•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۲ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

محکومیت قطعی رضا شهابی و حسن سعیدی به ۱۲ سال حبس تعزیری

0
99

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱دی ماه ۱۴۰۱، شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران، با صدور دادنامه ای، احکام صادره بدوی بر علیه حسن سعید و رضا شهابی را عینا تائید کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، طی روزهای اخیر، رضا شهابی و حسن سعیدی، دو فعال کارگری و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین، توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مجموع به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، ۴ سال تبعید و مجازاتهای تکمیلی محکوم شدند.

براساس این گزارش، حسن‌ سعیدی و رضا شهابی، از بابت اتهام(اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور) هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به هر یک به ۲ سال تبعید در یکی از استانهای غیرمجاور با تهران، دوسال منع خروج از کشور و ۲سال محرومیت از عضویت و فعالیت‌های در احزاب، گروه‌ها و دسته جات، کارگری، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی محکوم شدند.

با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل اشد مجازات از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور) به میزان ۵ سال حبس تعزیری برای هر یک از افراد لازم به اجرا است. 

لازم به اشاره است، حسن سعیدی و رضا شهابی، در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) در مجموع به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، منع خروج از کشور، محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و منع اقامت در تهران و استان‌های همجوار محکوم شده بودند. 

در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، رضا شهابی و در تاریخ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱ هم‌ حسن سعیدی، بصورت غیابی، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری محاکمه شدند و این در حالی بود بنا بر تاکید وکیل مدافع این فعالان کارگری مبنی بر ابهام در پرونده، قرار بود که پس از رفع ابهام، لایحه دفاعیه در تاریخ ۲۵ مهر ماه به دادگاه ارائه شود.

همچنین، در تاریخ در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، حسین تاج، وکیل مدافع حسن سعیدی و رضا شهابی، از تعیین تاریخ جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده حسن سعیدی برای تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران خبر داده بود. 

لازم به ذکر است، رضا شهابی در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۱۴۰۱ و حسن سعیدی هم در تاریخ ۱۰ مرداد ماه ۱۴۰۱، پس از اتمام مراحل بازجویی های تحت فشار در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات، به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل و در پی مخالفت دادستان تهران بعنوان ضابط قضایی پرونده برای آنها قرار جلب به دادرسی صادر شد.

همچنین، حسن سعیدی در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از اعزام به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، آخرین دفاعیات خود را به بازپرس پرونده ارائه کرده بود

رضا شهابی هم در تاریخ ۱۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از انتقال به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین آخرین دفاعیات خود را بدون حضور وکیل مورد نظر خود به بازپرس پرونده ارائه کرده بود. 

حسن سعیدی، در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به سلول انفرادی در بند۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

همچنین، رضا شهابی، در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی او پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخص از قبیل گوشی تلفن همراه  بازداشت و جهت بازجوئی به بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی منتقل شد

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه ای مدعی شد؛ سیسیل کوهلر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ نیروی کار فرانسه و همسر او ژاک‌پاری، که با ویزای گردشگری به ایران وارد شده و در بازداشت این ارگان‌ امنیتی بسر می برند به همراه آنیشا اسدالهی، کیوان مهتدی، رضا شهابی، حسن سعیدی، شعبان محمدی، رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، مسعود نیکخواه و اسکندر لطفی، در ارتباط بوده و در تلاش برای براندازی نظام با یکدیگر همکاری می کردند.

رضا شهابی و حسن سعیدی، در تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۰، به همراه چند تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، با دریافت ابلاغیه های کتبی توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین به پلیس امنیت تهران احضار و پس از حضور در پلیس امنیت تهران، تهدید به پرونده سازی شده بودند.

حسن سعیدی، در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، در جریان تجمع اعتراضی که به مناسبت روز جهانی کارگر، بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و طی‌ مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۸، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان از زندان اوین آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی، در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، از بابت (اتهامات اخلال در نظم عمومی)،‌ (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ممنوعیت استفاده از وسائل مخابراتی هوشمند از قبیل تلفن همراه به مدت ۲ سال و همچنین ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی به مدت ۲ سال محکوم شده بود. این حکم در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۸، عینا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تائید شد.

در تاریخ ۵خرداد ماه ۱۳۹۹، اجرای حکم حبس تعزیری حسن سعیدی در راستای اجرای بخشنامه عفو و تخفیف مجازات حبس تعزیری محکومان کیفری لغو و این پرونده بسته شد. 

همچنین، رضا شهابی، با توجه اینکه در دی ماه سال ۱۳۹۶، در زندان رجائی شهر کرج سکته مغزی کرده و از بیماری نوسان فشار خون هم در رنج است و علاوه بر این با درد مهره های گردن، بی حسی سمت چپ بدن و صورت و سردردهای مزمن دست و پنجه نرم می کند و تداوم بازداشت و اعمال فشارهای روحی و روانی به وی می تواند منجر به خطرات جانی بشود.‌

این فعال کارگری، به دفعات توسط ارگانهای امنیتی و شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین احضار و به پرونده سازی تهدید شده بود.‌

رضا شهابی، از اعضای هیئت مدیره سندیکای شرکت دارد واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به دلیل فعالیت‌های کارگری، در خرداد سال ۱۳۸۹، بازداشت و به اتهام (تبلیغ علیه نظام) و (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی)، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۵ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شد.

وی که از بیماری آرتروز گردن در رنج است طی ۲ مرحله مورد عمل جراحی قرار گرفت  و از سوی دیگر پس از اعتصاب غذاهای مکرر در زندان‌های اوین و رجایی شهر، در تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۹۳ با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومانی به مرخصی درمانی اعزام شد و مسئولان قضایی به رضا شهابی اعلام کردند دوران مرخصی درمانی‌اش به عنوان محکومیت محسوب شده و او دیگر به زندان باز نخواهد گشت.

ممانعت از انجام فعالیتهای کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه فعالان کارگری و صنفی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاسندیکای شرکت واحدرضاشهابیشعبه۳۶ دادگاه تجدید نظررضا شهابی فعال کارگریحسن سعیدی سندیکای اتوبوسرانی تهران و حومهشعبه۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانرضا شهابی سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانیدادگاه انقلاب تهران،دادگاه تجدید نظرهیئت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانرضا شهابی فعال سندیکاییاعضای سندیکای شرکت واحدبازنشستگان شرکت واحد اتوبوسرانیرضا شهابی شرکت واحدقرنطینه زندان اوین،سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانسکته رضا شهابیرضاشهابی فعال کارگریفعال کارگری حسن سعیدیزندانیان سیاسی،محاکمه رضا شهابیدادگاه تجدیدنظر،سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهکمپین حمایت از رضا شهابیموارد نقض حقوق بشر در ایرانرضاشهابی فعال سندیکاییسندیکای شرکت واحد اتوبوسرانیزندانی سیاسی،محاکمه حسن سعیدیحسن‌سعیدی زندانی سیاسیهیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحدمرخصی رضا شهابیحسن سعیدیشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانحسن سعیدی سندیکای شرکت واحدشعبه۲۶رضاشهابی سندیکاحقوق بشرآزادی رضا شهابیشعبه۲۶ دادگاه انقلابحسن سعیدی فعال کارگریبرگزاری جلسه بازپرسی رضاشهابیحسن سعیدی زندانی سیاسیمحرومیت زندانیان سیاسیرضاشهابی سندیکای شرکت واحدحقوق بشر در ایرانسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومهبازداشت رضا شهابیحسن سعیدی فعال سندیکائیرانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانداوود رضوی سندیکای شرکت واحدرضاشهابی اتوبوسرانیحبس تعزیریوضعیت نامساعد رضا شهابیمحکومیت قطعیحسن سعیدی شرکت واحدشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانبیانیه شرکت واحد اتوبوسرانیحسن سعیدی راننده اتوبوسرضا شهابی راننده شرکت واحد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.