•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

گزارشی از هجدهمین روز اعتراضات سراسری در شهرهای ایران

0
169

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۲مهر ماه ۱۴۰۱، هجدهمین روز اعتراضات سراسری در اعتراض به گسترش فضای سرکوب و ارعاب و وضعیت نامناسب اقتصادی و اجتماعی در دانشگاههای مختلف کشور برگزار شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۲مهر ۱۴۰۱، اعتراضات سراسری در مخالفت با وضعیت جاری کشور که از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا امینی شکل گرفت در روز هفدهم این دور از اعتراضات در پی اعمال سرکوب و فشارهای امنیتی بر جامعه دانشجویی کشور در دانشگاهها و برخی از مدارس ایران از سوی فرهنگیان، دانش آموزان، دانشجویان و در برخی شهرهای ایران ادامه پیدا کرد.‌

مهسا (ژینا) امینی، متولد: ۱۳۷۹، اهل شهرستان سقز از توابع لازم استان کردستان که برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده بود در تاریخ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، در مقابل ایستگاه متروی حقانی تهران، به بهانه حجاب نامناسب توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی (گشت ارشاد) بازداشت و ساعاتی پس از بازداشت و انتقال وی به مقر پلیس امنیت تهران واقع در خیابان وزار پیکر نیمه جان وی در حالی که با سطح هوشیاری درجه ۳ به کما رفته بود به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کسری منتقل و ۱ روز بعد جان باخت.

ابهامات زیادی از خصوص نحوه جان باختن مهسا امینی در اذهان عمومی سوال ایجاد کرده است که از جمله آنها ضرب و شتم وی در زمان بازداشت و عدم شفافیت تحقیقات قضایی و امنیتی بوده است.‌

اعتراضات سراسری امروز سه شنبه ۱۲مهر ماه ۱۴۰۱، توسط دانشجویان در دانشگاه های؛ زنجان، فردوسی مشهد، رازی کرمانشاه، دانشکده فنی دانشگاه تهران، دانشگاه شهرقدس، دانشگاه نجف آباد اصفهان، دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی تهران، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دانشگاه خوارزمی کرج، دانشگاه الزهرا، دانشکده فیزیک دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامشهر، دانشگاه علم و فرهنگ‌تهران، دانشگاه شهید بهشتی تهران، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، دانشگاه اصفهان، دانشگاه علم و صنعت‌ تهران، دانشگاه غیرانتفاعی خیام مشهد، دانشگاه آزاد واحد مشهد، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دانشگاه صنعتی شریف تهران، دانشگاه تربیت مدرس تهران، دانشکده علوم انسانی مازندران، دانشگاه شهرستان فسا، دانشگاه شیراز، دانشگاه باهنر کرمان، دانشگاه باهنر پردیس، دانشگاه آزاد سوهانک، دانشگاه علوم تحقیقات تهران، دانشگاه اهواز، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه سوهانک، دانشگاه علوم پزشکی فسا، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه بابل، همچنین در مدارس راهنمایی و دبیرستانهای دخترانه در تهران، شهرستان شهریار، مدارس دخترانه استان تهران، استان البرز، دبیرستان پسرانه دستغیب شیراز، دبیرستاهای دخترانه شهر سنندج، سقز و همچنین توسط فرهنگیان شهرستان شهریار، فرهنگیان شهرهای سنندج، سقز، مریوان، فرهنگیان مدارس شیراز مرکز استان فارس، برگزار شد.‌

در جریان اعتراضات امروز سه شنبه دانشجویان و دانش آموزان معترض با سر دادن شعارهایی از قبیل (مرگ بر دیکتاتور)، (ما همه مهسا هستیم بجنگ تا بجنگیم)، (جمهوری اسلامی نمی خواهیم نمی خواهیم)، (مرگ‌بر خامنه ای)، (زن، زندگی، آزادی)، (مرد، میهن، آبادی)، (ریاست دانشگاه استعفا استعفا)، (استادمون خفه خون، شریف شده غرق خون)، (آزادی، آزادی، آزادی)، (ایرانی باغیرت، حمایت حمایت)، (دانشجوی زندانی آزاد باید گردد)،  (دانشجو زندانیه، کلاس درس خالیه)، (از کردستان تا سیستان، خونین تمام ایران)، (ایران شده بازداشتگاه، اوین شده دانشگاه)، (شریف شده بازداشتگاه، اوین شده دانشگاه)، (شریفی ها رو کشتن، میگن مهسا نکشتن)، نارضایتب خود را از وضع کنونی کشور ابراز کردند.

از سوی دیگر، دانشجویان و دانش آموزان معترض با کف زدن های اعتراضی و تداوم بخشیدن به اعتراضات خود گسترش فضای سرکوب، ارعاب، تهدید و گسترش ناکارآمدی حکومت جمهوری اسلامی در اداره امور اقتصادی و اجتماعی کشور را محکوم کردند.

همچنین، هشتگ #مهسا_امینی در توئیتر بعنوان یک رکورد بی سابقه جهانی بیش از ۲۰۰ میلیون بار توئیت شده که این مورد یک رکورد بی سابقه در تاریخ یک هشتک در جهان است.

اما امروز سه شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۴۰۱، غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه ایران در خصوص جان باختن مهسا امینی مدعی شد: “مهسا امینی ساعت ۱۸:۳۰ در معرض دید همه در خیابان هدایت می‌شود به یک ماشین نیروی انتظامی. در ون غیر از خود او و مامورین ۴-۵ نفر از طیف خودشان نیز حضور داشتند. از آنجا منتقل می‌شود به آن سالن و در آن سالن، در جمع عده‌ای کثیر می نشیند، بلند می‌شود و فیلم‌هایش را دیده‌ایم. از زمان «هدایت» مهسا امینی تا زمانی که به زمین خورد و به بیمارستان منتقل شد فقط یک ساعت طول کشیده و همه در انظار عمومی بوده. ببینید چه چیزی را بهانه کرده‌اند.”

در ادامه واکنشها و استدلالها، فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه در حالی از پخش اعترافات شهروندان بازداشت شده در روزهای آتی خبر داد که در روزهای گذشته نیز رسانه های جمهوری اسلامی در ویدیوهایی اقدام به پخش اعترافات اجباری از بازداشت شدگان اعتراضات کردند.

همچنین بر اساس گزارشی که خبرگزاری مهر منتشر کرد علی کریمی، فوتبالیست با سابقه تیم ملی ایران به دلیل حمایت از مردم معترض تحت تعقیب قضائی قرار گرفته است.‌

خبرگزاری تسنیم نیز در گزارشی با ادعای اینکه نیکا شاکرمی در جریان اعتراضات سراسری کشته نشده، مدعی شده که این نوجوان ۱۷ ساله بر اثر سقوط از پشتبام یک ساختمان جان باخته و ۸ نفر در این رابطه بازداشت شدند. این ادعا در خصوص نیکا شاکرمی در حالی عنوان می شود که پس از تحویل گرفتن جسد این دختر ۱۷ ساله حتی خانواده وی اجازه دفن فرزندشان در مکان مورد نظر را پیدا نکردند و ارگانهای امنیتی پس از توقیف جنازه نیکا شاکرمی وی را در قبرستان یکی از روستاهای توابع خرم آباد دفن کردند.‌

از دیگر اخبار مربوط به اعتراضات سراسری، میتوان به ضبط پاسپورت و ممنوع الخروجی مهدیه محمدخانی، خواننده ایرانی اشاره کرد.

امیر رئیسیان فیروزآبادی، وکیل دادگستری با بیان اینکه خبرهایی که از بازداشتگاه ها میرسد، خوب نیست، گفت: اغلب بازداشتی ها جای خواب، امکانات بهداشتی، نگهداری مواد غذایی یا خرید مواد غذایی و امکانات بهیاری و… ندارند

رسانه های نزدیک به جمهوری اسلامی نیز از آزادی دانشجویان بازداشت شده در دانشگاه تبریز خبر دادند.

امروز ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، با اشاره به آزادی شماری از شهروندان معترض بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری اخیر، مدعی شد: “تعدادی نقش لیدری در اغتشاشات را داشتند و تا تکمیل پرونده و ارائه به مرجع قضایی در بازداشت می مانند.”

اطلاعاتی مربوط به بازداشت های فله ای نیز منتشر شده است که نیازمند بررسی بیشتر و تایید هستند. از جمله میتوان به اخبار بازداشت اظهارات فرمانده سپاه قدس گیلان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه “لیدرهای اغتشاشات اخیر در استان دستگیر شدند”، افزود: ۶۸ درصد از دستگیرشدگان بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سال هستند و ۹۴ درصد از این افراد مرد و ۶ درصد هم زنان بودند.

همزمان معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دادستان عمومی و انقلاب تهران در اظهاراتی متفاوت مدعی آزادی ۴۰۰ تا ۶۲۰ شهروند بازدشتی در تهران شدند.

همچنین فرمانده انتظامی کردستان از آزادی بیش از ۱۵۰ شهروند بازداشتی در اعتراضات اخیر خبر داد.

براساس گزارشی دیگر، اطلاعات سپاه نینوا در استان گلستان مدعی بازداشت چهار تیم از شهروندان معترض در این استان شده است.

اما سازمان حقوق بشر ایران، تعداد جان باختگان در اعتراضات اخیر را ۱۵۴ شهروند از جمله در سیستان و بلوچستان ۶۳ نفر، مازندران ۲۷ نفر، گیلان ۱۲ نفر، آذربایجان غربی ۱۱ نفر، کردستان ۸ نفر، کرمانشاه ۷ نفر، تهران ۶ نفر، البرز ۵ نفر، خراسان رضوی ۳ نفر، اصفهان ۲ نفر، قزوین ۲ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر، زنجان ۲ نفر، ایلام ۱ نفر، آذربایجان شرقی ۱ نفر، بوشهر ۱ نفر، سمنان ۱ نفر عنوان کرده است.

اما علاوه بر این‌ جان باختگان گزارش‌هایی از زخمی شدن تعداد بسیاری از تظاهرات کنندگان در جریان اعتراضات مخابره شده است.

پیشتر خبرگزاری فارس، وابسته به ارگانهای امنیتی ایران، در گزارشی بدون ذکر جزییات از جان باختن ۶۰ نفر در جریان اعتراضات سراسری خبر داده بود.

اما در ادامه واکنشهای بین‌المللی به روند اعتراضات سراسری در ایران، جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای ملت ایران را الهام‌بخش برای تمام مردم جهان نامید و گفت: آمریکا در کنارشان است. همچنین او خاطر نشان کرد:”ایالات متحده این هفته هزینه‌های بیشتری را بر عاملان خشونت علیه معترضان تحمیل خواهد کرد.”

همچنین، وندی روث شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا نیز با انتشار مطلبی در صفحه ی شخصی خود اعلام کرد: “آمریکا به شدت نگران تشدید خشونت‌ آمیز سرکوب معترضان در ایران است. ما در کنار مردم ایران هستیم و به حمایت از حق اعتراض آزادانه آن‌ ها ادامه خواهیم داد.”

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، از «نگرانی و انزجار» دولت آمریکا از سرکوب دانشجویان معترض ایرانی پس از کشته شدن مهسا امینی خبر داد.

جیمز کلورلی وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد امروز ما دیدگاه خود را برای مقام‌ های ایرانی روشن کردیم؛ این که به جای متهم کردن عوامل خارجی در ناآرامی‌ها، باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند و به نگرانی‌ های مردم خود گوش دهند. همچنین، روبرتا متسولا، رییس پارلمان اروپا با حمایت از اعتراضات زنان ایران گفت:‌ “دنیا شعار زن،‌ زندگی، آزادی را شنید.سه کلمه‌ای که شعار تجمع همه کسانی شده که برای برابری، کرامت و آزادی در ایران برخاسته‌اند.”

همچنین، وزارت خارجه اتریش در بیانیه‌ ای اقدام‌ های وحشیانه مقام‌ های امنیتی ایران در سرکوب اعتراضات را به شدت محکوم کرد و با اشاره به نشست‌ های آتی اتحادیه اروپا گفت:”ما به همراه شرکای اروپایی خود از اعمال تحریم‌ها علیه کسانی که مسیٔول نقض حقوق بشر هستند حمایت می‌کنیم.”

