•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

محمود میرزایی، آهنگساز و فعال هنری بازداشت شد

0
131

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران محمود میرزایی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، محمود میرزایی، آهنگساز و فعال عرصه موسیقی، ساکن تهران، در می یورش نیروهای امنیتی به منزل وی بازداشت شد.

براساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت محمود میرزایی ابتدا وی را به زندان اوین منتقل کردند و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس وی را به زندان تهران بزرگ منتقل کردند.‌

محمود میرزایی، در حال حاضر در زندان تهران بزرگ بطور بلاتکلیف محبوس و از حقوق اولیه یک متهم در یک فرآیند دادرسی محروم است.

از علت دقیق بازداشت محمود میرزایی اطلاع می در دسترس نیست اما وی از جمله افراد امضا کننده بیانیه ای که در تاریخ ۸ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط جمعی از فعالان عرصه موسیقی در همبستگی با اعتراضات سراسری جاری در ایران تنظیم شده بوده است.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.