•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

فائزه براهویی در دادگاه انقلاب زاهدان محاکمه شد

0
127

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۷آبان ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فائزه براهویی در شعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدان برگزار شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز سه شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، فائزه براهویی، متولد: ۲۵ اردبیهشت ماه ۱۳۷۸، فرزند: نادر، ساکن: زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهر محاکمه شد.

براساس این گزارش، فائزه براهویی، در حالی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب در زاهدان محاکمه شد که از حق دسترسی به وکیل و یا هرگونه مشاور حقوقی برای دفاع از وی محروم بود.

فائزه براهویی، در این جلسه دادرسی با عنوان اتهامی (لیدری اغتشاشات) محاکمه شد اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، فائزه براهویی، در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، در شهر زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجویی و بازپرسی با عنوان اتهامی (لیدری اغتشاشات) مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان و ارگانهای امنیتی در حکومت حال حاضر در ایران به شهروندان معترض (اغتشاشگر) و به تجمعات اعتراضی (اغتشاشات) می گویند تا از طریق بتوانند حربه ای برای سرکوب گسترده و خشونت آمیز شهروندان در دست داشته باشند.‌‌

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافائزه براهوییفائزه براهوئیقراربازداشتلیدریلیدری اعتراضاتمنشور حقوق شهروندیمهر ماه ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱محاکمهمحاکمه شهروندانچابهار سیستان و بلوچستان۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱آبان ۱۴۰۱آبانماه ۱۴۰۱آبان۱۴۰۱اعتراضاتاعتراضات آبان۱۴۰۱اعتراضات زاهداناعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات سراسری۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اغتشاشاتبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت شهروندان بلوچبازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱براهوییبراهوئیتظاهراتتظاهرات زاهدانتظاهرات سراسریحقوق بشردادگاه انقلابدادگاه انقلاب زاهدانراهپیمایی سراسریزاهدانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب اعتراضاتسرکوب اعتراضات مهر ماه در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات مدنیسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانسرکوب اعتراضات آبان ماه در سال ۱۴۰۱سرکوب شهروندان بلوچشهر زاهدانشهرزاهدان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.