•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت ۴ تَن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی

0
143

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۱مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای سنندج، پاوه، مریوان و مشهد، دستکم ۴ تن از شهروندان از جمله یک دانشجو را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز چهارشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، سوران زندی – شهروند ساکن سنندج، نگین محمودی – ساکن شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه و شاهو دل انگیز – شهروند ساکن مریوان از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌

براساس این گزارش، بازداشت نگین محمودی، پس از احضار وی به شعبه بازپرسی دادسرای شهرستان پاوه و تفهیم اتهام صورت گرفته و وی در حال حاضر در زندان دیزل آباد استان کرمانشاه بسر می برد.‌

همچنین، بازداشت، شاهو دل نگیر، در جریان مجموعه اعتراضات سراسری که در شهرستان مریوان برگزار شد توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات و ارگان بازداشت کننده این افراد اطلاعی در دسترس نیست.

اما شورای صنفی دانشگاههای کشور اعلام کرد؛ روز شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، دانیال خیرآبادی، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته متالوژی دانشگاه فردوسی مشهد توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

تا این لحظه از مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری دانیال خیرآبادی اطلاعی در دسترس نیست.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.