•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: علی بی کس, به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد

0
402

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهران, به ریاست ایمان افشاری, با صدور دادنامه ای, علی بی کس, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری, محبوس در تیپ ۵ سالن ۱۲ زندان تهران بزرگ را به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و همچنین ۳ ماه خدمت در بسیج محکوم کرد. حکم صادره روز گذشته در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ به علی بی کس ابلاغ شد. علی بی کس از جمله ۴۶ زندانی سیاسی است که در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه, عدم رعایت بهداشت و سایر حقوق زندانیان در اعتصاب غذا بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, علی بی کس, متولد ۱۳۶۷, ساکن کیانمهر کرج, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری, محبوس در تیپ ۵ سالن ۱۲ زندان تهران بزرگ که پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری”, از بابت اتهامات: “اجتماع و تبانی از طریق فعالیت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی و اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و فریاد زدن”, مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند همچنین بعنوان مجازات تکمیلی به ۳ ماه خدمت در سازمان بسیج محکوم شده است. حکم صادره در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ به علی بی کس ابلاغ شد. این شهروند از جمله ۴۶ زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ است که از ۲ روز پیش در اعتراض به محرومیت از حق مرخصی, ممانعت از تودیع قرار وثیقه برای آزادی موقت, عدم دسترسی به لوازم و امکانات بهداشتی و سایر حقوق زندانیان در اعتصاب غذا بسر می برد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “با توجه به دادنامه ابلاغ شده به علی بی کس, شهروند ۳۱ ساله محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ که در تظاهرات آبان ماه امسال توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه بازداشت شد وی از بابت ۲ مورد اتهامی اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و فریاد زدن و اجتماع و تبانی از طریق فعالیت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به تحمل ۱۰ سال زندان و ۳ ماه خدمت در بسیج محکوم شد”. 

علی بی کس از جمله ۴۶ زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ است که از تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به محرومیت از روند دادرسی عادلانه و محرومیت از حق مرخصی و عدم رعایت بهداشت با توجه به وسعت ویرس کرونا و محرومیت از حق ملاقات و سایر حقوق زندانیان دست به اعتصاب غذا زدند. این شهروندان که اکثر آنها از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری هستند در اعتراض به وضعیت نامناسب زندان و نبود امکانات کافی برای نگهداری آنها در این زندان معترض هستند.

لازم به ذکر است, علی بی کس, در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری, از سوی نیروهای لباس شخصی اطلاعات سپاه پاسداران در حالی که از محل کار خود که به شغل راپل کاری « نظافت نمای ساختمان»  از تهران عازم کرج بود بازداشت شد و پس از انتقال به بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین تحت بازجوئی قرار گرفت و پس از تفهیم اتهام از سوی شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس », و اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده و سپری کردن ۲۱ روز سلول انفرادی پس از انتقال به زندان تهران بزرگ به تیپ۵ سالن ۱۲ این زندان منتقل شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای  ۷ و ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار ۲ گزارش نسبت به اعمال محرومیتهای گسترده بر بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه و دی ماه ۱۳۹۸, که از جمله آنها سیاست انکار و اعمال تهدید و اجبار بازجویان ارگانهای امنیتی بر بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری که در جریان این تجمعات مورد اثابت گلوله قرار گرفته بودند بر بیان این نکته که زخمهای ناشی از اثابت گلوله توسط این افراد در دادگاه و در مراحل بازپرسی بعنوان زخم چاقو در اثر درگیری با افراد دیگر از سوی این افراد عنوان شود بوده است. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقاضی ایمان افشارقاضی ایمان افشاریقاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانمحاکمهمحاکمه در دادگاهمحاکمه شهروندانمحاکمه علی بی کسنقض حقوق بشر در ایرانگرانیگرانی قیمت بنزین در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانگرانی در ایرانآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸ایمان افشارایمان افشار یایمان افشاریایمان افشاری قاضیاتهام تشویش اذهان عمومیاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی برای ارتکاب جرماجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات به گرانی بنزیناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تیپ یک زندان تهران بزرگتیپ ۵ زندانتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ۵ زندان تهران بزرگتجمعات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تجمعات خیابانی در ایرانتشویش اذهان عمومیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیتظاهراتتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات گرانی در ایرانتظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانحقوق بشر در ایراندادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب در تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسراپل کارراپل کاریسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظرصدور حکم محرومیت از فعالیتهای اجتماعیصدور حکم حبس تعزیریعلی بی کس

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: