•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت ۵۷ تَن از شهروندان ساکن زاهدان توسط نیروهای امنیتی

0
129

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۹مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان ۵۷ نفر از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز جمعه ۲۹ مهر ماه ۱۴۰۱، احمد طاهری، فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان از بازداشت ۵۷ تن از شهروندان ساکن زاهدان در جریان راهپیمایی و تجمع اعتراضی امروز در این شهر خبر داد.

فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان در تشریح این خبر مدعی شد:”ساعت ۱۳ امروز بعد از اتمام نماز جمعه مصلی مسجد مکی، تعداد تقریبی ۱۰۰ الی ۱۵۰ نفر از (ارازل اوباش) و (اغتشاشگر) اقدام به شعار دادن کردند که حدود ۵۷ نفر از آنها دستگیر و کلیه لیدرها  و محرکین آنان نیز شناسایی و عملیات دستگیری آنان ادامه دارد.”

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان قضایی و امنیتی حکومت حال حاضر در ایران به شهروندان معترض لقب (اغتشاشگر) و یا (ارازل و اوباش) و به تجمعات اعتراضی (اغتشاشات) می گویند که در نوع خود مصداق بارز سرکوب آزادی بیان و اندیشه، ناقض اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

پس از انتشار اخبار مرتبط با جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز از توابع استان کردستان که پس از سفر به تهران و بازداشت توسط پلیس امنیت اخلاقی (گشت ارشاد) و انتقال وی به بازداشتگاه و سپس جان باختن وی که با ابهامات بسیاری همراه بود اعتراضات گسترده ای از استان کردستان شکل گرفت و در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله نیروهای امنیتی برای سرکوب این‌ اعتراضات خواستار اقدام فوری جامعه جهانی شده بود.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.