•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, دسامبر 3

گزارشی از اعتصاب غذای مژگان کاووسی و رضوانه خانبیگی، زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین

0
138

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، مژگان کاووسی، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین پس از اعلام اعتصاب غذا برای انجام مراحل درمانی به بیمارستان اعزام شد. همچنین رضوانه احمد خانبیگی، دیگر زندانی سیاسی در زندان اوین هم در پی عدم تعهد مسئولان به وعده هایی که به وی داده بودند مجدداً اعلام اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، رضوانه احمد خانبیگی، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که ۳ روز پیش به اعتصاب غذای خود پایان داده بود در پی عدم تعهد مسئولان به اجرای وعده ها اعلام اعتصاب غذا کرد. رضوانه احمد خانبیگی در اعتراض به محرومیت عدم اجرای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای کاهش احکام حبس تعزیری و عدم انجام مراحل اداری در روند طول درمان و صادر نشدن گواهی عدم تحمل کیفر در اعتصاب غذا است. همچنین مژگان کاووسی، فعال فرهنگی و نویسنده محبوس در زندان اوین هم که از چندی پیش در حمایت از اعتصاب غذای نسرین ستوده و رضوانه احمد خانبیگی با خواسته اعزام به مرکز درمانی اعتصاب غذا کرده بود برای درمان بیماری هموروئید به بیمارستان طالقانی تهران اعزام شد. 

به نقل از یک منبع نزدیک به مژگان کاووسی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “خانم کاووسی که از مدتها قبل در اعتراض به بی توجهی درخواستهایش برای اعزام به مرکز درمانی اعتصاب غذا کرده بود و در نهایت امروز برای انجام معاینات پزشکی و آغاز مراحل درمان بیماری هموروئید به بیمارستان طالقانی تهران اعزام شد. وضعیت جسمانی این زندانی سیاسی به علت اعتصاب غذایی که از ۱۲ شهریور ماه اعلام شده بود رو به وخامت رفت و در نهایت اعلام کرده به پس از اطمینان از اینکه مراحل درمانی وی تکمیل خواهد شد به اعتصاب غذای خود پایان خواهد داد.” 

همچنین یک فرد آگاه از وضعیت رضوانه احمد خانبیگی هم به حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “اوایل هفته جاری مسئولان زندان اوین در پی تداوم اعتصاب غذای خانم خانبیگی با وعده و وعید و اعلام این جمله که حتما پیگیر مطالبات و روند درمانی بیماری وی خواهند شد این زندانی سیاسی را متقاعد کردند که به اعتصاب خود پایان دهد اما پس از گذشت ۳ روز و بی توجهی آنها به خواسته های وی رضوانه خانبیگی مجدداً از امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه اعلام اعتصاب غذا کرد. با توجه به اینکه رضوانه خانبیگی از بیماری صرع و تشنج رنج می برد و باید از داروهای مرتبط با درمان این بیماری به همراه وعده های غذایی استفاده کند اما در پی اعتصاب غذا عملاً مصرف داروهای خود را متوقف کرده است.”

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی، از وضعیت رضوانه احمد خانبیگی و مژگان کاووسی در حالی که به لحاظ جسمانی وضعیت مناسبی نداشتند اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است، مژگان کاووسی، در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، به علت محرومیت از اعزام وی به مرکز درمانی و اعلام حمایت از خواسته های نسرین ستوده و رضوانه احمد خانبیگی در خواسته هایی مشترک اعلام اعتصاب غذا کرد. 

همچنین رضوانه احمد خانبیگی هم در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، در اعتراض به محرومیت عدم اجرای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای کاهش احکام حبس تعزیری و عدم انجام مراحل اداری در روند طول درمان و عدم صدور گواهی عدم تحمل کیفر اعلام اعتصاب غذا کرد. 

رضوانه خانبیگی در حالی دوران حبس خود را تحمل می کند که از بیماری صرع و تشنج رنج می برد و این ۲ بیماری خطرناک که مرتبط با اعتصاب و روان است به دفعات حال وی را وخیم و این زندانی سیاسی را راهی بهداری زندان اوین کرده است. 

همچنین مژگان کاووسی، هم در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با توجه به حکم جلب صادره از سوی شعبه ۲ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب نوشهر جهت تحمل ۳ سال حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان این شهر منتقل و از تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه سالجاری برای تحمل ادامه حبس به بند زنان زندان اوین انتقال داده شد. 

این فعال فرهنگی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, متوجه شده بود که شعبه ۲ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان نوشهر بدون اطلاع رسانی قبلی برای این فعال مدنی حکم جلب جهت اجرای حکم حبس تعزیر ۳۶ ماهه وی را صادر کرده است. 

در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, محکومیت مژگان کاووسی توسط شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر استان مازندران به تحمل ۷۶ ماه افزایش پیدا کرد. این افزایش محکومیت به دلیل اعتراض نماینده دادستان به مکفی نبودن حکم صادره توسط دادگاه بدوی صورت گرفت. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد از بابت اتهام “تشویق شهروندان به برگزاری تجمعات اعتراضی جهت برهم زدن نظم و امنیت کشور که وی از بابت آن به تحمل ۳۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد” اجرائی می باشد.

در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۸, مژگان کاووسی, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب نوشهر از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری”, از بابت اتهام “تحریک مردم به برهم زدن نظم عمومی به دلیل نوشتن جمله ۳ کلمه ای “سکوت خیانت است”، در کپشن صفحه اینستاگرام شخصی خود” به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری” و همچنین از بابت اتهام “عضویت در گروههای معاند نظام هم به تحمل ۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری” محکوم شده بود. 

مژگان کاووسی, در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه به منزل پدری وی در شهر نوشهر بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در شهرستان ساری منتقل شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۸, به زندان شهرستان نوشهر منتقل شد و نهایتا با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

 رضوانه احمد خانبیگی, در تاریخ ۱۳ بهمن مته ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدرضا عموزاد”, از بابت ۲ اتهام اجتماع و تبانی برضد امنیت داخلی کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام, در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم و این حکم در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید شد. 

جلسه دادرسی بر پرونده رضوانه احمد خانبیگی, فعال مدنی روز شنبه مورخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدرضا عموزاد”, برگزار شده بود. 

پیشتر و در زمانی که این فعال مدنی در سلول انفرادی بند ۲ الف محبوس شده بود این منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفته بود: ” رضوانه احمد خانبیگی, از بابت پرونده دوم خود که از تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸ و با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران به روشی خشن و با یورش ماموران این ارگان امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت شد و در حال حاضر در سلول انفرادی بند ۲ الف واقع در زندان اوین بسر می برد با توجه به ابتلای این فعال مدنی به بیماریهای سرع, تشنج و بیماری حاد قلبی, نگهداری وی در سلول انفرادی بسیار خطرناک است چرا که هر لحظه احتمال وخامت حال و عدم رسیدگی درمانی بر وی محتمل است”.

در مصاحبه ای که در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران با بهفر لاله زاری, همسر رضوانه احمد خانبیگی انجام داده بود پیرامون وضعیت این فعال مدنی در بند اطلاع رسانی کرده بود. 

 رضوانه احمد خانبیگی, فعال مدنی ساکن تهران, در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تحمل زمانی طولانی در بند ۲ الف سپاه به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, این فعال مدنی, در پی یورش خشونت آمیز ۱۲ نفر از ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی وی بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد. 

 دقیقا ۱ روز پیش از بازداشتش این فعال مدنی از طریق پیام کوتاه مطلع شده بود که حکم  صادره توسط دادگاه بدوی که وی پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات“اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی” ۵ سال و “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مورد بررسی قرار گرفته و پس از مراجعه وی به سامانه سنا هیچگونه بروز رسانی برای اطلاع یافتن وی از مقدار حکم صادره توسط دادگاه تجدیدنظر مشاهده نشد.

لازم به ذکر است, رضوانه احمد خانبیگی در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با اتهام: اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی ۵ سال و تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و دلیل این امر اعمال ماده ۱۳۴«تعدد جرائم» از قانون مجازات اسلامی در محکومیت این فعال مدنی بوده است. که با اعمال یک درجه تخفیف در حکم صادره این فعال مدنی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

جلسه دادرسی بر پرونده رضوانه احمد خانبیگی و دو فعال مدنی دیگر به ترتیب در تاریخ های ۲۷ بهمن ماه, ۵ اسفند ماه و ۲۲ اسفند ۱۳۹۷توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار شده بود.

 ” رضوانه احمد خانبیگی”, پیش از این و در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷, در تهران و در حال پخش تراکت های اعتراضی و شعار نویسی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از تکمیل مراحل اولیه به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال مدنی پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات“اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی” و “تبلیغ علیه نظام”, در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان زندان اوین آزاد شده بود. 

محرومیت زندانیان سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی و عدم رعایت حقوق شهروندی آنها در فرآیند دادرسی و  همچنین اعمال رفتارهای فراقانونی بر آنها نقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده است و در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

برچسب هامژگان کاووسیمژگان کاووسی فعال فرهنگیمژگان کاووسی نویسندهمژگان کاووسی شهرستان نوشهرمحاکمه رضوانه احمد خانبیگینقض حقو بشرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسیاسامی زندانیان بند زنان زندان اویناعتصاب غذااعتصاب غذای خشکاعتصاب غذای زندانیان سیاسیبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبیماری رضوانه احمد خانبیگیبیمارستان طالقانیبازداشت مژگان کاووسیبازداشت رضوانه احمد خانبیگیحقو بشر در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیری رضوانه احمد خانبیگیرضوانه احمدرضوانه احمد خان بیگیرضوانه احمد خانبیگیرضوانه احمد خانبیگی فعال مدنیرضوانه احمد خانبیگی زندانی سیاسیرضوانه احمدخانبیگیزنان زندانیزنان زندانی در ایرانزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزنان زندانیان سیاسیزندان اوینزندان اوین بند زنانزندانی سیاسی رضوانه احمد خانبیگیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسهیلا حجاب بند زنان زندان اوینسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: