•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

بازداشت دو شهروند ساکن سیستان و بلوچستان توسط نیروهای امنیتی

0
121

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۰آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای سراوان و زاهدان، دستکم دو تن از شهروندان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز جمعه ۶ آبان ماه ۱۴۰۱، علیرضا جنگی رهی، متولد؛ ۱۳۷۶، فرزند؛ منصور، ساکن شهرستان سراوان از توابع استان سیستان و بلوچستان، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در این‌ شهرستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به نقل از یک‌منبع مطلع:”علیرضا، اتهام فیلمبرداری از اعتراضات بازداشت شده و خانواده وی از همه ارگانهای امنیتی و دادگاه پیگیریهای لازم را کردند اما تاکنون پاسخ درستی به آنها ندادند.”

این منبع مطلع همچنین افزود:”علیرضا ‌به زاهدان منتقل شده و از وضعیت و محل نگهداری وی اطلاع درستی در دست نیست.”

در خبری دیگر، کمپین فعالین بلوچ اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، جعفر زومکزهی، اهل پسکوه از توابع سیب و سوران، دانشجوی رشته پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، علیرغم پیگیری و مراجعات خانواده و نزدیکان جعفر زومکزهی به ارگانهای امنیتی و پاسخ درستی در خصوص وضعیت وی دریافت نکردند.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، مصادیق اتهامات مطروحه و وضعیت جعفر زومکزهی اطلاعی در دست نیست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم،  هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.