•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت شدگان ۵ دی: احمد زاهدی لنگرودی, با تودیع وثیقه آزاد شد

0
1253

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد زاهدی لنگرودی, روزنامه نگار و نویسنده ای که در جریان برگزاری مراسم چهلم نوید بهبودی, از جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و به طور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد زاهدی لنگرودی, روزنامه نگار و نویسنده و سردبیر نشریه گیلان اوجا که در جریان برگزاری مراسم چهلم نوید بهبودی, از جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری که در روستای گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از تفهیم اتهام و ارجاع پرونده جهت تشکیل جلسه دادرسی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از زندان ضیا بر استان گیلان بطور موقت آزاد شد. 

براساس این گزارش؛ این روزنامه نگار و فعال رسانه ای پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات علاوه بر اتهامات مرتبط با بازداشت وی در جریان مراسم نوید بهبودی از سوی بازپرس و بازجویان اداره اطلاعات از بابت اتهاماتی مرتبط با فعالیتهای رسانه ای اش مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

لازم به ذکر است؛ احمد زاهدی لنگرودی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای, در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, به همراه “جلوه جواهری”، “فروغ سمیع نیا”، “کاوه مظفری”، “فراز روشن”، “هومان تحریری” و “ماهرخ روستایی”, در جریان برگزاری مراسم چهلم “نوید بهبودی”, یکی از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه در پی یورش ماموران امنیتی به این مراسم بازداشت و به بازداشتگاه ارگانهای امنیتی منتقل شدند.

پس از انتقال این افراد به بازداشتگاه نیروی انتظامی در شهرستان صومعه سرا, اتمام مراحل اولیه بازداشت, جملگی این افراد جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان رشت منتقل شدند. 

در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸, احمد زاهدی لنگرودی”, روزنامه نگار, نویسنده به همراه “جلوه جواهری”، “فروغ سمیع نیا”، “کاوه مظفری”، “فراز روشن”، “هومان تحریری” و “ماهرخ روستایی”, جملگی ۷ تن از بازداشت شدگان حاضر در مراسم چهلم “نوید بهبودی”, از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری که که در روستای گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه سرا از توابع استان گیلان برگزار شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه از بازداشتگاه اداره اطلاعات رشت به زندانهای لاکان در رشت و زندان ضیابر واقع در غرب استان گیلان منتقل شده بودند. 

در تاریخهای ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, کاوه مظفری و جلوه جواهری و همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, هومان تحریری و فروغ سمیع نیا و ماهرخ روستایی, از دیگر بازداشت شدگان تاریخ ۵ دی ماه و در جریان مراسم چهلم نوید بهبودی, از جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه هریک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاحقوق شهروندی در ایرانتظاهرات سراسری در ایرانشهرستان صومعه سرابازداشت شدگان ۵ دیمراسم چهلم نویدبهبودیبازداشت شدگان ۵ دی ماه سال ۱۳۹۸ در ایرانبازداشت شدگان در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانمراسم چهلماعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸بازداشتشدگان ۵ دی ماهروستای گوراب زرمیخ در شهرستان صومعه سراچهلم جانباختگاناعتراضات ۵ دیروزنامه نگارچهلم کشته شدگانروستای گوراب زرمیخزندان ضیابر۵ دی ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان ۵ دیماه ۱۳۹۸سردبیر نشریه گیلان اوجانقض حقوق بشر در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانبازداشت شدگان چهلمبازداشت شدگان مراسم روستای گورابزندان ضیابر گیلاناحمد زاهدینشریه گیلان اوجا۵ دیماه سال ۱۳۹۸نقض حقوق بشرسرکوب نویسندگان در ایرانچهلم در گذشتبازداشت شدگان چهلم نوید بهبودیچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398۵دیماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی ۵ دی ماه ۱بازداشت شدگان 5 دیسرکوب شهروندان در ایراناحمد زاهدی لنگرودیمراسم چهلم نوید بهبودیچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان پنج دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی ۵ دی ماه ۱۳۹۸بازداشت شهروندانسرکوب روزنامه نگاراننوید بهبودیچهلم جان باختگانروستای گوراب زرمیخ صومعه سرابازداشت شدگاه ۵دیماه ۱۳۹۸دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان صومعه سرانویسندهتظاهرات سراسریچهلم نوید بهبودیچهلم پویا بختیاری در ۵ دی۵ دی ماه ۱۳۹۸تجمعات ۵ دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.