•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

بازداشت ۳ شهروند و آزادی ۲ تَن از بازداشت شدگان دیگر با تودیع وثیقه

0
137

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۶آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر رشت، خرم آباد و اصفهان، دستکم ۳ تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین، دو تن از وکلای دادگستری بازداشت شده در تبریز با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سهیل محمدی، ضحی عبدی و امیرحسین خوشرو، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین، سینا یوسفی و امیرمهدی پور، دو وکیل دادگستری اهل تبریز، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفت:”روز چهارشنبه‌ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، ضحی عبدی، ساکن استان اصفهان به دلیل کمک‌ به یکی از زخمی شدگان اعتراضات سراسری در داروخانه بیمارستان تخصصی خانواده اصفهان بازداشت شد.”

همچنین یک منبع مطلع دیگر در گفتگو با حقوق بشر در ایران افزود:”روز پنجشنبه ۵ آبان ماه ۱۴۰۱، امیرحسین خوشرو، ساکن شهر خرم آباد مرکز استان لرستان، در جریان برگزاری مراسم چهلم نیکا شاکرمی، توسط نیروهای امنیتی در این شهر توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز بازداشت شد.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات امیرحسین خوشرو اطلاعی در دست نیست.

همچنین، شورای صنفی دانشگاههای کشور نیز اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، سهیل محمدی، متولد: ۱۳۷۹، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته کامپیوتر در دانشگاه آزاد واحد شهر رشت مرکز استان گیلان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، سهیل محمدی، در تاریخ ۵ آبان ماه ۱۴۰۱، به بند ۵ در زندان لاکان شهر رشت منتقل شد و در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به سهیل محمدی و نام ارگان بازداشت کننده وی اطلاعی در دست نیست.

اما در خبری دیگر، روز پنجشنبه ۵ آبان ماه ۱۴۰۱، سینا یوسفی و امیر مهدی پور، دو تن از وکلای دادگستری، اهل شهر تبریز مرکز استان آذربایجان غربی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه هایی تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد شدند.‌

مهدی ظهیری، وکیل دادگستری، ضمن اعلام خبر آزادی سینا یوسفی و امیر مهدی پور در صفحه شخصی خود به مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به همکاران خود اشاره ای نکرد.

لازم به ذکر است، سینا یوسفی، در تاریخ ۲۲مهر ماه ۱۴۰۱ و امیر مهدی پور هم در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر تبریز مرکز استان آذربایجان غربی بازداشت شده بودند.

سینا یوسفی و امیر مهدی پور، دو تن از اعضای کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری در استان آذربایجان غربی هستند.‌

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافرمانده انتظامی استان گیلانفعال حقوق بشر در ایرانفعالین حقوق بشر در ایرانمهر ماه ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱محاکمه وکلای دادگسترینقض حقوق بشر در ایران،وکلای تبریزوکلای دادگستری تبریزکنکور ۱۴۰۱،امیر مهدی پورامیرمهدی پورامیرحسین خوشرواحضار و بازداشت دانشجویاناستان لرستان،استان گیلان،اعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسریاعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بازداشتبازداشت وکلای دادگستریبازداشت بی خبریبازداشت بیخبریبازداشت بیخبری،بازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت دانشجویان نوشیروانیبازداشت دانشجویان ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت دانشجویان،بازداشت شدگان تظاهراتبازداشت شدگان تظاهرات مهر ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱تظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱تظاهرات شهریور۱۴۰۱حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران،خرم آباددانشگاهدانشجورشترشت گیلانسهیل محمدیسینا یوسفیسینایوسفیشهر خرم آبادشهر رشتشهرخرم آبادشهررشتضحی عبدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.