•                  
جمعه , ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱
جمعه, می 20

چهار جوان بهایی در اصفهان به زندان تعزیری محکوم شدند

0
289

bahainews4isfahan (2).jpgیگانه آگاهی، ارشیا روحانی، پروین نیک آیین و ادیب جانمیان پس از ابلاغ رای دادگاه در تاریخ ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۶ هر کدام به ۲ سال و ۴ ماه ماه حبس محکوم شدند.

به گزارش حقوق بشر بنقل از بهایی نیوز چهار تن از شهروندان بهایی که پیشتر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در شعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهان به ریاست قاضی روانمهر محاکمه شده بودند، هر کدام به یک سال حبس تعزیری و ۱۶ ماه حکم تعلیقی به مدت ۲ سال که جمعا ۲ سال و ۴ ماه حبس می باشد محکوم شدند. بنابر این گزارش اتهام این شهروندان بهایی در چندین بخش آمده است که اولین آن تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی (از طریق تبلیغ آئین بهایی) به نفع گروه های معاند نظام جمهوری اسلامی ایران است. همچنین در این حکم اشاره به مکان مرکز جامعه جهانی بهایی در کشور اسرائیل نیز شده است که به گفته یک منبع مطلع تاثیر آن در رای دادگاه مشهود می باشد.

این منبع مطلع درخصوص اتهامات ذکر شده در رای دادگاه می گوید: همچنین از دیگر اتهامات این چهار شهروند بهایی که در متن رای دادگاه آمده است، آموزش های ضدبازجویی متهمین، تبلیغ آئین بهایی، کشف مقادیر زیادی از کتب بهایی، کشف مقادیر زیادی سی دی حاوی برنامه های تبلیغی آئین بهایی، ترغیب و تحریک افراد مسلمان جهت پیوستن به آئین بهایی می باشد.

بنابراطلاع یک منبع آگاه دیگر دررای دادگاه به مواد ۱۳۴ و ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی و ۴۹۹ و ۵۰۰ همان قانون اشاره شده است که هر کدام از متهمین بهایی را به یک سال حبس تعزیری و به استناد ماده ۴۹-۴۶ و ۵۴ قانون مجازات اسلامی، به ۱۶ ماه حبس تعلیقی محکوم کرده است.

این چهار شهروند بهایی یگانه آگاهی، ارشیا روحانی، پروین نیک آیین و ادیب جانمیان با اعتراض به این حکم خواهان برگزاری دادگاه تجدید نظر در استان اصفهان شده اند.

لازم به یادآوری است که در زمان اجرای دادگاه در شعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهان در تاریخ ۲۶ اردیبهشت در متن کیفرخواست موارد زیر خوانده شده است که عینا منتشر می شود:

۱-شکیل و اداره جلسات غیرقانونی معاند با نظام
۲-عضویت فعال در تشکیلات و جلسات سازمان یافته
۳- فعالیت موثر تبلیغی
۴-اباحه گری و ترویج افکار ضد فرهنگی
۵-تولید،توزیع،تکثیراثارسمعی و بصری غیرمجاز
۶-تحریک و ترغیب افراد مسلمان
یگانه آگاهی، ارشیا روحانی، پروین نیک آیین و ادیب جانمیان پس از بازداشت جمعا به یک میلیارد تومان قرار وثیقه از زندان اصفهان آزاد شدند که در تاریخ شهریور ۹۵ پس از تفهیم اتهام جدید هر کدام به ۳۰۰ میلیون تومان قرار وثیقه آزاد شدند که هم اکنون چهار شهروند بهایی جمعا با یک میلیارد و دویست میلیون تومان وثیقه آزاد می باشند.

پیشتر در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ این شهروندان بهایی پس از آنکه با قرار وثیقه آزاد شده بودند در دادگاه دوم به اتهام عضویت در تشکیلات و گروهک غیرقانونی بهایی به منظور اقدام علیه امنیت ملی متهم و قرار وثیقه آنان افزایش یافت.

در تاریخ ۲۴ آبان ماه سال ۱۳۹۴ این چهار شهروند بهایی به همراه ۱۵ بهایی دیگر در شهرهای اصفهان، تهران و مشهد توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از مدتی بازجویی با قرار وثیقه آزاد شدند.
وحید کرمی، زرین آقابابایی و کیوان نیک آئین دیگر شهروندان بهایی ساکن اصفهان بودند که همزمان با دیگر شهروندان بهایی در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۴ بازداشت شدند .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: