•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

گزارشی از بازداشت و بلاتکلیفی ۸ تَن از شهروندان در بازداشتگاه های امنیتی

0
188

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۹آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای یزد، تهران، سنندج، مازندران، بابل و شاهرود، دستکم ۸ تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشگاههای کشور، روز شنبه ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، حمیدرضا فربود، دانشجوی رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه آزاد واحد استان یزد، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، حمیدرضا فربود پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل و از وضعیت و مصادیق اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.‌

همچنین، در ساعات پایانی شنبه ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، رایحه حسینی، فعال دانشجویی و دانشجوی رشته جامعه شناسی در دانشگاه الزهرا در تهران، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی پس از تفتیش منزل و توقیف برخی وسائل شخصی اش بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و وضعیت رایحه حسینی اطلاعی در دست نیست.

در خبری دیگر، روز یکشنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، میلاد ربیعی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد واحد مازندران، هنگام‌ خروج از این مرکز آموزش عالی در مقابل درب این دانشگاه توسط نيروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، میلاد ربیعی پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، صبح امروز دوشنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، محمد عرب، دبیر انجمن فرهنگی و تمدن اسلامی دانشگاه نوشیروانی بابل پس از احضار به اداره اطلاعات سپاه در این شهرستان بازداشت شد.

از مصادیق حقوقی اتهامات، مکان نگهداری محمد عرب اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، محمد عرب، چندی پیش هم توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام آزاد شده بود.

اما کانال تلگرامی دانشجویان متحد هم‌ اعلام کرد؛ در ساعات پایانی یکشنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، سعید نجفیان، دانشجوی رشته‌مهندسی مواد و متالوژی در دانشگاه صنعتی شاهرود، توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و علت دقیق بازداشت سعید نجفیان اطلاعی در دست نیست.

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، علیرضا برادران، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته هوافضا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پس از احضار به اداره پیگیری وزارت اطلاعات بازداشت شد.

براساس این گزارش، علیرضا برادران، امروز دوشنبه در تماسی کوتاه با خانواده خود خبر احضار و بازداشت خود را اطلاع رسانی و اعلام کرده که در بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی تحت بازجویی است.

گفته می شود، احضار علیرضا برادران به اداره پیگیری وزارت اطلاعات در پی هماهنگی رئیس واحد حراست دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است.

تا لحظه تنظیم این خبر از علت احضار و بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات علیرضا برادران اطلاعی در دست نیست. ‌

شورای صنفی دانشگاههای کشور همچنین در خبری دیگر افزود؛ امروز دوشنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۱، علیرغم گذشت ۳۶ روز از بازداشت محمدجواد مقدسی، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی تهران این دانشجو بطور بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ محبوس شده است.

همچنین، علیرغم پیگیری های مکرر خانواده محمدجواد مقدسی برای آزادی فرزندشان حتی با تودیع وثیقه اما پاسخ مشخصی دریافت نکردند.

لازم به ذکر است، محمدجواد مقدسی، در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

اما وبسایت کُردپا هم‌ در خبری اعلام کرد؛ الهام قادری، اهل شهر سنندج مرکز استان کردستان، علیرغم گذشت مدتی طولانی از تاریخ بازداشت بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد.

علیرغم پیگیری های صورت گرفته از طرف خانواده الهام قادری و مراجعات آنها به دادسرای عمومی و انقلاب سنندج اما وی کماکان بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد و طی این مدت فقط ۱ مرحله تماسی کوتاه با خانواده خود داشته است.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم،  هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافضای دانشگاهی در ایرانفعالان دانشجویی دانشگاه تهرانمنشور حقوق شهروندی،میلاد ربیعیمیلادربیعیمحمد جواد مقدسیمحمد عربمحمدجواد مقدسیمحمدجوادمقدسیمحمدعربمعلم سرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننوشیروانی بابلالهام قادریانجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابلاحضار و بازداشت دانشجویاناحضار بازداشتاحضاروبازداشتاحضاروبازداشت دانشجویاناحضاروبازداشت شهرونداناحضاربازداشتاعتراضات دانشجوییاعتراضات دانشجویاناعتراضات دانشجویان در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت دانشجویان نوشیروانیبازداشت دانشجویان ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابلبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت دانشجویان،تظاهرات سراسریتظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در ایرانجامعه شناسیحقوق بشرحمیدرضا فربودحمیدرضا فربدحمیدرضافربودحمیدرضافربددانشگاه نوشیروانیدانشگاه نوشیروانی بابلدانشگاه آزاد یزددانشگاه آزادیزددانشگاهیاندانشجوی دانشگاه نوشیروانی بابلدانشجویان معترضرایحه حسینیرشته جامعه شناسیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسعید نجفیانسعیدنجفیانشورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه نوشیروانی بابلعلیرضا برادرانعلیرضابرادران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.