•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت دو تَن از شهروندان در لاهیجان و مازندران توسط نیروهای امنیتی

0
188

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۹آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر لاهیجان و استان مازندران، دو تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشگاههای کشور، روز شنبه ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، کریم محمدی، دانش آموخته رشته موسیقی در دانشکده هنر دانشگاه تهران، معلم پیانو و زبان آلمانی، در شهر لاهیجان واقع در استان گیلان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌

براساس این گزارش، بازداشت کریم محمدی در پی یورش ۲۰ تن از ماموران امنیتی به منزل شخصی وی صورت گرفته است.

همچنین، گفته می شود، هنگام بازداشت کریم محمدی، افرادی که به قصد ممانعت از بازداشت کریم محمدی با ماموران امنیتی وارد درگیری شدند مورد اصابت گلوله های ساچمه ای قرار گرفتند.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری و مصادیق اتهامات مطروحه بر علیه کریم محمدی اطلاعی در دست نیست.‌

در خبری دیگر همچنین، عصر یکشنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، پدرام حسین زاده، دانشجوی رشته‌ مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد واحد استان مازندران، پس از خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری و اتهامات مطروحه بر علیه پدرام حسین زاده اطلاعی در دست نیست.‌

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم،  هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.