در خارج از ایران، برخی از چهره های فرهنگی و ورزشی از جمله گری کاسپاروف، استاد بزرگ روسی شطرنج، سوئدیش هاوس مافیا، آرین موید، بازیگر و تهیه کننده ایرانی-آمریکایی، جی کی رولینگ، نویسنده بریتانیایی، نیک کیو، خواننده، آهنگساز و نویسنده استرالیایی، با انتشار مطالبی از اعتراضات اخیر در ایران حمایت کردند.

انانیموس می‌ گوید وبسایت دانشگاه شریف را هک کرده است. هکرهای این گروه در پیامی ویدیویی اعلام کردند:”از اونجایی که قبلا بهتون قول داده بودم، ما تونستیم به وبسایت شریف نفوذ کنیم و دیتابیس کامل اون در اختیار ما هست که بزودی منتشر خواهد شد منتظر باشید…”

کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری به نمایندگی از بیش از ۹۷۰ هزار کارگر در نروژ، سرکوب وحشیانه اعتراضات سراسری توسط حکومت ایران بدنبال قتل مهسا امینی توسط پلیس را محکوم می کند و با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: “سرکوب وحشیانه اعتراضات سراسری توسط حکومت ایران بدنبال قتل مهسا امینی توسط پلیس را محکوم می کنداز خواسته‌ های معترضان، جنبش‌ های اجتماعی و سندیکاهای کارگری مستقل برای لغو همه قوانین ناعادلانه و سرکوبگرانه که حقوق اساسی زنان را نقض می‌کنند، و از دادخواهی برای همه قربانیان سیاستهای زن‌ ستیزانه، تبعیض گرانه و خشونت آمیز دولت ایران، حمایت می‌کند.

جلال طالبی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران، با هشتگ های علی کریمی، حسین ماهینی و مهسا امینی نوشت: چه می توان گفت وقتی ایران خسته از مرگ و عزادار است. شما از کجا آمده اید؟ چگونه می توانید زنان و مردان بی دفاع را مورد گلوله قرار دهید؟ در کدام مرام و دین و مذهبی آموختید که باید انسان بی دفاع را بزنید و بکشید؟ به سرکوب فرزندان ایران زمین پایان دهید.

علاوه براین، شیما حافظیان، داور ملی فدراسیون بسکتبال ایران، با انتشار ویدئویی با شعار زن زندگی آزادی، لباس داوری و مقنعه خود را درآورد و به نشانه اعتراض به سرکوب مردم با فدراسیون بسکتبال قطع همکاری کرد.

حسن تفتیان، دونده المپیکی و رکورددار دو ۱۰۰ متر ایران، میلاد عبادی‌ پور، کاپیتان تیم ملی والیبال ایران، کیمیا علیزاده از دیگر ورزشکاران ایرانی هستند که طی روز جاری با انتشار مطالبی در صفحات شخصی خود و یا مصاحبه با خبرگزاری ها به اعتراضات سراسری و حادثه دانشگاه شریف واکنش نشان دادند.

مهدی یراحی، خواننده و ترانه‌ سرای ایرانی، سرود «زن» را منتشر کرده است. او درباره این اثر نوشت: “سرود زن، تقدیم به زنان و مردان ستم‌ ستیز ایران. زن زندگی آزادی.”

در میان هنرمندان نیز، بهروز وثوقی، بازیگر پیشکسوت ایرانی، امین حیایی، عادل فردوسی پور، مرضیه مشکینی، کارگردان سینما با انتشار مطالبی حمایت خود را از اعتراضات ایران اعلام کرد.

همچنین، روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:”وجود نارضایتی‌ها در اقشار مختلف که ناشی از وضعیت نابسامان اقتصادی، بی‌ عدالتی‌ ها و عدم رعایت حقوق شهروندی است، زمینه‌ساز اصلی اعتراضات و تجمعات است. مسئولان باید این واقعیت را بپذیرند و برای برطرف ساختن این عوامل تلاش جدی کنند. روشن است که ناآرامی کنونی را می‌ توان پایان داد ولی نباید تصور شود که این پایان دادن به معنای ریشه‌ کن شدن زمینه‌ های آن است.”

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشاتی بطور مفصل روزهای، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم و هفدهم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.