•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, دسامبر 2

میلاد ارسنجانی، زندانی سیاسی پس از مخالفت با تمدید مرخصی بازداشت شد

0
92

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹ آبان ماه ۱۳۹۹، میلاد ارسنجانی، زندانی سیاسی که به مرخصی اعزام شده بود در پس عدم تمدید مرخصی بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، میلاد ارسنجانی، زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ که پیش از این به مرخصی اعزام شده بود ۱ روز پیش از اتمام مرخصی برای تمدید به شعبه اجرای احکام دادسرای ملارد مراجعه کرده بود که بازداشت و برای تحمل ادامه حبس به زندان تهران بزرگ منتقل شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود است. 

براساس این گزارش، این زندانی سیاسی از چندی پیش همزمان با تودیع وثیقه به مرخصی اعزام شده بود و با توجه به روال مرسوم یک روز پیش از اتمام این دوران برای تمدید مرخصی به شعبه اجرای احکام در دادسرای شهر ملارد مراجعه کرد اما به دستور قاضی اجرای احکام بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه کلانتری این شهر به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

میلاد ارسنجانی، در تاریخ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار به ریاست قاضی برجسته, از بابت اتهامات اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمعات اعتراضی غیرقانونی و توهین به رهبری,  در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید و به این زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ ابلاغ شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم » تحمل ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام اجتماع و تبانی برای میلاد ارسنجانی اجرائی خواهد بود.  

همزمان با انتشار خبر محکومیت میلاد ارسنجانی در دادگاه بدوی به تحمل حبس تعزیری، یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی به حقوق بشر در ایران گفته بود: “میلاد ارسنجانی, ۳۱ ساله و ساکن شهرستان شهریار, که در جریان تظاهرات آبان ماه سال گذشته به اتهام پناه دادن به یکی از مصدومان این تجمعات که جراحات گلوله بر بدن خود داشت پناه داده و زخم وی را درمان کرده بود پس از بازداشت از سوی ماموران امنیتی و اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهریار با ریاست قاضی “برجسته” از بابت اتهام « اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمعات اعتراضی غیرقانونی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری » و همچنین از بابت اتهام « توهین به رهبری هم به تحمل ۲ سال حبس تعزیری » محکوم شد”.

میلاد ارسنجانی، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، به همراه ۸۱ تن دیگر از زندانیان سیاسی که اکثرا از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ هستند از تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن زندان تهران بزرگ به تیپ ۲ سالن ۴ این زندان منتقل شدند.

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای ۷ و ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار ۲ گزارش نسبت به اعمال محرومیتهای گسترده بر بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان و دی ماه ۱۳۹۸, که از جمله آنها سیاست انکار و تهدید از سوی بازجویان ارگانهای امنیتی بر بازداشت شدگان این اعتراضات مبنی بر انکار آثار گلوله از سوی این افراد در جریان این تجمعات را اطلاع رسانی کرده بود. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

محرومیت از حق دسترسی به وکیل برای متهم در دوران بازجویی نقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه در ساختار قضائی بی طرف، از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتها فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است.  

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرماندار شهر ملاردمیلاد ارسنجانیمیلاد ارسنجانی زندانی سیاسیمیلادارسنجانیمیلادارسنجانی زندانی سیاسیمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۳۹۸نقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸ابوالفضل مقصودی بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۷۸اجرای احکام کیفریاخبار زندانیان عقیدتیاسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگاعتراضات آباناعتراضات آبان 1398اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳بازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان 1398بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان در آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تیپ یک زندان تهران بزرگتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ پنج زندان تهران بزرگتیپ دو زندان تهران بزرگتیپ۵ زندان تهران بزرگتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸حق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادسرای عمومی و انقلابدادسرای عمومی و انقلاب ملارددراویش در زندان تهران بزرگزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۲ اندرزگاه ۱زندان تهران بزرگ تیپ ۵زندان تهران بزرگ تیپ تیپ پنجزندانی سیاسیزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگزندانیان در زندان تهران بزرگزندانیان زندان تهران بزرگزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشعبه اجرای احکام کیفری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: