•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

مجتبی ذوالنور: بازداشت شدگان اعتراضات آبان به هیچ عنوان ضرب و جرح نشدند

0
201

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, مجتبی ذوالنوری, رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس, تعداد جانباختکان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ را ۲۳۰ نفر اعلام کرد. پیشتر نیز عبدالرضا رحمانی فضلی, وزیر کشور تعداد جانباختگان این تجمعات اعتراضی را بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر اعلام کرده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, مجتبی ذوالنوری, رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن طبیعی خوانده تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ تعداد افراد جان باخته در این دور از اعتراضات را ۲۳۰ نفر اعلام کرد. این مقام مسئول مطالبه گری شهروندان ایران که در جریان اعتراضات آبان با گلوله و سرکوب گسترده پاسخ داده شد را نمادی از قدرت جمهوری اسلامی دانست. این نماینده مجلس همچنین مدعی طبیعی بودن تجمعات اعتراضی آبان را کرد و با سیاست انکار ضرب و جرح و شکنجه بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را پنهان کرد. اعلام تعداد ۲۳۰ تن جان باخته در جریان اعتراضات آبان در حالی صورت گرفته که پیش از این سازمان عفو بین المللی با انتشار اسنادی جان باختن بیش از ۳۰۰ تن را در جریان این اعتراضات تائید کرده بود. 

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: “ما شاهد بودیم که در آبان ۱۳۹۸ تا جایی که اعتراض مردم یک اعتراض مسالمت آمیز خیابانی بود طبیعی است که کسی حساسیت ویژه ای به خرج نداد”. 

نماینده مردم قم در مجلس و رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی درباره آمار مراکز آسیب دیده از اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸ گفت: “آمار مجروحین در اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸ در حدود ۲۰۰۰ نفر و همچنین تعداد نیروهای امنیتی جان باخته در این اعتراضات ۶ نفر بوده است”. 

ذوالنوری در ادامه ضمن انکار آمار بالای افراد جان باخته در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ ادعا کرد: “رسانه‌های خارج از ایران آمارهای تحریک کننده ای دادند و از ۱۵۰۰ نفر کشته ذکر کردند و برخی رسانه‌های رسمی دنیا تا ۱۰ هزار نفر هم نقل کردند که در این حوادث کشته شدند اما متاسفانه ۲۳۰ کشته در مجموع داشتیم که ۶ نفر هم مامور بودند و ریز آمار را هم عرض می کنم که این جانباختگان از چه گروه‌هایی بودند”.

وی درباره تعداد جان باختگان حوادث آبان گفت: “در این حوادث ۲۳۰ تن کشته شدند که ۶ نفر از آنها ماموران رسمی بودند و ۲۰ درصد جان باختگان در قالب نیروهای امنیتی حاضر در صحنه بودند و ۷ درصد کسانی بودند که در درگیری‌های مستقیم با نیروهای امنیتی کشته شدند”.

ذوالنوری همچنین گفت:  رقمی بالغ بر ۱۶ درصد کشته شدگان ناشی از حمله به مراکز امنیتی و نظامی بود و ۹۲ مرکز مورد حمله قرار گرفت و ۳۱ درصد جان باختگان به دلیل حمله به مراکز عمومی کشته شدند”.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم تاکید کرد: “همچنین ۲۶ درصد کسانی هستند که جزو معارضین نبودند و به طرز نامعلوم جان باختند و ۲۲ درصد از جان باختگان کسانی هستند که سابقه محکومیت کیفری داشتند”.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود همچنین افزود: “از سوی دیگر ۲۰ درصد از عزیزانی که جان‌باخته هستند کسانی هستند که در قالب نیروهای امنیتی و انتظامی در صحنه حضور داشتند که شامل نیروی انتظامی، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، بسیج و نیروهای مردمی بودند”. 

ذوالنوری در ادامه افزود: “رقمی بالغ بر ۷ درصد از ۲۳۰ جان باخته در درگیری ‌های مستقیم با نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی جان باختند و ما در جاهای مختلف داشتیم که وقتی درگیری‌های مسلحانه ۲طرفه صورت می‌گیرد طبیعتاً بخشهایی از اموال تخریبی روی دست مردم خواهد ماند”.

نماینده مردم قم در مجلس اظهارداشت: “در این اعتراضات ۷درصد از کشته شدگان در درگیری‌های مستقیم مسلحانه جان باختند و ۱۶ درصد حمله به مراکز نظامی، انتظامی و دفاعی جان خود را از دست دادند. ۹۳ مرکز نظامی انتظامی ما مورد حمله قرار گرفت”. 

وی با بیان اینکه ۳۱ درصد از جان باختگان در حمله به مراکز عمومی کشته شدند، افزود: “کسانی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ، بانک‌ها پمپ بنزین‌ها، مسجد مدرسه علمیه مراکز دانشگاهی جهاد دانشگاهی آزمایشگاه‌های تشخیصی وزارت بهداشت و بخش خصوصی، پمپ بنزین ها حضور پیدا کردند و در درگیری ها شرکت کردند”.

ذوالنوری یادآور شد: “تعداد ۲۶ درصد کسانی هستند که جزء شهروندان معترض نبودند افرادی هستند به صورت نامعلوم جان باختند و مشخص نیست چگونه کشته شدند. بر اساس بررسی پزشکی قانونی بعضی از این کشته‌ها در وسط درگیری از فاصله ۷ متری قلب او هدف گلوله گرفته شده یا شقیقه او از فاصله ۳ متری هدف گرفته شده است. فاصله بین نیروهای عمل کننده با معترضین اینقدر نبود و درصد بالایی از کشته شدگان بر اساس نظر پزشکی قانونی با گلوله‌هایی کشته شدند که جزو سلاح های سازمانی نیروهای امنیتی و نظامی نیست و مرگ مجهول و مشکوک را شاهد بودیم”.

ذوالنوری به ورود جدی ستاد کل نیروهای مسلح، پزشکی قانونی، قوه قضائیه، وزارت کشور، نیروی انتظامی، اطلاعات ارتش و سپاه پاسداران به موضوع بررسی حوادث آبان ماه اشاره کرد و گفت: “با توجه به آماری که رسانه‌های خارج از ایران اعلام کردند نمی توانستیم شتابزده آماری را ارائه کنیم که خود آن هم دارای ابهام باشد، به همین خاطر فرایند بررسی‌ها طولانی شود”.

این نماینده مجلس همچنین ادعا کرد: “اطلاعات این جانباختگان هم کاملا قابل راستی آزمایی است و مراکز متعددی این آمار را دارند که مهمترین مرجع در این مورد پزشکی قانونی است که مستقیما و به طور جامع این موضوع را بررسی کرده است”.

ذوالنوری در ادامه همچنین پیرامون آمار بازداشت شدگان و این که تعدادی از کشته شدگان بر اثر شکنجه در بازداشت جان خود را از دست دادند ادعا کرد: “هیچ گزارشی به دست ما نرسیده است که کسی در بازجویی و شکنجه آسیب دیده باشد ولی تا آنجا که مطلع هستم بخشی از دستگیری ها برای آرام کردن اوضاع باید انجام میشد چرا که بخشی از آنها نقش لیدری و بخشی از طریق فضای مجازی با سرشاخه ها ارتباط داشتند”.

در حالی مجتبی ذوالنور, ادعای رعایت حقوق شهروندی و عدم ضرب و شتم بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را دارد که در تاریخ ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, گفت: ““بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان پس از انتقال به بازداشتگاههای اطلاعات سپاه پاسداران و یا خانه های امن ارگانهای امنیتی بخصوص آن دسته افرادی که توسط بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران تحت بازجوئی قرار گرفتند به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و بازجوئی و اخذ اقرار از آنها با شکنجه همراه بوده است. در میان افراد بازداشت شده افرادی هستند که به قصد اعلام اسامی سایر نفرات حاضر در تجمعات اعتراضی آبان ماه به شدت تحت شکنجه و ضرب و جرح قرار گرفتند و این افراد برای رهائی از ضرب و جرح مجبور به اعلام اسامی غیر واقع می شدند و اسامی افرادی را اعلام می کردند که فرد مطلقاً در تجمعات حاضر نبود”. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هامجتبی ذوالنورمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۳۹۸نقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننماینده مجلسنمایندگان مجلسچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کمیسیون امنیت ملی مجلسکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلسکمیسیون حقوق بشرکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸آبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸ابوالفضل مقصودی بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۷۸احراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳بازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان در آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشتشدگان آبان ۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸تجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه 1398تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸تظاهرات دانشجویان آبان ماه ۱۳۹۸جان باختگان آبان ماه ۱۳۹۸جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸جانباختگان آبان ماه ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸سرکوبهای آبان ماه سال ۱۳۹۸

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: