•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

گزارشی از بازداشت شهروندان در دره شهر، توسط نیروهای امنیتی

0
104

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲ آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام دستکم ۸ تن از شهروندان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، رسول کیانی، متولد: ۱۳۷۰، فرزند: ولی الله، اهل دره شهر از توابع استان ایلام، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

همچنین، طی روزهای اخیر، فرزاد اسدی، متولد: ۱۳۸۳، فرزند: حمید، پیام‌ رضایی، فرزند: نورالدین، متولد: ۱۳۷۷، رضا نظرپور، حسین ادیب، متولد: ۱۳۷۹، فرزند: ناصر، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در دره شهر استان ایلام توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و وضعیت وی اطلاعی در دیت نیست.

در ادامه همچنین، رضا قاسمی، متولد: ۱۳۷۸، فرزند: شیخه، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در حریفان اعتراضات جاری در شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام به مکان نامی منتقل شد. تا لحظه تنظیم این گزارش از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

روز چهارشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۴۰۱، پیمان رضایی، متولد: ۱۳۷۱، فرزند: مظفر، ذبیح قلی زاده، متولد: ۱۳۶۸، فرزند: حبیب، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

پس از انتشار اخبار مرتبط با جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز از توابع استان کردستان که پس از سفر به تهران و بازداشت توسط پلیس امنیت اخلاقی (گشت ارشاد) و انتقال وی به بازداشتگاه و سپس جان باختن وی که با ابهامات بسیاری همراه بود اعتراضات گسترده ای از استان کردستان شکل گرفت و در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله نیروهای امنیتی برای سرکوب این‌ اعتراضات خواستار اقدام فوری جامعه جهانی شده بود.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاایلامسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانحقوق بشر ایراتاعتراضات سراسری ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱پیام رضاییراهپیمایی سراسریسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمقرنطینه زندان دره شهراعتراضات شهریور ۱۴۰۱تظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱سرکوب اعتراضات مهر ماه در سال ۱۴۰۱پیام رضائیاستان ایلامسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانزندان دره شهر ایلاماعتراضات شهریور۱۴۰۱اعتراضات ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱رضانظرپوردره شهرمنشور حقوق شهروندیتظاهرات سراسریاعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱حقوق بشر ایران،مهر ماه ۱۴۰۱رضا نظرپورفعالین حقوق بشررضا قاسمیبازداشت و سرکوب آزادی بیاناعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱منشور حقوق شهروندی،تظاهرات سراسری ۱۴۰۱حسین ادیبسرکوب آزادی بیان در ایراناعتراضات سراسریسرکوب آزادی بیان و اندیشهتظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱رسول کیانیرضاقاسمیفعال حقوق بشرحقوق بشر،تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱فرزاداسدیذبیح قلیزادهحقوق بشر در ایرانآزادی بازداشت شدگانسرکوب آزادی بیان و عقیدهبازداشت،سرکوب اعتراضات آبان ماه در سال ۱۴۰۱بازداشت شدگان اعتراضاتفرزاد اسدیذبیح قلی زاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.