•                  
جمعه , ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱
جمعه, می 20

رضوانه احمد خانبیگی, زندانی سیاسی در پی عدم تمدید مرخصی به زندان اوین بازگشت

0
712

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, رضوانه احمد خانبیگی, فعال مدنی و زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی ۵ روزه در پی مخالفت مسئولان قضائی با تمدید مرخصی برای تحمل ادامه حبس به زندان اوین بازگشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز دوشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, رضوانه احمد خانبیگی, فعال مدنی و زندانی سیاسی, در پی مخالفت مسئولان قضائی در دادسرای امنیت با تمدید مرخصی برای تحمل باقی مانده حبس تعزیری ۵ ساله اش به زندان اوین بازگشت. این زندانی سیاسی به بیماری صرع و تشنج و همچنین تیک عصبی مبتلا است و این مرخصی جهت انجام امور درمانی به وی داده شد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در حالی رضوانه خانبیگی برای تحمل حبس به زندان اوین بازگشته که مراحل درمانی بیماری صرع و تشنج این زندانی سیاسی تکمیل نشد. علیرغم ادعای قبلی مسئولان مبنی بر تمدید این مرخصی اما در عین ناباوری عصر امروز پس از مراجعه به شعبه دادیاری, امین وزیری و دستیار وی « محمدی » مخالفت خود را با تمدید مرخصی این زندانی سیاسی اعلام و خانم خانبیگی اجباراً و بدون تکمیل روند درمانی به زندان اوین بازگشت”. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, پس از تودیع وثیقه برای آغاز مراحل درمان بیماری صرع و تشنج به مرخصی اعزام شده بود. 

رضوانه احمد خانبیگی در حالی به مرخصی کوتاه مدت ۵ روزه اعزام شده که حقوق بشر در ایران به دفعات با انتشار گزارشات دوره ای نسبت به وخامت وضعیت جسمانی این زندانی سیاسی هشدار داده بود اما علیرغم این هشدارها امین وزیری, نماینده دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و فرد دیگری بنام محمدی بعنوان دستیار وی درخواست مرخصی رضوانه احمد خانبیگی مخالفت کرده بودند. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۹, در پی وخامت حال و حمله عصبی ناشی از بیماری صرع و تشنج طی چندین مرحله به بهداری زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر حکم صادره بر علیه این زندانی سیاسی را عیناً تائید و این حکم به بابک پاک نیا وکیل مدافع رضوانه احمد خانبیگی ابلاغ شد. 

 رضوانه احمد خانبیگی, در تاریخ ۱۳ بهمن مته ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدرضا عموزاد”, از بابت ۲ اتهام “اجتماع و تبانی برضد امنیت داخلی کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

جلسه دادرسی بر پرونده رضوانه احمد خانبیگی, فعال مدنی روز شنبه مورخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدرضا عموزاد”, برگزار شده بود. 

پیشتر و در زمانی که این فعال مدنی در سلول انفرادی بند ۲ الف محبوس شده بود این منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفته بود: ” رضوانه احمد خانبیگی, از بابت پرونده دوم خود که از تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸ و با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران به روشی خشن و با یورش ماموران این ارگان امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت شد و در حال حاضر در سلول انفرادی بند ۲ الف واقع در زندان اوین بسر می برد با توجه به ابتلای این فعال مدنی به بیماریهای سرع, تشنج و بیماری حاد قلبی, نگهداری وی در سلول انفرادی بسیار خطرناک است چرا که هر لحظه احتمال وخامت حال و عدم رسیدگی درمانی بر وی محتمل است”.

در مصاحبه ای که در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران با بهفر لاله زاری, همسر رضوانه احمد خانبیگی انجام داده بود پیرامون وضعیت این فعال مدنی در بند اطلاع رسانی کرده بود. 

 رضوانه احمد خانبیگی, فعال مدنی ساکن تهران, در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تحمل زمانی طولانی در بند ۲ الف سپاه به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, این فعال مدنی, در پی یورش خشونت آمیز ۱۲ نفر از ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی وی بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد. 

 دقیقا ۱ روز پیش از بازداشتش این فعال مدنی از طریق پیام کوتاه مطلع شده بود که حکم  صادره توسط دادگاه بدوی که وی پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات“اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی” ۵ سال و “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مورد بررسی قرار گرفته و پس از مراجعه وی به سامانه سنا هیچگونه بروز رسانی برای اطلاع یافتن وی از مقدار حکم صادره توسط دادگاه تجدیدنظر مشاهده نشد.

لازم به ذکر است, رضوانه احمد خانبیگی در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با اتهام: اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی ۵ سال و تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و دلیل این امر اعمال ماده ۱۳۴«تعدد جرائم» از قانون مجازات اسلامی در محکومیت این فعال مدنی بوده است. که با اعمال یک درجه تخفیف در حکم صادره این فعال مدنی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

جلسه دادرسی بر پرونده رضوانه احمد خانبیگی و دو فعال مدنی دیگر به ترتیب در تاریخ های ۲۷ بهمن ماه, ۵ اسفند ماه و ۲۲ اسفند ۱۳۹۷توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار شده بود.

 ” رضوانه احمد خانبیگی”, پیش از این و در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷, در تهران و در حال پخش تراکت های اعتراضی و شعار نویسی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از تکمیل مراحل اولیه به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال مدنی پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات“اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی” و “تبلیغ علیه نظام”, در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان زندان اوین آزاد شده بود. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده است و در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

برچسب هامحاکمه رضوانه احمد خانبیگیمحاکمه رضوانه خانبیگینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق زنان در ایراننقض حقوق زندانیان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندی زنان در ایراننقض حقوق شهروندی زندانیاناخبار زندانیان سیاسی در ایرانبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبند زنان زندانی سیاسیبند زندانیان سیاسی در ایرانبیماریبیماری کرونا در ایرانبیماری افسردگی زندانیانبیماری تشنجبیماری رضوانه احمد خانبیگیبیماری زندانیبیماری زندانیانبیماری زندانیان در ایرانبیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایرانبیماری صرعبیند زنان زندان اوینبازداشت رضوانه احمد خانبیگیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زنانحقوق زنان در ایرانحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندی زنان در ایرانحبس تعزیری رضوانه احمد خانبیگیحبس تعزیری رضوانه بیگیرضوانهرضوانه احمدرضوانه احمد خان بیگیرضوانه احمد خانبیگیرضوانه احمد خانبیگی فعال مدنیرضوانه احمد خانبیگی زندانی سیاسیرضوانه احمدخانبیگیرضوانه بیگیرضوانه خان بیگیرضوانه خانبیگیرضوانه خانبیگی فعال مدنیرضوانه خانبگیزنان در ایرانزنان زندانیزنان زندانی در ایرانزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزنان زندانیان سیاسیزندانی سیاسی رضوانه احمد خانبیگیزندانی سیاسی رضوانه بیگیزندانی سیاسی رضوانه خانبیگیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب جامعه زنان در ایرانسرکوب زنانسرکوب زنان ایرانسرکوب زنان در ایرانسرکوب زنان در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی درسرکوب زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: