•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

بازداشت ۲ دانشجوی معترض و آزادی ۳ شهروند دیگر

0
106

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۰مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی تهران و بابل، دستکم ۲ تن از دانشجویان را بازداشت کردند.‌ همچنین، آیدا کیانی، زهرا سواریان و شیدا صابری، پس از طی مراحل بازجوئی از زندانهای یاسوج و سپیدار اهواز آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشگاههای کشور، روز یکشنبه ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۱، مهدی سماواتی، دانشجوی رشته ریاضی در دانشگاه خوارزمی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌از مکان نگهداری و اتهامات منتسب شده به این دانشجوی معترض اطلاعی در دسترس نیست.

همچنین، امروز چهارشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، یک دانشجوی دختر در دانشگاه نوشیروانی بابل، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی دانشجویان توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز نیروهای لباس شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

گفتنی است، ماموران حراست دانشگاه نوشیروانی بابل که در حمایت از دانشجویان مانع ورود افراد لباس شخصی به دانشگاه شده بودند توسط آنها مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.‌

در همبن زمینه کانال تلگرامی دانشجویان متحد نوشت:”دست کم دو بار شلیک تیر هوایی در نزدیکی درب اصلی و از سمت داخل دانشگاه توسط دانشجویان دیده شده است.”

اما در خبری دیگر، روز سه شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۴۰۱، آیدا کیانی، زهرا سواریان و شیدا صابری، که در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از زندانهای یاسوج و سپیدار اهواز آزاد شدند.‌

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، شیدا صابری، در میدان‌ هفت تیر شهر یاسوج پس از سردادن شعارهای اعتراضی توسط نیروهای امنیتی توام با خشونت بازداشت شده بود.

همچنین، در تاریخ ۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، آیدا کیانی، شهروند ساکن شهرستان دهدشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند زنان در زندان شهر یاسوج منتقل شده بود.

زهرا سواریان هم در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، در شهرستان آبادان از توابع استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مراحل بازجوئی به بند زنان زندان سپیدار منتقل شده بود.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هاشهرستان دهدشتبازداشت،تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱فعال حقوق بشر در ایرانتظاهرات سراسریشهریورماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابلتظاهرات سراسری در ایراناعتراضات شهریور ۱۴۰۱تظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱نوشیروانی بابل،دانشگاه نوشیروانیدانشجوی دانشگاه نوشیروانی بابلاعتراضات شهریور۱۴۰۱آیدا کیانیشیداصابرییاسوجاعتراضات سراسریدانشگاه خوارزمی تهراناعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات ۱۴۰۱زهرا سواریانبازداشت شهرونداندانشگاه نوشیروانی بابلاعتراضات در زندان سپیدار اهوازاعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شهروندان،زهراسواریانشهر یاسوجزندان سپیداراحضار و بازداشت دانشجویانشهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱دهدشت،شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه نوشیروانی بابلبازداشت دانشجویان دانشگاه خوارزمیشهریور ۱۴۰۱شیدا صابریشهریاسوج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.