•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

بازداشت ۶ تَن از شهروندان و بیخبری از وضعیت المیرا بهمنی

0
148

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۰مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در مهاباد، اصفهان، مشهد و تهران، دستکم ۶ تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، آران صمیمی، محمدمهدی خسروی، حامد سعیدی، حسین رستم پور مقدم بگلر، مهدخت رحمانی پاک و مجید دری، توسط نیروهای امنیتی در استان‌های آذربایجان غربی، اصفهان، خراسان رضوی و تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌ همچنین، المیرا بهمنی، علیرغم گذشت بیش از ۲ هفته از بازداشت امکان تماس با خانواده خود را ندارد وواز حقوق اولیه یک متهم محروم است.

یک‌ منبع نزدیک به المیرا بهمنی به حقوق بشر در ایران گفت:”پس از گذشت بیش از دو هفته از تاریخ بازداشت هیچگونه تماسی با خانواده برقرار نکرده و پیگیری های نزدیکان او هم‌بی نتیجه مانده و همین مساله باعث موجی از نگرانی در خصوص وضعیت این فعال دانشجویی در میان خانواده وی شده است‌.”

لازم به ذکر است، المیرا بهمنی، فعال حقوق زنان، در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل وی در شهر رشت مرکز استان گیلان، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. وی از حقوق اولیه یک‌متهم برای دسترسی به وکیل و یا ارتباط با خانواده خود نیز محروم است.

براساس اعلام، شورای صنفی دانشگاههای کشور؛ روز شنبه ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، محمدمهدی خسروی، دانشجوی مقطع کارشناسی در دانشگاه صنعتی اصفهان، در مسیر بازگشت از دانشگاه به محل سکونت خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. علیرغم گذشت نزدیک به ۱۰ روز از تاریخ بازداشت از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.‌

همچنین، ظهر سه شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۴۰۱،‌حسین رستم پور مقدم بگلر، دانشجوی مقطع دکترای زمین‌شناسی اقتصادی در دانشگاه فردوسی مشهد، در مقابل درب وروی این دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌تا این‌لحظه از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.‌

در ادامه همچنین،‌ روز یکشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱، مهدخت رحمانی پاک، دانشجوی رشته نمایش در دانشگاه آزاد تهران مرکز، واحد هنر و معماری سوهانک، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. وس در تماسی کوتاه با نزدیکان خود اعلام کرده به زندان قرچک ورامین منتقل شده است. از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.‌

وبسایت سحام نیوز هم‌ با انتشار مطالبی در کانال تلگرام خود اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، مجید دری، فعال دانشجویی پیشین و دانشجوی محروم از حق تحصیل توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

اما وبسایت کُردپا اعلام کرد؛ روز شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، حامد سعیدی، ساکن شهرستان سقز از توابع استان کردستان و فرهنگی، در پی تلاش او برای ممانعت از ضرب و شتم کودکان توسط نیروهای امنیتی از سوی آنها بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. تا لحظه تنظیم این گزارش از وضعیت این‌ فرهنگی بازداشت شده اطلاعی در دست نیست.

همچنین، در ساعات پایانی سه شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۴۰۱، آران صمیمی، اهل شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، دانشجوی رشته موسیقی در دانشگاه گیلان، در شهرستان مهاباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد‌.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هافولاد شهرستان اردکانفرهنگیان سقزفضای دانشگاهی در ایرانفعال مدنیفعال دانشجوییفعالان دانشجوییفعالان دانشجویی دانشگاه تهرانمهابادمهاباد آذربایجانغربیمهدخت رحمانیمهدخت رحمانی پاکمجید دریمجیددریمحمدمهدی خسرویمحرومیت از تحصیل در دانشگاهمشهدمشهد خراسان رضویمعلمان سقزنیروهای امنیتیگیلانآذربایجان غربیآذربایجانغربی،آران صمیمیالمیرا بهمنیالمیرابهمنیاداره اطلاعات راسکاستان اصفهاناستان تهراناستان خراسان رضویاصفهاناعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری فرهنگیاناعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری در ایراناعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بازداست بیخبریبازداشتبازداشت بی خبری،بازداشت بیخبری،بازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱تهرانتظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱حامد سعیدیحسین رستم پورحسین رستم پور مقدم بگلرخراسان رضویدانشگاه گیلاندانشگاه آزادرشتسقز کردستانسوهانکسرکوب اعتراضاتسرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات شهریور ماه در سال ۱۴۰۱شهر مهابادشهرمهابادشهریور ۱۴۰۱شهرستان مهاباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.