•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

صدور حبس و تبعید برای ۴ تَن از بازداشت شدگان اعتراضات در تهران و کرج

0
349

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸آذر ماه ۱۴۰۱، شعب دادگاه انقلاب در کرج و تهران با صدور دادنامه هایی، هادی امیرمحسنی، امیرمحمد جلالی، پوریا نحوی و مهدی محمدی را در مجموع به تحمل ۱۷ سال و ۳ ماه حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به کرمان محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشگاههای کشور، طی روزهای اخیر، هادی امیرمحسنی، دانشجوی رشته مدیریت در دانشگاه امام صادق تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران در مجموع به تحمل ۴ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط دادگاه انقلاب تهران که هادی امیر محسنی ابلاغ شده این دانشجوی معترض از بابت اتهام(اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی) و (اخلال در نظم و آسایش عمومی) در مجموع به تحمل ۴ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

به فرض تائید این‌ حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی تحمل بخشی از مجموع این حکم برای هادی امیرمحسنی لازم به اجرا خواهد شد.

لازم به ذکر است، هادی امیرمحسنی، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، در خیابان ۱۶ آذر واقع در تهران، توسط نیروهای‌ امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین به مدت ۲۰ روز در سلول انفرادی در یکی از بندهای امنیتی این زندان محبوس و تحت بازجویی های فشرده قرار گرفت.

در ادامه نیز، طی روزهای اخیر، مهدی محمدی، ساکن تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی، محبوس در زندان تهران بزرگ، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

در دادنامه صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، اتهاماتی که‌ منجر به صدور چنین حبسی بر علیه مهدی محمدی شده (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی) و (اخلال در نظم و آسایش عمومی) است.

لازم به اشاره است، مهدی محمدی، در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجویی و بازپرسی سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

بر همین‌ اساس، طی روزهای اخیر، امیرمحمد جلالی، متولد: ۱۳۷۷، ساکن کرج و مرکز استان البرز و از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی، محبوس در زندان قزلحصار کرج، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی عاصف الحسینی، به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به استان کرمان، محکوم شد.

براساس این گزارش، اتهامات منتسب شده به امیرمحمد جلالی در این پرونده (اخلال در نظم و آسایش عمومی) و (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) عنوان شده است.

جلسه دادرسی به پرونده امیرمحمد جلالی، در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۱، از طریق ویدئو کنفرانس توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی عاصف الحسینی، برگزار شده بود.

لازم به ذکر است، امیرمحمد جلالی، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به محل سکونت وی در شهر کرج مرکز استان البرز، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در زندان رجایی شهر کرج و طی مراحل بازجوئی های تحت فشار پس از آن به زندان قزلحصار منتقل شد.‌

در خبری دیگر، کولبرنیوز اعلام کرد؛ روز دوشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، سید پوریا نحوی، متولد: ۱۳۸۰، اهل شهرستان مریوان از توابع استان کردستان، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده فنی دانشگاه تهران، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران که به پوریا نحوی، متهم این پرونده ابلاغ شده، وی از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور) و (اخلال در نظم و آسایش عمومی) در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

پوریا نحوی، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجویی در خالی که از حقوق اولیه یک متهم برای دسترسی به وکیل محروم بود در مرحله بازپرسی مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتسار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات افزایش موج بازداستها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازنان‌ملل متحد، در پی درخواست دو کشور آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را برای بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران به خاطر سرکوب گسترده شهروندان برگزار کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داد

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاابوالقاسم صلواتیاعتراضات سراسری در ایرانمجازات حبس تعزیریابوالقاسم صلواتی قاضیشهر کرجتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱پوریا نحویحقوق شهروندیدادگاه انقلاب کرجقاضی عاصف الحسینیابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلابشهرکرجاعتراضات سراسری کرجپوریانحویدادگاه انقلاب تهرانعاصف الحسینیشعبه 1دادگاه انقلاب کرجکرج البرزاعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱امیرمحمد جلالینقض حقوق بشر در ایراناعتراضات سراسریابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ابوالقاسمکرج استان البرزاعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱امیرمحمدجلالیحقوق مدنیشعبه۱۵ دادگاه انقلابابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهرانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری ۱۴۰۱لیدر اعتراضاتامیر محمد جلالیشعبه اول دادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهران ابوالقاسم صلواتیاعتراضات سراسری ۱۴۰۱شعبه۱۵اعتراضات سراسری زنجانهادی امیرحسنیحقوق بشر در ایرانقاضی ابوالقاسم صلواتیتظاهرات سراسریشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهراناعتراضات سراسری ایرانشعبه اول دادگاه انقلاب کرجتظاهرات سراسری،حبس تعزیریمنشور حقوق شهروندیتظاهرات سراسری در ایرانشعبه۱۵ دادگاه انقلاب تهراناعتراضات سراسری دانشجویانتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱مهدی محمدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.