چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

احضار حسن یونسی به دادسرای زندان اوین/ سند

0
85

حقوق بشر در ایران  – امروز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، شعبه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران با ارسال ابلاغیه ای کتبی، حسن یونسی را احضار کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، حسن یونسی، فرزند: علی، وکیل پایه یک دادگستری، ساکن تهران، با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای بازپرسی به شعبه دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین، احضار شد. 

براساس ابلاغیه صادره توسط شعبه دادسرای ناحیه ۳۳ تهران که روز گذشته به حسن یونسی ابلاغ شده، این وکیل دادگستری، باید در تاریخ ۲ خرداد ماه ۱۴۰۲، جهت ارائه دفاعیات خود از بابت اتهام انتسابی در آن واحد قضایی حاضر شود. 

لازم به اشاره است، حسن یونسی، در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۱، به همراه مصطفی نیلی، در فرودگاه مهرآباد تهران، بازداشت و پس از انتقال به بند ۲ الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۱،‌ با قید وثیقه آزاد شد. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: