنوان زندانی سیاسی در حالی رخ داد که در اکثر زندانهای ایران متهمان جرائم سیاسی بدون رعایت اصل تفکیک جرائم با متهمان جرائم موادمخدر, قتل و یا سایر جرائم خطرناک نگهداری می شوند که این مورد از جمله موارد نقض کننده اصل تفکیک جرائم میباشد.

علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله و اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت و از بابت اتهامات “توهین به روح الله خمینی”، “توهین به رهبری”, “توهین به مقدسات” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

جلسه دادگاه تجدید نظر علیرضا شیرمحمدعلی نیز در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار خواهد شد. این جلسه دادگاه پیش از این در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۸  پس از اخذ مهلت وکیل جهت مطالعه پرونده به روزهای آتی موکول شده بود.

علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به  آنچه که وضعیت بسیار بد و نامناسب نگهداری زندانیان در زندان تهران بزرگ بود با هدف انتقال به زندان اوین دست به  اعتصاب غذای اعتراضی زده بود.  

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۳ فروردین ۱۳۹۸, با انتشار یک فایل صوتی از علیرضا شیرمحمدعلی در حالی که این زندانی سیاسی از تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به وضعیت نامناسب نگهداری و نبود امکانات کافی و نامساعد بودن شرایط اقامتی در زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده بود در حالی که بیستمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشته بود از وضعیت این زندانی سیاسی اطلاع رسانی کرده بود. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ در پی وعده از سوی نماینده دادستان که به زندان تهران بزرگ رفته بود بعد از ۳۴ روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داده بود. 

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۸,  با انتشار بیانیه ای به قتل علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ واکنش نشان داد. در این بیانیه بر عدم رعایت اصل تفکیک جرائم که بر مبنای آن زندانیان با توجه به نوع جرم باید جدا از یکدیگر نگهداری بشوند تاکید شد و از مسئولان قضائی خواسته شد تا تحقیقات منصفانه و بیطرف و شفافی در مورد قتل این زندانی سیاسی صورت بگیرد تا کم کاری و بی توجهی مسئولان زندان در عدم انجام وظایف به طور دقیق مشخص شود.

 از سوی دیگر قتل این زندانی سیاسی, واکنش های زیادی را در بین مردم، زندانیان سیاسی و عقیدتی، برخی مسئولان دولتی، رسانه ها هم در پی داشت.

نرگس محمدی, فعال حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر, محبوس در زند زنان زندان اوین به دنبال قتل علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ طی بیانیه ای نسبت به عدم وجود شفافیت قضائی و عدم تشکیل کمیته حقیقت یاب مستقل از سوی قوه قضائیه به جهت تحقیق و همچنین عدم نظارت صحیح بر فعالیت زندانها از سوی سازمان زندانهای کشور و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم ابراز نگرانی کرد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: