•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

گزارشی از وضعیت حمید و فرزانه قره حسنلو، از بازداشت شدگان‌ اعتراضات سراسری

0
196

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، حمید قره حسلنو و همسر وی فرزانه قره حسنلو در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل آنها بازداشت شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۱۳ آبان ماه ۱۴۰۱، حمید قره حسنلو – متولد: ۱۳۴۸ – رادیو لوژیست و همسر وی فرزانه قره حسنلو – متولد: ۱۳۵۵ و کارشناس علوم‌ آزمایشگاهی، ساکن شهر کرج مرکز استان البرز در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت آنها پس از تفتیش منزل و توقیف برخی وسائل شخصی بازداشت و در مراحل بازپرسی با اتهام (افساد فی الارض) مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”این زوج پس از شرکت در مراسم چهلم حدیث نجفیان از جان باختگان‌ اعتراضات سراسری چندی بعد با یورش ماموران امنیتی به منزل آنها بازداشت شدند و اخیرا اعترافات تلوزیونی آنها در حالی که سر و صورت متورم ناشی از ضرب و شتم داشتحد داشتند از تلوزيون پخش شد.”

این منبع مطلع خاطرنشان کرد:”حمید قره حسنلو و همسر وی فرزانه قره حسنلو، از حق تماس و ملاقات با خانواده و نزدیکان خود محروم هستند و با توجه به تصاویری که از آنها پخش شده به طور قطع از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان هم‌ محروم هستند آقای قره حسنلو از بیماری قلب و گوارش هم در رنج است.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۱، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز از صدور کیفرخواست برای ۱۰ تَن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در این‌ استان با اتهامات امنیتی از جمله (افساد فی الارض) و ارجاع پرونده آنها به شعبه ۱ دادگاه انقلاب استان البرز خبر داد. 

همچنین، (افساد فی الارض) از جمله اتهاماتی است که می تواند منجر به صدور حکم یا احکام اعدام بر علیه متهمان این پرونده بشود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.