•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت ۲ دانشجو در مشهد و گیلان/ آزادی یک دانشجوی با تودیع وثیقه

0
136

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۶مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در مشهد و گیلان، دستکم ۲ دانشجویان را بازداشت کردند.‌ یک دانشجوی بازداشت شده در ارومیه با تودیع وثیقه آزاد شد

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دانشجویان متحد، روز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱، علیرضا فولادی، دانشجوی رشته داروسازی در دانشگاه علوم پزشکی شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، بازداشت علیرضا فولادی، در مقابل محل سکونت وی صورت گرفته است.

همچنین، شورای صنفی دانشگاه های کشور اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، سیدعلی حسینی، دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه گیلان، پس از خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از ارگان بازداشت کننده این ۲ دانشجو در مشهد و گیلان و مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری آنها اطلاعی در دسترس نیست.

اما یک‌ منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران از آزادی باوان لطفی، اهل مهاباد، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته نقاشی دانشگاه ارومیه خبر داد.‌

لازم به ذکر است، باوان لطفی، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری دانشجویان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا امینی، متولد: ۱۳۷۹، اهل شهرستان سقز که برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و توسط ماموران امنیتی بازداشت و در بازداشتگاه پلیس امنیت تهران (وزرا) جان باخت، اعتراضات گسترده ای توسط اقشار مختلف ایران در اکثر شهرها و استان‌ها در مخالفت با عمل کرد گشت ارشاد و در ادامه نارضایتی شهروندان از روند مدیریت و اقتصاد کشور برگزار شد.

حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشاتی بطور دقیق و مفصل روزهای،سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم، هفدهم و هجدهم این  تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هافعال حقوق بشر در ایرانمهابادمهاباد آذربایجان غربیمهاباد آذربایجانغربینقض حقوق بشر در ایرانگیلانآذربایجانغربی،ارومیهاستان گیلاناعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱باوان لطفیبازداشت بلاتکلیفبازداشت بلاتکلیفیبازداشت بیخبریبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱تظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱حقوق بشر در ایران،دانشگاه هنردانشگاه هنر و معماریدانشگاه گیلاندانشگاه ارومیهدانشگاه رشتدانشگاه علوم پزشکیدانشگاه علوم پزشکی مشهدرشتسید علی حسینیسیدعلی حسینیسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب اعتراضات شهریور ماه در سال ۱۴۰۱سرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانشهر مهابادشهرمهابادشهریور ماه ۱۴۰۱شهریور ۱۴۰۱شهریورماه ۱۴۰۱شهریور۱۴۰۱شهرستان مهابادعلی حسینیعلیرضا فولادیعلیرضافولادی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.