سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

بازداشت شدگان ۵ دی: ماهرخ روستایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

0
1026

حقوق بشر در ایران – عصر پنجشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, ماهرخ روستایی, از بازداشت شدگان روز ۵ دی ماه و در جریان برگزاری مراسم چهلم نوید بهبودی از جان باختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر پنجشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, ماهرخ روستایی, از بازداشت شدگان روز ۵ دی ماه سالجاری در قبرستان روستای گوراب زرمیخ شهرستان صومعه سرا و در جریان برگزاری مراسم چهلم نوید بهبودی از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری,  پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد. 

براساس این گزارش: “ماهرخ روستایی, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد”. 

با توجه به آزادی ماهرخ روستایی, کماکان “احمد زاهدی لنگرودی”, روزنامه نگار, نویسنده به همراه “فراز روشن”,  در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برند. 

آزادی ماهرخ روستایی در حالی صورت گرفته که پیش از این و در تاریخهای ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, کاوه مظفری و جلوه جواهری و همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, هومان تحریری و فروغ سمیع نیا, از دیگر بازداشت شدگان تاریخ ۵ دی ماه و در جریان مراسم چهلم نوید بهبودی, از جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه هریک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

لازم به ذکر است؛ پیش از این و در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸, “احمد زاهدی لنگرودی”, روزنامه نگار, نویسنده به همراه “جلوه جواهری”، “فروغ سمیع نیا”، “کاوه مظفری”، “فراز روشن”، “هومان تحریری” و “ماهرخ روستایی”, جملگی ۷ تن از بازداشت شدگان حاضر در مراسم چهلم “نوید بهبودی”, از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری که که در روستای گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه سرا از توابع استان گیلان برگزار شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه از بازداشتگاه اداره اطلاعات رشت به زندانهای لاکان در رشت و زندان ضیابر واقع در غرب استان گیلان منتقل شده بودند. 

جملگی این افراد در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۳۹۸, جهت تکمیل مراحل بازجوئی از بازداشتگاه نیروی انتظامی رشت  به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهرستان منتقل شده بودند. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “بازداشت دستکم ۷ نفر در جریان مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اخیر در استان گیلان”, بازداشت این شهروندان را در جریان برگزاری این مراسم مذهبی اطلاع رسانی کرده بود. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, رئیس پیشین ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاروزنامه نگارتودیع قرار وثیقهآبانماه ۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸کاوه مظفریبازداشت شدگان مراسم روستای گورابآبان ماه 1398آزادی با قرار وثیهقرار وثیقهتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزین در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هومان تحریریتظاهرات اعتراضی آبان ماهچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398احمد زاهدینقض حقوق بشر در ایرانتجمعات اعتراضی در مورد بنزینتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸ماهرخ روستائیچهلم جان باختگانچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ماهرخ روستائی بازداشتبیخبریتجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸آبان 1398تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ماهرخ روستاییچهلم پویا بختیاری در ۵ دیروستای گوراب زرمیخ صومعه سراماهرخ روستایی بازداشتسرکوب شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات گرانی بنزینتجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزیناحمد زاهدی لنگرودیشهرستان صومعه سرابازداشت شدگان ۵ دی۵ دی ماه ۱۳۹۸بازداشت ماهرخ روستایینقض حقوق شهروندی در ایرانتجمعات اعتراضی گرانی بنزینآبان۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماهنوید بهبودیآبانماه سالبازداشتشدگان ۵ دی ماهروستای گوراب زرمیخ در شهرستان صومعه سرابازداشت ماهرخ روستائیبازداشتبیخبری از بازداشت شدگانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینآبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات به افزایش قیمت سوختتجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸نویدبهبودیروستای گوراب زرمیخجانباختگان آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸حقوق بشر در ایرانآبان ماه۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸تظاهرات خیابانی در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینجلوه جواهریبازداشت شدگان روستای گورابجانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸۵ دی ماه سال ۱۳۹۸

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: