دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

احضار عباس لسانی , فعال ترک آذری به دادگاه انقلاب تبریز

0
604

عباس لسانی .jpgعباس لسانی فعال ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل و زندانی سیاسی سابق طی احضاریه‌ای که از طریق پیامک به وی ابلاغ شده است، برای روز سه‌شنبه ۲۷ شهریور‌ماه به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز احضار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۵ شهریور‌ماه ۱۳۹۷،عباس لسانی فعال ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل، برای روز سه‌شنبه ۲۷ شهریور‌ماه به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز احضار شد. آقای لسانی در این خصوص گفت: “به رغم چشم پوشی از تأخیر در زمان‌ احضار و نیات پشت پرده نامیمون احضارکنندگان در انتخاب زمان ارسال پیامک و همچنین زمان برگزاری جلسه دادگاه که مصادف با هشتم ماه محرم می‌باشد، به دلیل عدم ارسال احضاریه با برگ کاغذ رسمی و ابلاغ قانونی در زمان و مکان مورد نظر در دادگاه حاضر نخواهند شد”. لازم به یادآوری است که روز دوشنبه ۱۱ تیرماه چند روز پیش از گردهمایی سالانه “قلعه بابک” عباس لسانی همراه با سه تن از فعالان ترک (آذری) ساکن اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و سپس در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. آقای لسانی ویدیویی از خود مبنی بر تشویق افراد در حضور در این مراسم منتشر کرد و احتمال می‌رود دلیل بازداشت وی مرتبط با این موضوع بود.

هم‌زمان با مناسبت گردهمایی سالانه قلعه بابک بیش از ۸۰ تن از فعالان ترک (آذربایجانی) به‌خصوص در استان‌های آذربایجان و اردبیل بازداشت شدند. عباس لسانی جزو اولین افرادی بود که در این پرونده بازداشت شد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز طی بیانیه‌ای که در تاریخ ۲۰ مرداد‌ماه سال جاری منتشر کرد، دستگیری‌های فعالان ترک را خودسرانه و خارج از موازین قانونی خواند و خواستار اقدام فوری جهت آزادی کسانی که به دلیل شرکت در تجمعات فرهنگی اقلیت ترک آذربایجانی زندانی هستند شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.