•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

بازداشت ۵ تَن از شهروندان در بهبهان/ بلاتکلیفی یک کودک در بازداشت و آزادی ۳ تَن دیگر با وثیقه

0
161

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۴آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در بهبهان، دستکم ۵ تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین، ۳ دانش آموز بازداشت شده در شهرستان بناب از کانون اصلاح و تربیت تبریز آزاد شدند. سهیل خوشدل، نوجوان ۱۷ ساله اهل رشت به علت ناتوانی خانواده در تامین وثیقه محبوس مانده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، افشین رسولی، امید عسکری، عبدالله ایتوک، نسیم ایزدی و اشرف فکور صبور، پنج تن از شهروندان ساکن بهبهان از توابع استان خوزستان، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در این‌ شهرستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت:”اشرف فکور صبور، در تاریخ ۱۲ مهر ماه ۱۴۰۱، در محدوده میدان بانک ملی شهرستان بهبهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در بهبهان منتقل و چندی بعد نیز پس از اتمام بازجوئی ها به زندان سپیدار اهواز منتقل شده است.”

اما یک‌ منبع مطلع دیگر از شهرستان بهبهان به حقوق بشر در ایران گفت:”بازداشت نسیم ایزدی در تاریخ ۲۶ مهر ماه صورت گرفت و تداوم بازداشت او در حالی ادامه دارد که فرزندان او از وجود مادر محروم شدند‌ و او در حال حاضر در زندان سپیدار اهواز بسر می برد. همچنین، عبدالله ایتوک، روز یکشنبه ۱ آبان ماه بازداشت شد و پس از مدتی کوتاه تصاویری از وی در حالی که دستبند به دست داشت در صفحه اینستاگرامش منتشر شد. از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.”

اما در خبری دیگر، روز دوشنبه ۲ آبان ماه ۱۴۰۱، علی ولی محمدی، اشکان جاویدفر و آراز بدیعی، سه دانش بازداشتی اهل بناب و محبوس در کانون اصلاح و تربیت شهر تبریز، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

یک منبع نزدیک به این دانش آموزان به حقوق بشر در ایران در خصوص اتهامات آنها گفت:”ارگان بازداشت کننده این ۳ دانش آموز نیروی انتظامی بوده و مصادیق حقوقی اتهامات آنها (تبلیغ علیه نظام از طریق سر دادن شعارهای هنجارشکنانه) عنوان شده است.
این منبع مطلع تصریح کرد:”ماموران امنیتی هنگام بازداشت علی ولی محمدی، اشکان جاویدفر و آراز بدیعی، با رفتاری خشونت آمیز ابتدا آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و سپس آنها را به کانون اصلاح و تربیت شهر تبریز مرکز استان آذربایجان غربی منتقل کرده بوند.”

اما شورای تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران‌اعلام کرد؛ قرار بازداشت سهیل خوشدل، متولد: ۱۳۸۴، محبوس در کانون اصلاح و تربیت زندان لاکان رشت، به وثيقه ای با مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان تبدیل شده است اما در پی ناتوانی خانواده وی در تامین مبلغ وثیقه مذکور این دانش آموز بطور بلاتکلیف محبوس مانده است.

همچنین، بازپرس شعبه ۱۰ دادسرای عمومی و انقلاب شهر رشت با تبدیل یا کاهش میزان وثیقه مخالفت کرده است.

لازم به ذکر است، سهیل خوشدل، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در شهر رشت پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی جهت طی مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی به کانون اصلاح و تربیت واقع در زندان لاکان رشت منتقل شد و از آن زمان بطور بلاتکلیف در کانون اصلاح و تربیت زندان لاکان بسر می برد. 

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هامهر ماه ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱نسیم ایزدیکنوانسیون حقوق کودککنوانسیون حقوق کودکانکودککودکانکانونکانون اصلاح و تربیتکانون اصلاح و تربیت تبریزکانون اصلاح و تربیت رشتکانون اصلاح و تربیت زندان لاکان رشتگیلانآراز بدیعیآرازبدیعیافشین رسولیامید عسکریامیدعسکریاستان گیلاناشکان جاویدفراشرف فکور صبوراعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات دانش آموزاناعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بازداشت کودکانبازداشت کودکان کار در ایرانبازداشت دانش آموزانبازداشت دانش آموزان معترضبازداشت دانشجویانبازداشت شدگان تظاهرات مهر ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات مهر۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱دانش آموزان معترضرشتزندان لاکان رشتسهیل خوشدلسرکوب اعتراضات آبان ماه در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱شهر رشتشهررشتعلی ولی محمدیعلی ولیمحمدیعبدالله ایتوکعبداله ایتوک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.