•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت ابوالفضل نژاد فتح, فعال دانشجوئی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری

0
524

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران با صدور دادنامه ای ابوالفضل نژاد فتح, دانشجوی رشته انسان‌شناسی دانشگاه تهران و فعال صنفی دانشجویان را در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این فعال دانشجوئی در در جریان اعتراضات دانشجویان در آبان ماه سال گذشته بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, ابوالفضل فتح نژاد, دانشجوی رشته انسان‌شناسی دانشگاه تهران و فعال صنفی دانشجویان در این دانشگاه که پیش از این توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران مورد محاکمه قرار گرفته بود از بابت اتهامات اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون آئین دادرسی کیفری « تجمیع جرائم », مدت ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” برای این فعال دانشجوئی اجرا خواهد شد. 

براساس این گزارش: “در رای صادره توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران, ابوالفضل نژاد فتح، از بابت اتهام اجتماع و تبانی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که ۵ سال از آن قابل اجرا می باشد.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات ابوالفضل فتح نژاد توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود و ادامه جلسه دادرسی بر پرونده این فعال دانشجویی به زمان دیگری موکول شده بود. 

در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸, “ابوالفضل نژاد فتح”, دانشجوی رشته انسان شناسی و فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸؛ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

در توضیحات بیشتر پیرامون تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 

برچسب هافعال دانشجوییفعال دانشجویی ابوالفضل نژاد فتحفعال دانشجوئیفعال دانشجوئی ابوالفضل نژاد فتحفعال دانشحوئیفعال داشنجوئیفعالان دانشجوییفعالان دانشجویی در ایرانفعالان دانشجوئیماده ۱۳۴ تجمیع جرائممحاکمهمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۳۹۸محاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق دانشجویان در ایراننقض حقوق شهروندی دانشجویانکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ابوالفضل نژاد فتحابوالفضل نژاد فتح فعال دانشجوییابوالفضل نژادفتحاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات دانشجویاناعتراضات دانشجویان در ایراناعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت فعالان دانشجویی در ایرانبازداشت ابوالفضل نژادفتحبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دانشجویانتظاهرات دانشجویان آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات دانشجویان ایرانتظاهرات دانشجویان در ایراندانشگاه تهراندانشجوی هنر های زیبا دانشگاه تهراندانشجوی دانشگاه تهراندانشجویان دانشگاه تهراندادگاه انقلاب تهرانرشته انسان شناسیسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانسرکوب تجمعات دانشجویانسرکوب جنبش‌های دانشجوئیسرکوب دانشجو در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانشعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: