•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

گزارشی از پانزدهمین روز اعتراضات سراسری در ایران

0
163

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، پانزدهمبن روز اعتراضات سراسری که از زمان انتشار خبر جان باختن مهسا امینی دررپی عمل کرد گشت ارشاد شکل گرفت برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱، اعتراضات سراسری که از تاریخ ۲۶ شهریور ماه سال جاری و پس از انتسار خبر جان باختن مهسا امینی در شهرهای مختلف ایران شکل گرفت در پانزدهمین روز از این اعتراضات وارد مرحله ای تازه شد. گسترش فضای امنیتی در ایران و اعمال محدودیتهای بیشتر بر اینترنت و فضای مجازی، افزایش بی شمار تعداد بازداشت شدگان، کشته و زخمی و شدن بسیاری از شهروندان، اعتصاب کسبه در شهرهای استان کردستان و تحصن و تجمعات اعخراضی گسترده در اکثر دانشگاههای ایران و نافرمانی مدنی زنان و مردان در اعتراض به نقض گسترده و فاحش حقوق شهروندی از جمله اعتراض به فساد گسترده، توروم لجام گسیخته، سرکوب آزادی بیان و عقیده، اعمال محرومیت های گسترده بر علیه زنان و موارد بسیار دیگر سبب شکل گیری گسترده این اعتراضات از سوی شهروندان ایران در داخل و خارج از کشور شد.‌

براساس این گزارش، مهسا (ژینا) امینی، متولد: ۱۳۷۹، اهل شهرستان سقز از توابع استان کردستان که برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده بود در تاریخ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، در مقابل ایستگاه متروی حقانی تهران، به بهانه حجاب نامناسب توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی (گشت ارشاد) بازداشت و ساعاتی پس از بازداشت و انتقال وی به مقر پلیس امنیت تهران واقع در خیابان وزار پیکر نیمه جان وی در حالی که با سطح هوشیاری درجه ۳ به کما رفته بود به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کسری منتقل و ۱ روز بعد جان باخت.

کماکان‌ابهامات زیادی از خصوص نحوه جان باختن مهسا امینی در اذهان عمومی سوال ایجاد کرده است که از جمله آنها ضرب و شتم وی در زمان بازداشت و عدم شفافیت تحقیقات قضایی و امنیتی بوده است.‌

اعتراضات سراسری امروز شنبه ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، در شهرهای مشهد، رشت، دهگلان، اصفهان، شیراز، تهران، شهرکرد، شاهین شهر، اراک، بوکان، بابل، کرج، و شماری از دانشجویان در دانشگاه معماری و هنر پارس تهران، دانشگاه آزاد شهرقدس در تهران، دانشگاه تهران، دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، دانشگاه علم و فرهنگ تهران، دانشگاه علم و صنعت تهران، دانشگاه زکریای رازی کرمانشاه، دانشگاه تبریز، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه کردستان در سنندج، دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه الزهرا، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه شیراز، دانشگاه خوارزمی تهران، دانشگاه یزد، دانشگاه باهنر کرمان، دانشگاه گیلان، دانشگاه آزاد تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه زنجان، دانشگاه شهید صدوقی یزد، دانشگاه آزاد تهران (واحد سوهانک)، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، علیر رغم گیترش فضای امنیتی و سرکوب گسترده شهروندان و دانشجویان با قدرت بیش از پیش برگزار شد.‌

اعتراضات مسالمت آمیز دانشجویان در شماری از دانشگاه ها با حضور نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و گفته می شود تعدادی از دانشجویان معترض توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

همزمان ویدئویی از پرتاب گاز اشک آور به درون محوطه دانشگاه اصفهان و سرکوب خشونت بار دانشجویان معترض در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

از جمله شعارهای سرداده شده از سوی شهروندان در اعتراضات امروز (مرگ‌بر خامنه ای)، (مرگ‌بر دیکتاتور)، (اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی کشته میشیم)،  (نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم)، (زن زندگی آزادی، حجاب اختیاری)، (دانشجوی زندانی، آزاد باید گردد)، (مرگ بر دیکتاتور)، (اوین شده دانشگاه)، (از کردستان تا تهران، جانم فدای ایران)، (ژن، ژیان، آزادی)، (میجنگیم، میمیریم، ایرانو پس میگیریم)، (زن، زندگی، آزادی) بوده است.

هچنین در این روز کسبه شهرهای مهاباد، مریوان، کرمانشاه، ارومیه، سقز، اشنویه، سنندج، سردشت، پیرانشهر، بوکان، و چندی شهر دیگر استان کردستان در اعتراض به گسترش فضای سرکوب ارعاب با بستن امکان کسب خود نارضایتی شان را ابراز کردند.‌

از سوی دیگر استفاده از هشتگ #مهسا_امینی در توئیتر بیش از ۱۵۰ میلیون بار بازنشر رسبد که رکورد بی سابقه ای را در تاریخ توئیتر به ثبت رساند.

با توجه به استفاده نیروهای امنیتی از سلاح های مرگبار و شلیک مستقیم به سمت شهروندان بی سلاح تعداد بسیاری از تظاهرات کنندگان جان خود را از دست دادند.

بر همبن اساس؛ رافع نارویی، جلیل رخشانی، محمدعلی گمشادزهی، یاسر شه بخش، عبدالمجید ریگی و یک شهروند با هویت نامشخص در زاهدان، مختار احمدی در مریوان، صمد برگی‌ نیا در پیرانشهر، سارینا اسماعیل زاده در کرج، حمزه نارویی، حمید نارویی، محمد صدیق، یونس نارویی، علی عاقلی (نارویی)، عمران شه بخش، فرزاد شه بخش، احمد شه بخش، عبدالملک شه بخش، محمدامین گمشادزهی، صلاح‌الدین گمشادزهی، لال‌محمد آنشینی، عبدالغفور نوربراهویی، محمد براهویی، عبدالصمد براهویی(عیدوزهی)، لال‌محمد عالی‌زهی، ابوبکر نهتانی، موسی نهتانی، محمد قلجایی، امین‌الله قلجایی، محمد ریگی، منصور رخشانی، سامر هاشمزهی، (نام کوچک نامشخص) هاشمزهی، عبدالرحمن بلوچی‌خواه، محمدرضا ادیب‌ توتازهی، محمدعمر شهنوازی، امیرحمزه شهنوازی، محمداقبال شهنوازی، جلیل قنبرزهی، نعمت‌الله کُبدانی، صمد شاهوزهی، ابراهیم گرگیج، احمد سرگلزایی، محمدفاروق رخش، علی‌اکبر حلقه بگوش، ابوبکر علیزهی، حمید عیسی‌زهی، جلیل محمدزهی، امین گله‌بچه در زاهدان محمد فرمانی، ذکریا خیال، محمد حسینی خواه، مهزاد آوازپور

نیکا شاکرمی، افشین شهامت، محمود براهویی، امین(فامیلی نامشخص)، امیر مهدی فرخی‌ پور، سیاوش محمودی در تهران، حسینعلی کیا در مازندران، قادر گلوان در اشنویه، محمدرضا اسکندری در پاکدشت، محمد زمانی به همراه ۳ پسر و یک دختر در بهارستان، محسن محمدی در قائمشهر، حمید فولادوند در ورامین، بهنام لایق‌پور در رشت، فرزین (نام خانوادگی نامشخص)، ساسان (نام خانوادگی نامشخص) در رضوانشهر، امین معروفی، عبدالله محمدپور در ارومیه، مهدی موسوی، مهرداد قربانی در زنجان، مازیار سلیمانیان در رشت، عرفان نظربیگی در تهران، اسامی ۹معی از شهروندان جان باخته در جریان اعتراضات سراسری است که توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است.

همچنین، سازمان حقوق بشر از کشته شدن ۷۶ شهروند معترض اعم از مازندران ۲۵ نفر، گیلان ۱۰ نفر، آذربایجان غربی ۱۰ نفر، کرمانشاه ۶ نفر، کردستان ۶ نفر، البرز ۴ نفر، تهران ۳ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر، اصفهان ۲ نفر، خراسان رضوی ۲ نفر، زنجان ۲ نفر، آذربایجان شرقی ۱ نفر، سمنان ۱ نفر، قزوین ۱ نفر و ایلام ۱ نفر خبر داد.‌

اما علاوه بر این‌ جان باختگان گزارش‌هایی از زخمی شدن تعداد بسیاری از تظاهرات کنندگان در جریان اعتراضات مخابره شده است.

پیشتر خبرگزاری فارس، وابسته به ارگانهای امنیتی ایران، در گزارشی بدون ذکر جزییات از جان باختن ۶۰ نفر در جریان اعتراضات سراسری خبر داده بود.

همچنین استاندار کردستان از جان باختن ۴ شهروند در اعتراضات این استان خبر داد.

اختلال در اینترنت و شبکه ارتباطات سیار از نخستین روزهای اعتراضات اخیر روئیت شد. از ۲۹ شهریورماه قطع ارتباطات و اختلالات بخصوص در کردستان و سایر کانون های اعتراضی به اوج رسید. شهرهای سقز، سنندج، تهران، مهاباد، اهواز، بانه، بوکان، کرمانشاه، قزوین، اراک، مشهد، مریوان، پاوه، بیجار، منصور رضایی در قروه، کامیاران، دهگلان، سروآباد، دیواندره، ارومیه، رشت، شاهین شهر، کرج، پیرانشهر، سردشت، شیراز، چابهار، شاهین دژ، تکاب، ربط، اشنویه، لنگرود، املش بیشترین موارد قطع ارتباطات را تا تاریخ ۲۹ شهریورماه تجربه کردند. سرعت اینترنت کاهش یافت. میزان کاربری اینترنت در ایران ۶۷ درصد کاهش یافت و همینطور شبکه ارتباطات سیار از جمله همراه اول، ایرانسل و رایتل دچار اختلالات تعمدی شدند. ایلان ماسک، مالک شرکت استرلینک وعده اینترنت ماهواره ای برای ایرانیان را داد. پس از اظهارنظر او، سایت شرکت آقای ماسک در ایران فیلتر شد. همچنین پیامک های حاوی نام مهسا امینی توسط شبکه مخاربراتی همراه اول فیلتر و بلاک شدند. گروههای مختلف حقوق بشری با صدور بیانیه هایی نگرانی خود را از قطع اینترنت در ایران و تبعات آن ابراز کردند.

نت بلاکس روز جمعه ۸ مهر از قطعی اینترنت در زاهدان و سنندج و اطراف استان کردستان خبر داد. پیشتر نیز نت بلاکس با انتشار مطلبی در صفحه توییتر، از قطع سراسری اینترنت شرکت «مبین نت» یکی از بزرگترین شرکتهای خدمات اینترنتی در ایران و اختلال اینترنت در دانشگاه امیر کبیر تهران خبر داده بود.

همچنین کلودفلر رادار که سرویس دهی اپراتورها را بررسی میکند، از قطع مجدد اینترنت اپراتورهای همراه اول، رایتل و ایرانسل از ساعت ۱۶ روز سه شنبه ۵ مهرماه، خبر داد.

از تاریخ مورد اشاره قطعی ارتباطات شکل سراسری به خود گرفت، اینستاگرام، واتس اپ، اسکایپ، اپ استور، وایبر، گوگل پلی، کلش آوکلنز، استارلینک و لینکدین فیلتر شدند.

وبسایت تجارت‌نیوز روز دوشنبه ۴ مهرماه در گزارشی ضمن بررسی پیامدهای اقتصادی ناشی از قطع اینترنت در ایران نوشت که تنها به دلیل عدم دسترسی به اینستاگرام، زندگی حدود ۱۰ میلیون نفر از ایرانیان با خطر مواجه می‌شود.

دیجیاتو، با انتشار مطلبی در سایت خود، فیلتر شدن وایبر در ایران را تایید کرد.

همچنین از روزهای اول اعتراضات هکرهای زیرمجموعه گروه «انانیموس» اقدام به هک کردن وبسایت های حکومتی در ایران از جمله وبسایت های شبکه خبری العالم متعلق به صداسیما، بانک ملی، وزارت‌خانه‌ نفت، وزارت‌خانه‌ اقتصاد، وزارت‌خانه‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مجلس شورای اسلامی، اپراتور همراه اول، خبرگزاری فارس و رییس‌‌جمهوری اسلامی کردند.

روز پنجشنبه ۷ مهرماه، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات در خصوص فیلتر واتساپ و اینستاگرام گفت: “در شــرایط فعلی و تا زمان نامعلوم فیلتر برخی از شبکه های اجتماعی مانند واتس آپ و اینسـتاگرام همچنان برقرار خواهد بود”.

انجمن تجارت الکترونیک تهران نیز در واکنش به فیلترینگ و محدودیت های اعمال شده بر اینترنت در ایران در چند روز اخیر، با صدور بیانیه ای ضمن انتقاد از این شرایط، اعلام کرده است: “قطع دسترسی به اینستاگرام در ایران بیش از ۴۰۰ هزار کسب و کار را با خطر نابودی و امرار معاش بیشتر از یک میلیون نفر را با مشکلات جدی رو به رو کرده است.”

به دنبال بازداشت و جان باختن خانم امینی و سپس آغاز و تداوم اعتراضات به این رخداد، برخی از چهره ها و فعالین سیاسی، هنرمندان و چهره های ایرانی و بین المللی در مقابل این سیل رخدادها سکوت پیشه نکردند.

میرحسین موسوی از سیاستمداران جمهوری اسلامی ایران که بیشتر از ده سال است در حبس خانگی قرار دارد در نامه ای از همه نیروهای مسلح ایران خواسته در کنار ملت ایران باشند و با خودداری از سرکوب مردم معترض «در سمت حقیقت، در سمت ملت» قرار بگیرند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در مصاحبه با یکی از خبرگزاری های فارسی زبان خارج از ایران، سرکوب وحشیانه و خشونت‌آمیز معترضان در ایران را محکوم کرد.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا، در واکنش به جان باختن مهسا امینی و سرکوب معترضان در ایران گفت: “به شجاعت زنان ایران درود می‌فرستیم و به آن‌ها در ارسال این پیام قاطع که حقوق زنان حقوق بشر است، می‌پیوندیم.”

علاوه بر این آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا عنوان کرد: “وقتی می‌بینیم حکومت ایران به معترضان مسالمت‌جو شلیک می‌کند و دسترسی مردم را هم به اینترنت می‌بندد، ما فقط نظاره‌گر نخواهیم بود، بلکه اقدام می‌کنیم.”

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز با اشاره به بیانیه شماری از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در خصوص وقایع ایران گفت: ” ۵۴ کشور در سراسر جهان بیانیه پیشنهادی اسپانیا و شیلی را امضا کردند که از ایران می‌خواهد از زور علیه معترضان مسالمت‌جو استفاده نکند. وقت آن است که رهبران ایران به این فراخوان جهانی گوش کنند و به خشونت علیه مردم خود پایان دهند.”

لازم به یادآوری است، روز گذشته ۵۳ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با امضای بیانیه ای کم نظیر خواستار پایان دادن حکومت ایران به استفاده از زور مقابل اعتراضات مسالمت آمیز شهروندان در ایران شدند.
پیشتر نیز سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه ای عنوان کرد که بر اساس اسناد دریافتی، به فرماندهان نیروهای مسلح در همه استان‌ها دستور داده شده که به طور «قاطع و جدی» با مردم معترض برخورد کنند.

همچنین طی روزهای گذشته، وزیر خارجه استرالیا، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل و همچنین نهاد ویژه سازمان ملل در حوزه زنان (برای برابری جنسیتی و قدرت بخشیدن به زنان)، اعضای هشتاد و هشتمین کنگره‌ ی جهانی پن، وزارت خارجه اسپانیا و و وزیر خارجه کانادا، در بیانیه های جداگانه به وقایع جاری در ایران واکنش نشان داده بودند.

در خارج از ایران، برخی از چهره های فرهنگی و ورزشی از جمله جنیفر آنیستون، بازیگر شناخته شده آمریکایی، آنتونلا روکوزو، همسر لیونل مسی، آریانا دبوز، بازیگر و خواننده آمریکایی، نازنین بنیادی، بازیگر ایرانی‌تبار بریتانیایی و برایان کاکس بازیگر اسکاتلندی با انتشار مطالبی از اعتراضت اخیر در ایران حمایت کردند.

علاوه براین، دانشجویان دانشگاه های گیلان (روانشناسی، جامعه شناسی، علوم تربیتی و مشاوره، دانشگاه‌های مازندران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه یاسوج، دانشکده هنر دانشگاه سوره، دانشگاه بوعلی‌ سینا همدان، دانشگاه چمران اهواز، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه علوم توانبخشی تهران، دانشگاه الزهرا، دانشگاه خواجه‌ نصیر، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه علم و فرهنگ، دانشگاه پلی‌ تکنیک، دانشگاه تبریز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه بین‌المللی قزوین، دانشگاه هنر تبریز، دانشکده هنر دانشگاه دامغان، دانشگاه فنی دکتر شریعتی تهران، دانشگاه گرمسار، دانشگاه نوشیروانی بابل، دانشگاه خیام مشهد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه یزد، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد واحد تهران شمال، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه آزاد شهر قدس، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه خلیج فارس بوشهر، دانشکده دندانپزشکی همدان، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه صنعتی همدان، دانشگاه نیشابور، دانشگاه سمنان، دانشگاه کاشان، دانشگاه لرستان، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی سجاد، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، دانشگاه “شهید باهنر” کرمان، دانشگاه فنی حرفه‌ای شهید شمسی‌ پور، دانشگاه محقق اردبیلی، دانشکده فارابی دانشگاه تهران، دانشگاه اردکان، دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه سوره، دانشگاه علوم پزشکی فسا، دانشگاه صنعتی ارومیه، دانشگاه آزاد اهواز، دانشگاه علوم و فنون بابل، دانشگاه آزاد تهران جنوب، موسسه آموزش عالی آپادانا شیراز، دانشگاه آزاد تهران شرق، دانشگاه فنی و حرفه‌ای دخترانه دکتر معین، دانشگاه آزاد تبریز، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه زنجان،دانشگاه بابلسر، دانشگاه اراک، دانشگاه آزاد واحد گرمسار، دانشگاه علوم پزشکی همدان، دانشکده زبان و ادبیات خارجی تهران، دانشگاه آزاد تهران واحد پونک، دانشکده علوم پایه دانشگاه گیلان، دانشکده برق دانشگاه تهران، دانشکده ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی تهران، دانشجویان پردیس، دانشگاه “شهید صدوقی” یزد، با انتشار بیانیه هایی در اعتراض به سرکوب اعتراضات و بازداشت دانشجویان، از حضور در کلاس ها خودداری کردند.

برخی از زندانیان سیاسی در خارج از ایران نیز با اعتراضات ایران همراهی کرند. جمعی از زندانیان سیاسی زن در بند ب ۶ زندان زنان باکرکوی استانبول، با زنان معترض ایرانی اعلام همبستگی کرده و در محکومیت مرگ مهسا امینی موهای خود را چیدند.

همچنین شماری از احزاب و تشکل های سیاسی، مدنی و فرهنگی در استان کردستان با انتشار بیانیه های جداگانه از عموم مردم خواسته بودند امروز شنبه ۹ مهرماه دست به اعتصاب عمومی بزنند. در پی آن روز جاری کسبه و بازاریان در شمار زیادی از شهرهای استان کردستان و آذربایجان غربی دست به اعتصاب عمومی زدند.

طی روزهای گذشته نیز بیش از ۲۰۰ نفر از اساتید دانشگاه های مختلف ایران نیر با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بودند که در کلاسه های درس شرکت نخواهند کرد.

علاوه بر این طی روز جاری، باشگاه برنتفورد انگلستان با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود ضمن انتشار عکس سامان قدوس مهاجم این تیم، در متنی نوشته در کنار سامان قدوس و آن‌هایی ایستاده است که در کنار زنان ایران ایستاده‌اند”.

در میان ورزشکاران ایرانی نیز، ساغر آجیلی ملی پوش بسکتبال ایران، سردار پاشایی، مربی اسبق تیم ملی کشتی فرنگی ایران رضا مهاجری، مربی نفت مسجد سلیمان از دیگر ورزشکاران ایرانی هستند که طی روز جاری با انتشار مطالب در صفحات شخصی خود و یا مصاحبه با خبرگزاری ها به وقایع ایران واکنش نشان دادند.

همچنین علی کریمی، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران با انتشار توئیتی با هشتگ #مهسا_امینی⁩ و‏⁧ #حسین_ماهینی⁩ نوشت: «بارها دیدم که مردم کشورم منو تشویق میکنن، همیشه لطف مردم را به خودم حس کردم ولی امروز من لیاقت این تشویق را ندارم و شرمسارم. امروز تشویق لایق مهساها و حدیث‌ها و امیر مهدی‌ها و نیکاها و دیگر جوانان و زن و مردان ایران زمین است.»

در میان هنرمندان نیز، شقایق دهقان،‌ بازیگر و نویسنده، با انتشار ویدیویی از مادر سیاوش محمودی یکی از جانباختگان اعتراضات سراسری اخیر که در خیابان نسبت به قتل فرزندش اعتراض می‌کند، نوشت: “این زن هم سن و سال منه،‌ بچه‌اش هم سن و سال بچه من بوده. ذلیل بشین که جوونامونو میکشین. از مرگ بدتر سرتون بیاد. خفت و خواریتونو ببینیم انشالله.”

محمد عمرانی، بازیگر و کارگردان پیشکسوت نیز، با انتشار ویدیویی از اعتراضات سراسری مردم ایران حمایت کرد.او در این ویدیو خطاب به جوانان ایرانی می‌گوید: “همیشه ما به شما جوانان می‌گفتیم چه کنید، اما امروز شما به ما می‌آموزید. ما هم تلاشمان را برای رسیدن به آزادی کردیم اما هر بار فریب خوردیم اما شما موفق می‌شوید چون آگاه‌تر و هوشیارترید”.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

گزارش ها و مستندات بسیاری حاکی از ایراد ضرب و شتم و آسیب به مهسا امینی از ناحیه سر به هنگام بازداشت مخابره شده است.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.