•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت ۴ تَن از شهروندان در دهگلان و اشنویه توسط نیروهای امنیتی

0
124

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۴مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان اشنویه و دهگلان، چهار تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، سارینا حسینی، دلنبا خانی و سهیلا مطاعی، سه تن از دختران ساکن شهرستان دهگلان از توابع استان کردستان در جریان برگزاری تجمع اعتراضی سراسری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

همچنین، طی روزهای گذشته، شهرام گرگانی، متولد: ۱۳۵۱، ساکن شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، توسط ماموران امنیتی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

از سوی دیگر، ماموران امنیتی پس از بازداشت سارینا حسینی، دلنبا خانی و سهیلا مطاعی، آنها را بخوانید مکان نامعلومی منتقل کردند و این افراد از حقوق اولیه یک متهم برای برقراری تماس با خانواده و یا دسترسی به وکیل محروم هستند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات و ارگان بازداشت کننده این ۴ نفر اطلاعی در دسترس نیست.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱، به مجموعه اعتراضاتی گفته می شود که از تاریخ اعلام خبر جان باختن مهسا امینی و در واکنش به عمل کرد گشت ارشاد و مخالفت شهروندان با گسترش ارعاب و تهدید و سرکوب بر علیه زنان و دختران در شهرهای مختلف ایران برگزار شده است.

حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشاتی بطور دقیق و مفصل روزهای،سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم، هفدهم و هجدهم این  تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.