•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

بازداشت دو شهروند ساکن سوسنگرد توسط نیروهای امنیتی

0
114

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۸مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان سوسنگرد از توابع استان خوزستان، دو تن از شهروندان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۴ شهریورماه ۱۴۰۱، محمد نگراوی و علی اسدی شهروندان ساکن کوی فرهنگیان و کوی ابوذر شهرستان سوسنگرد از توابع استان خوزستان، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، در تشریح این خبر به حقوق بشر در ایران گفت:”بازداشت محمد نگراوی – متولد: ۱۳۸۳ و علی اسدی – متولد: ۱۳۸۴، در جریان تظاهراتی که در اعتراض به جان باختن مهسا امینی برگزار شده بود در شهرستان سوسنگرد صورت گرفت.”

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.