•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت مسعود قبادی، فرهنگی اهل چرام توسط نیروهای امنیتی

0
111

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۶مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان چرام از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد، مسعود قبادی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در ساعات پایانی جمعه ۲۲ مهر ماه ۱۴۰۱، مسعود قبادی، معلم، اهل شهرستان چرام از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، از علت دقیق بازداشت مسعود قبادی اطلاعی در دست نیست اما وی با توجه به گسترش فضای ارعاب و تهدید بر علیه دانش آموزان مدارس که در پی برگزاری اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی برخی از آنها بازداشت شده بودند اینگونه برخوردها را محکوم کرده بود.

مسعود قبادی، از لحظه بازداشت امکان برقراری تماس با خانواده خود را از دست داده است.

همچنین، از ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.