•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

آتش شاکرمی پس از اتمام بازجویی ها آزاد شد

0
125

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۸مهر ماه ۱۴۰۱، آتش شاکرمی، پس از اتمام مراحل بازجویی بازداشت آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، آتش شاکرمی، اهل خرم آباد مرکز استان لرستان، پس از طی مراحل بازجوئی آزاد شد.‌

براساس این گزارش، آتش شاکرمی پس از آزادی در صفحه شخصی خود نوشت:”ما به زنده نگه داشتن راستی و زیبایی ادامه می‌دهیم”.

همچنین، در خصوص چگونگی آزادی آتش شاکرمی، از قبیل میزان وثیقه و با قرار کفالت احتمالی تودیع شده برای وی و اتهامات او اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، طی روزهای گذشته همزمان با انجام مراسم تدفین نیکا شاکرمی، دختر نوجوانی که در خصوص چگونگی جان باختن وی ابهامات بسیاری در اذهان عمومی مانده است آتش شاکرمی به اتهام اطلاع رسانی در خصوص وضعیت وی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.‌ 

نیکا شاکرمی، متولد: ۱۳۸۴، ساکن تهران، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از آنکه روسری خود را در جریان اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی در بلوار کشاورز تهران به آتش کشید مفقود شد و جسد وی پس از ۱۱ روز پیدا شد.

همچنین، در تاریخ ۱۱مهر ماه ۱۴۰۱، مراسم تدفین نیکا شاکرمی، در حالی برگزار شد که نیروهای امنیتی اجازه دفن وی را در قبرستان صالحین خرم آباد ندادند و پس از توقیف جسد این دختر ۱۷ ساله و انتقال آن به مکان مورد نظر ارگانهای امنیتی در روستای ویسیان از توابع خرم آباد به خاک سپردند.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم و بیستم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.