•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

گزارشی از بازداشت و بلاتکلیفی ۳ تَن از شهروندان در تهران و رشت

0
154

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳۰مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران و رشت دستکم ۲ دانشجوی معترض دیگر را بازداشت کردند.‌ همچنین، از وضعیت یک دانشجوی بازداشت شده اطلاع دقیقی در دست نیست.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشگاههای کشور، روز چهارشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۴۰۱، حسین کرمی، دانشجوی رشته حقوق و قضا، در دانشگاه علامه طباطبایی تهران، در خیابان شریعتی این شهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

علیرغم گذشت بیش از ۴۸ ساعت از تاریخ بازداشت حسین کرمی و پیگیری های صورت گرفته از سوی خانواده وی آمل از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.

همچنین، حسین کرمی، به دلیل بیماری نیازمند دسترسی به داروهای خود است و پس از بازداشت دسترسی وی به مرکز درمانی تخصصی و داروهایش قطع شده است.‌

از سوی دیگر، روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، مهران‌محبتی، اهل شهر رشت مرکز استان گیلان، دانشجوی رشته جامعه شناسی در دانشگاه شیراز مرکز استان فارس، در جریان اعتراضات سراسری در شهر رشت بازداشت شده است.‌

علیرغم گذشت یک‌ماه از تاریخ بازداشت مهران محبتی، وی در زندان لاکان شهر رشت بطور بلاتکلیف محبوس مانده و فقط طی ۲ مرحله تماس تلفنی توانسته با خانواده خود صحبت کند و با توجه به تعلیق در روند بررسی پرونده دسترسی وکیل وی به پرونده مهران محبتی امکان پذیر نیست.

اما در خبری دیگر، امروز شنبه ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۱، علیرغم گذشت بیش از ۴ هفته از تاریخ بازداشت سهیل خوشدل، نوجوان متولد: ۱۳۸۴، اهل رشت، وی بطور بلاتکلیف در کانون اصلاح و تربیت زندان لاکان رشت محبوس مانده است.

لازم به ذکر است، سهیل خوشدل، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در شهر رشت پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی جهت طی مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی به کانون اصلاح و تربیت واقع در زندان لاکان رشت منتقل شد.

پس از انتشار اخبار مرتبط با جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز از توابع استان کردستان که پس از سفر به تهران و بازداشت توسط پلیس امنیت اخلاقی (گشت ارشاد) و انتقال وی به بازداشتگاه و سپس جان باختن وی که با ابهامات بسیاری همراه بود اعتراضات گسترده ای از استان کردستان شکل گرفت و در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله نیروهای امنیتی برای سرکوب این‌ اعتراضات خواستار اقدام فوری جامعه جهانی شده بود.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافضای دانشگاهی در ایرانفعال حقوق بشر در ایرانفعالین حقوق بشر در ایرانفعالان دانشجویی دانشگاه تهرانمهر ماه ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱مهران محبتینسل جوانکانون اصلاح و تربیتکانون اصلاح و تربیت زندان لاکان رشتاحضار و بازداشت دانشجویاناحضاروبازداشت شهرونداناعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بلاتکلیفیبلاتکلیفی در بازداشتبازداشت نوجوانانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتگاهبازداشت بلاتکلیفبازداشت بلاتکلیفیبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت دانشجویان ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت دانشجویان،بازداشت شهروندانبازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱تهرانتداوم بلاتکلیفی در بازداشتتظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسریتظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱حقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایران،حسین کرمیدانشگاه علامه طباطباییدانشگاه علامه طباطبائیدانشگاه،دانشجودانشجویان دانشگاه علامه طباطبائیرشترشته حقوقزندان لاکانزندان لاکان رشتسهیل خوشدلسرکوب نسل جوانسرکوب اعتراضات مهر ماه در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات شهریور ماه در سال ۱۴۰۱

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.