•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت ۱۱ تَن از شهروندان در تهران و کردستان توسط نیروهای امنیتی

0
191

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۳مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران و سروآباد، دستکم ۱۱ تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، مهدی موحدی، سپیده سالاروند، حسین طاهری، علی خادمی، زهرا شفایی، یاشار خادمی، علی معزی، اسدالله هادی، سبا حاج جعفر، فاتح محمودی و سجاد صادقی، توسط نیروهای امنیتی در تهران و استان کردستان بازداشت شدند. از میان این افراد فقط زهرا شفایی پس از چند ساعت‌ آزاد شد. همچنین، بهنام حیدری، از حق تماس با خانواده خود محروم است.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”پیش از ظهر یکشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱، سجاد صادقی، در پی یورش نیروهای امنیتی توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز بازداشت شد. تا این لحظه از مکان نگهداری، اتهامات و ارگان بازداشت کننده وی اطلاعی در دسترس نیست و خانواده او به شدت تحت فشارهای امنیتی قرار دارند.”

یک منبع مطلع نیز افزود:”طی روزهای اخیر، سپیده سالاروند، مردم شناس، نویسنده و فعال حقوق کودک، ساکن تهران، در جریان اعتراضات سراسری جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.”

در ادامه این بازداشتها؛ روز سه شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۴۰۱، فاتح محمودی، ساکن تهران، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم وی بازداشت و جهت بازجوئی به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل شده است.‌

در ادامه نیز، روز شنبه ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، سبا حاج جعفر، در پس یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی در تهران پس از تفتیش و توقیف برخی وسائل شخصی او بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد. تا این لحظه از علت بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.

همچنین، روز جمعه ۸ و شنبه ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، زهرا شفایی، علی خادمی، علی معزی و اسدالله هادی، در تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند اما زهرا شفایی پس از بازداشت فرزندش یاشار خادمی آزاد شد.

این منبع مطلع در تشریح علت این بازداشت افزود:”پیش از ظهر شنبه ۸ تم از ماموران امنیتی به منزل علی خادمی و همسر او زهرا شفایی یورش برند و خواستار معرفی پسر آنها یاشار خادمی به دادسرا شدند. صبح روز یکشنبه که یاشار خادمی خود را به دادسرا معرفی کرد مادرش زهرا شفایی آزاد شد و یاشار در حال حاضر در زندان تهران بزرگ بسر می برد.‌”

این منبع مطلع همچنین افزود:”علی معزی و اسدالله هادی نیز در پی یورش ماموران امنیتی به منازل این افراد بازداشت و در حال حاضر در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین بسر می برند.”

وبسایت کُردپا هم‌ اعلام کرد؛ روز سه شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۴۰۱، حسین طاهری، فرهنگی ساکن سروآباد از توابع مریوان در استان کردستان، پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات سروآباد، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. علت احضار و بازداشت حسین طاهری، تشویق دانش آموزان از اعتراضات سراسری و تحصن اعتراضی فرهنگیان عنوان شده است.‌

شورای صنفی دانشجویان کشور هم‌اعلام کرد؛ روز دوشنبه ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، مهدی موحدی، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته شیمی از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات مهدی موحدی اطلاعی در دسترس نیست.‌

از سوی دیگر، بهنام حیدری، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته تئاتر در دانشگاه تهران، در تماس تلفنی کوتاه به خانواده خود اعلام کرده که در زندان اوین بسر می برد اما پس از مراجعه خانواده وی به دادسرای ناحیه ۳۳ مقدس واقع در زندان اوین به آنها گفته شد که فرزندشان به مکان نامعلومی منتقل شده است.‌

بهنام حیدری، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در جربان اعتراضات سراسری دانشجویان در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱، به مجموعه اعتراضاتی گفته می شود که از تاریخ اعلام خبر جان باختن مهسا امینی و در واکنش به عمل کرد گشت ارشاد و مخالفت شهروندان با گسترش ارعاب و تهدید و سرکوب بر علیه زنان و دختران در شهرهای مختلف ایران برگزار شده است.

حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشاتی بطور دقیق و مفصل روزهای،سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم، هفدهم و هجدهم این  تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافاتح محمودیقرنطینه زندان اوینمهدی موحدیمرحله بازپرسینقض حقوق بشر ایراننیروهای امنیتییاشار خادمییاشارخادمیکوردستانکردستانآزادی بازداشت شدگاناداره اطلاعات سروآباداستان کوردستاناستان کردستاناسدالله هادیاسداله هادیاعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بهنام حیدریبازداشتبازداشت بیخبریبازداشت دانشجویانبازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱بازداشتگاه امنیتی،تهرانتظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱تظاهرات شهریور۱۴۰۱حقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحسین طاهریدانشجویان بازداشت شدهدادسرای زندان اوینزهرا شفاییزهرا شفائیزهراشفاییزهراشفائیسپیده سالاروندسبا حاج جعفرسجاد صادقیسجادصادقیسروآباد کردستانسروآبادکردستانسرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات شهریور ماه در سال ۱۴۰۱شهریور ماه ۱۴۰۱شهریور ۱۴۰۱شهریورماه ۱۴۰۱شهریور۱۴۰۱شهرستان سروآبادعلی معزیعلی خادمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.