جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

هنگامه قاضیانی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
201

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶آذر ماه ۱۴۰۱، هنگامه قاضیانی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، امروز یکشنبه ۶ آذر ماه ۱۴۰۱، هنگامه قاضیانی، بازیگر سینما و تلوزیون، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

براساس این گزارش، از میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی موقت هنگامه قاضیانی اطلاعی در دست نیست اما اتهامات تفهیم شده به این بازیگر سینما و تلوزیون در مرحله بازپرسی (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) عنوان شده است.

لازم به ذکر است، هنگامه قاضیانی، در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی تفهیم اتهام شد.

علیرغم آزادی هنگامه قاضیانی اما کتایون ریاحی، دیگر بازیگر مطرح سینما و تلوزیون در بازداشت ارگانهای امنیتی بسر می برد.

همزمان با برگزاری اعتراضات مردمی و گسترش شدت سرکوب، بازداشت، کشتار و ارعاب بر علیه شهروندان توسط نیروهای امنیتی میزان بازداشت‌ها بیش از پیش افزایش پیدا کرده است.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم  با انتسار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات افزایش موج بازداستها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازنان‌ملل متحد، در پی درخواست دو کشور آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را برای بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران به خاطر سرکوب گسترده شهروندان برگزار کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داد

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاتفهیم اتهاماعتراضات سراسریحقوق بشر در ایران،حقوق بشر ایران،تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱آزادی هنگامه قاضیانیسرکوب آزادی بیان در ایرانبازداشت بازجویی،اعتراضات سراسری ایرانتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱سرکوب آزادی بیان و عقیدهبازداشت بازجوئیاعتراضات سراسری تهرانبازداشت شدگان اعتراضات سراسریجلسه بازپرسیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی اندیشهاعتراضات سراسری دانشجویاناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱حقوق بشرسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی اندیشه در ایراناعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات سراسری،اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱زندان اوینسرکوب آزادی بیان و قلمتظاهرات سراسریاعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱سرکوب آزادی اندیشه،هنگامه قاضیانیفعال حقوق بشرسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانتظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،سرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایراناعتراضات سراسری در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیاناعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری۱۴۰۱بازداشت هنگامه قاضیانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.