•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

صدور احکام حبس برعلیه ۴ تن از فعالان حقوق زنان توسط دادگاه انقلاب تهران

0
834

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری”, احکام صادره بر علیه “اکرم نصیریان”، “ناهید شقاقی”، “اسرین درکاله” و “مریم محمدی”, چهار تن از فعالان حقوق زنان و از اعضای ندای زنان ایران را به این افراد ابلاغ کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۸, “اکرم نصیریان”، “ناهید شقاقی”، “اسرین درکاله” و “مریم محمدی”, چهار تن از فعالان حقوق زنان و از اعضای ندای زنان ایران که پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری”, از بابت اتهامات؛ “تشکیل گروه ندای زنان ایران به قصد براندازی نظام”, “اجتماع و تبانی بر علیه امنیت ملی”, “تبلیغ علیه نظام”, “انجام عمل فعل حرام با مصداق بی‌حجابی”, مورد محاکمه قرار گرفته بودند هریک از این افراد از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی” و “تبلیغ علیه نظام” و “انجام عمل فعل حرام با مصداق بی‌حجابی”, به تحمل ۴ سال و ۲ ماه حبس تعزیری  محکوم شدند که در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۳ سال حبس تعزیری برای هر یک از این افراد لازم به اجرا می باشد. 

براساس این گزارش؛ ناهید شقاقی، اکرم نصیریان، مریم محمدی و اسرین درکاله، پس از تبرئه از بابت اتهام “تشکیل و عضویت در گروه غیرقانونی به قصد براندازی, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد انجام جرم علیه امنیت کشور” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “انجام عمل حرام با مصداق بی‌حجابی” به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و در مجموع هر یک به ۴ سال و ۲ ماه حبس تعزیری محکوم شدند که در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدید نظر و با در صورت اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, مجازات اشد یعنی ۳ سال حبس تعزیری برای هر یک از این افراد لازم به اجرا خواهد شد. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸, “اسرین درکاله”, “مریم محمدی”, “ناهید شقاقی” و “اکرم نصیریان”, چهار تن از فعالان حقوق زنان و از اعضای “ندای زنان ایران”, از بابت اتهامات؛ “تشکیل گروه ندای زنان ایران به قصد براندازی نظام”, “اجتماع و تبانی بر علیه امنیت ملی”, “تبلیغ علیه نظام”, “انجام عمل فعل حرام با مصداق بی‌حجابی”, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشار” مورد محاکمه قرار گرفته بودند. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, “اکرم نصیریان” و “ناهید شقاقی”, فعالان حقوق زنان و از اعضای ندای زنان ایران توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » از بابت اتهامات “عضویت در گروه ندای زنان ایران با هدف بر هم زدن امنیت کشور”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی”, “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی”, “تشویق شهروندان به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و حمایت از آن و انتشار در فضای مجازی”, توسط “محمد نصیر پور”, بازپرس شعبه مذکور مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند. 

 در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی, احضار تلفنی “ناهید شقاقی” و “اکرم نصیریان”, به جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام برای روز جاری را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, “فیروزه شرف الدین”, مادر “اسرین درکاله”, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام تفهیم اتهام بر فرزندش اعلام کرده بود؛ “او را به دادسرا برده اند و اتهاماتی به او نسبت داده شده از جمله؛ ۱.اجتماع و تبانی به قصد انجام جرم علیه امنیت کشور. ۲.فعالیت تبلیغی علیه نظام, ۳.عضویت در گروه ندای زنان ایران با هدف بر هم زدن امنیت کشور, ۴.تشویق به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و حمایت از این موضوع و جریانات همراه آن و انتشار آن در فضای مجازی, ۵. تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی” بوده است.

در تاریخ های ۹ اردیبهشت ماه و ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, به ترتیب “اکرم نصیریان” و “ناهید شقاقی”, دو تن از اعضای “ندای زنان ایران” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. 

“اکرم نصیریان”, فعال حقوق زنان و از اعضای جمعیت ندای زنان ایران, در تاریخ ۵ خردادماه ۱۳۹۸,  پس از  اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار گزارشی از تفهیم اتهامات “تشویش اذهان عمومی” و “تبلیغ بی حجابی”  از سوی شعبه ۲ بازپرسی مستقر در زندان اوین به اکرم نصیریان و همزمان نگهداری وی در سلول انفرادی دو نفره اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعال حقوق زنان در طی دوران بازجوئی از حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده خود محروم مانده بود و نهایتا با اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲ خرداد ماه سالجاری توانسته بود با خانواده خود ملاقات کابینی داشته باشد. 

 همچنین “ناهید شقاقی”, فعال حقوق زنان و از اعضای ندای زنان ایران, در تاریخ ۱ تیرماه ۱۳۹۸,  پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات میباشد با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲ خرداد ماه سالجاری طی گزارشی از اولین ملاقات کابینی خانواده ناهید شقاقی و تفهیم اتهام “تبلیغ بی حجابی” به وی در زندان اوین و تداوم بازجوئی های وی در بند ۲۰۹ زندان اوین از سوی وزارت اطلاعات, اطلاع رسانی کرده بود. 

در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, مریم محمدی, فعال حقوق زنان و از اعضای “انجمن ندای زنان ایران” در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی واقع در شهرستان گرمسار, بازداشت و پس از انتقال به تهران به زندان اوین و شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت در تهران منتقل و پس از تفهیم اتهام به زندان اوین منتقل شد. 

همچنین “اسرین درکاله”, فعال حقوق زنان و از اعضای “ندای زنان ایران” در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸,  در پی مراجعه نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین جهت بازجوئی و تفهیم اتهام منتقل شد و در تاریخ ۱۷ مردادماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به بند زنان در این زندان منتقل شد. 

در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸, نیروهای امنیتی پس از حضور در منزل “نرگس خرمی”, فعال حقوق زنان, پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و تبلت از وی خواستند برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه سالجاری به دادسرای اوین مراجعه کند. روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, ماموران امنیتی پس از مراجعه به منزل “مریم محمدی” از فعالان حقوق زنان اقدام به تفتیش منزل وی کرده و پس از ضبط ۲ دستگاه گوشی تلفن همراه از وی خواسته بودند که برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ به همراه “اسرین درکاله” دیگر فعال حقوق زنان که در زمان حضور نیروهای امنیتی در منزل حضور نداشت به دادسرای اوین مراجعه کنند. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

برچسب هافعال حقوق بشرفعال حقوق زنانفعال حقوق زنان در ایرانفعالان حقوق زنانفعالان حقوق زنان در ایرانقاضیقاضی ایمان افشاریمجازات حبس تعزیریمحاکمهنقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایرانناهید شقاقیندای زنان ایرانایمان افشارایمان افشاریایمان افشاری قاضیاکرم نصیریاناتهاماجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاسرین درکالهاسرین درکاله فعال حقوق زناناعضای ندای زنان ایرانبند وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ اوینبند ۲۰۹ بازجوییبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ زندان اوینبند۲۰۹ زندان اوینبی حجابیبازجوئیتفهیم اتهام اسرین درکالهتهرانتبلیغ علیه نظامحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحجاب اجباریدادگاه انقلابدادگاه انقلاب ارومیهدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب شعبه ۲۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانزنان در ایرانزندانیزندانیان سیاسیسرکوب زنانسرکوب زنان ایرانسرکوب زنان در ایرانشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظرصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: