•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

اعتصاب غذای رضوانه احمد خانبیگی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
358

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، رضوانه احمد خانبیگی، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، رضوانه احمد خانبیگی، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین در اعتراض به محرومیت عدم اجرای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای کاهش احکام حبس تعزیری و عدم انجام مراحل اداری در روند طول درمان و عدم صدور گواهی عدم تحمل کیفر اعلام اعتصاب غذا کرد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود است. 

یک منبع آگاه در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “خانم خانبیگی به دلیل عدم اجرای بخشنامه اخیر قوه قضائیه مبنی بر کاهش محکومیت حبس تعزیری زندانیان سیاسی و اعتراض به ممانعت از تکمیل مراحل درمان بیماری صرع و تشنج وی و همچنین عدم تشکیل کمیسیون پزشکی قانونی برای تشخیص صعب العلاج بودن بیماریهای وی و صادر نشدن گواهی برای طول درمان یا عدم تحمل کیفر از روز دوشنبه ۱۰ شهریور ماه با تحویل ۲ نامه به مسئول بند زنان و رئیس زندان اوین اعلام اعتصاب غذا کرده و فقط از داروهای خود استفاده می کند.”

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, پس از تودیع وثیقه برای آغاز مراحل درمان بیماری صرع و تشنج به مرخصی اعزام و در تاریخ ۳ شهریور ماه در پی مخالفت مسئولان قضائی در دادسرای امنیت با تمدید مرخصی وی برای انجام امور درمانی به زندان اوین بازگشت. 

رضوانه احمد خانبیگی در حالی به مرخصی کوتاه مدت ۵ روزه اعزام شده که حقوق بشر در ایران به دفعات با انتشار گزارشات دوره ای نسبت به وخامت وضعیت جسمانی این زندانی سیاسی هشدار داده بود اما علیرغم این هشدارها امین وزیری, نماینده دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و فرد دیگری بنام محمدی بعنوان دستیار وی درخواست مرخصی رضوانه احمد خانبیگی مخالفت کرده بودند. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۹, در پی وخامت حال و حمله عصبی ناشی از بیماری صرع و تشنج طی چندین مرحله به بهداری زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر حکم صادره بر علیه این زندانی سیاسی را عیناً تائید و این حکم به بابک پاک نیا وکیل مدافع رضوانه احمد خانبیگی ابلاغ شد. 

 رضوانه احمد خانبیگی, در تاریخ ۱۳ بهمن مته ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدرضا عموزاد”, از بابت ۲ اتهام “اجتماع و تبانی برضد امنیت داخلی کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

جلسه دادرسی بر پرونده رضوانه احمد خانبیگی, فعال مدنی روز شنبه مورخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدرضا عموزاد”, برگزار شده بود. 

پیشتر و در زمانی که این فعال مدنی در سلول انفرادی بند ۲ الف محبوس شده بود این منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفته بود: ” رضوانه احمد خانبیگی, از بابت پرونده دوم خود که از تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸ و با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران به روشی خشن و با یورش ماموران این ارگان امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت شد و در حال حاضر در سلول انفرادی بند ۲ الف واقع در زندان اوین بسر می برد با توجه به ابتلای این فعال مدنی به بیماریهای سرع, تشنج و بیماری حاد قلبی, نگهداری وی در سلول انفرادی بسیار خطرناک است چرا که هر لحظه احتمال وخامت حال و عدم رسیدگی درمانی بر وی محتمل است”.

در مصاحبه ای که در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران با بهفر لاله زاری, همسر رضوانه احمد خانبیگی انجام داده بود پیرامون وضعیت این فعال مدنی در بند اطلاع رسانی کرده بود. 

 رضوانه احمد خانبیگی, فعال مدنی ساکن تهران, در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تحمل زمانی طولانی در بند ۲ الف سپاه به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, این فعال مدنی, در پی یورش خشونت آمیز ۱۲ نفر از ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی وی بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد. 

 دقیقا ۱ روز پیش از بازداشتش این فعال مدنی از طریق پیام کوتاه مطلع شده بود که حکم  صادره توسط دادگاه بدوی که وی پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات“اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی” ۵ سال و “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مورد بررسی قرار گرفته و پس از مراجعه وی به سامانه سنا هیچگونه بروز رسانی برای اطلاع یافتن وی از مقدار حکم صادره توسط دادگاه تجدیدنظر مشاهده نشد.

لازم به ذکر است, رضوانه احمد خانبیگی در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با اتهام: اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی ۵ سال و تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و دلیل این امر اعمال ماده ۱۳۴«تعدد جرائم» از قانون مجازات اسلامی در محکومیت این فعال مدنی بوده است. که با اعمال یک درجه تخفیف در حکم صادره این فعال مدنی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

جلسه دادرسی بر پرونده رضوانه احمد خانبیگی و دو فعال مدنی دیگر به ترتیب در تاریخ های ۲۷ بهمن ماه, ۵ اسفند ماه و ۲۲ اسفند ۱۳۹۷توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار شده بود.

 ” رضوانه احمد خانبیگی”, پیش از این و در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷, در تهران و در حال پخش تراکت های اعتراضی و شعار نویسی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از تکمیل مراحل اولیه به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال مدنی پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات“اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی” و “تبلیغ علیه نظام”, در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان زندان اوین آزاد شده بود. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده است و در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت از حق درمان و بروز آسیب های جسمی گوناگون که ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

برچسب هاحقوق بشراعتصاب غذای خشکحقوق بشر در ایراناعتصاب غذای اعتراضیمحرومیت از حق درمان زندانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرمحرومیت از حق درمانسرکوب شهروندان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیانسرکوب زندانیان سیاسی در ایراناعتصاب غذای تربند زنان زندان اویناخبار نقض حقوق بشر در ایرانبند زنانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحق درمانرضوانه احمد خانبیگیرضوانه احمدرضوانه احمد خان بیگیبند زنان در زندان اوینزندانی سیاسی در ایراناعتصاب غذای زندانیسرکوب زناناعتصاب غذای زندانی سیاسیحق دادرسی عادلانهحق درمان زندانیسرکوب زندانیان عقیدتیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسرکوب زندانیان سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیاعتصاب غذای زندانیان سیاسیحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان زندانیانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت رضوانه احمد خانبیگیرضوانه احمد خانبیگی فعال مدنیزنان زندانی سیاسی در ایرانمحاکمه رضوانه احمد خانبیگیزندانیان محروم از حق درمانحق درمان شهروندانسرکوب زندانیان سیاسی ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانزندانی سیاسی در اعتصاب غذارضوانه احمدخانبیگیحق درمان بیماری زندانیانحق درمان بیماریزندانی سیاسی رضوانه خانبیگیزندانی سیاسی رضوانه احمد خانبیگیرضوانه احمد خانبیگی زندانی سیاسیزندانی سیاسی رضوانه بیگیبیماری رضوانه احمد خانبیگیحق درمان زندانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحبس تعزیری رضوانه احمد خانبیگیبخشنامه کاهش محکومیت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: