•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

دو فعال ملی مدنی بازداشت شده در تبریز با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
731

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۹، دو تن از فعالان ملی مدنی ساکن تبریز، پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۹، اکبر مهاجری و عبدالله « گونتای » صدوقی، دو فعال ملی مدنی ساکن تبریز و محبوس در زندان مرکزی این شهرستان پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک بطور جداگانه با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

یک فرد آگاه ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “اتهام تفهیم شده به عبدالله « گونتای » صدوقی، در دوران بازجوئی و بازپرسی عضویت در گروههای معاند نظام « گاماج » و همچنین دیگر اتهام وی فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز اعلام و با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۷ میلیارد ریال بطور موقت آزاد شد.”

این منبع مطلع در مورد اتهامات و مبلغ وثیقه تودیع شده برای آزادی موقت اکبر مهاجری، ابراز بی اطلاعی کرد. 

لازم به ذکر است، اکبر مهاجری، در تاریخ ۳ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز و تفهیم اتهام به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود. 

اکبر مهاجری، در تاریخ  ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی تبریز به محل سکونت وی در این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است، اکبر مهاجری، در تاریخ ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، در پرونده مرتبط با بازداشت وی در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، از بابت اتهام اقدام به عضویت در گروه گاماج و گوناز تی وی، توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجانشرقی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری از نوع درجه ۶ محکوم شد. 

مهاجری، در تاریخ ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست به ریاست رحیم حملبر, با اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه غیر قانونی گاماج به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود. 

اکبر مهاجری, در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات تبریز به محل سکونت وی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد. این فعال ملی مدنی در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

همچنین عبدالله « گونتای » صدوقی هم در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۹۹، از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود. 

این فعال ملی مدنی، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز، بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود.  

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته ‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی گونتای صدوقیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی اکبر مهاجریفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی عبدالله صدوقیفعال ملی مدنی عبداله صدوقیفعال آذربایجان اکبر مهاجریفعال آذربایجانی اکبر مهاجریفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری اکبر مهاجریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذری علی معالیفعال ترک آذری عباس لسانیفعال ترک آذری عبدالله صدوقیفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی اکبر مهاجریفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اکبر مهاجریفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعال ترک عبداله صدوقیفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانقرنطینه زندان مرکزی تبریزمحاکمه فعالان ملی مدنیمحاکمه شهروندان آذریوثیقهوثیقه گذارگونتای صدوقیآزادی با تودیع قرار وثیقهاکبر مهاجریاکبر مهاجری فعال ملی مدنیاکبر مهاجری فعال ملی مدنی آذربایجاناکبر مهاجری فعال ملی مدنی آذربایجانیاکبر مهاجری فعال مدنیاکبر مهاجری فعال ترکاکبر مهاجری فعال ترک آذریاکبر مهاجری فعال ترک آذربایجاناکبر مهاجری فعال ترک آذربایجانیاکبرمهاجریاکبرمهاجری فعال ملی مدنیاکبرمهاجری فعال آذریاکبرمهاجری فعال آذربایجانیاکبرمهاجری فعال ترکاکبرمهاجری فعال ترک آذریاکبرمهاجری فعال ترک آذربایجانیازادی با قرار وثیقهبند 5 زندان مرکزی تبریزبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزبند ۱۱ زندان مرکزی تبریزبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت اکبر مهاجریبازداشت شهروندان آذری در ایرانتودیع قرارتودیع قرار وثیقهتودیع قرار کفالتتودیع قراروثیقهتودیع وثیقهتبعید فعالان ملی مدنی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان مرکزی تبریززندانیان سیاسیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان شهروندان آذریعبدالله صدوقیعبداله صدوقی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: