•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

محکومیت پدرام جمالزاده و بردیا شکوری فرد به حبس، شلاق و مجازاتهای تکمیلی

0
232

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰آذر ماه ۱۴۰۱، شعب ۲۶ و ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، پدرام جمالزاده و بردیا شکوری فرد را در مجموع به تحمل ۱ سال حبس تعلیقی، ۵ سال حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی از جمله شلاق محکوم کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، اواخر آبان ماه ۱۴۰۱، پدرام‌ جمالزاده، متولد: ۱۳۷۳، دانش آموخته رشته تکنسین اتاق عمل از دانشگاه آزاد واحد اصفهان، ساکن تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی، محبوس در زندان تهران بزرگ، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”محاکمه پدرام، در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱ برگزار شد و با توجه به اعلام خودش در یک دادگاه ۵ دقیقه ای محاکمه شده و در حال حاضر هم حکمش شده ۵ سال زندان. البته قرار شده به حکم اعتراض کنه.”

از مصادیق حقوقی اتهامات پدرام جمالزاده اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، پدرام جمالزاده در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان‌ اعتراضات سراسری توسط نیروهای‌ امنیتی در محدوده فلکه آریاشهر تهران بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و ۵ جلسه بازجویی های فشرده و پس از تفهیم اتهام در نهایت به زندان تهران بزرگ منتقل شد.”

از مصادیق حقوقی اتهاماتی که‌ منجر به صدور چنین حکمی بر علیه پدرام جمالزاده شده اطلاعی در دست نیست.

در خبری دیگر، شورای صنفی دانشگاه های کشور اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، بردیا شکوری فرد، دانشجوی رشته اقتصاد در دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به حبس تعلیقی، شلاق و مجازاتهای تکمیلی محکوم شده است.

براساس این گزارش، بردیا شکوری فرد، به ۱ سال حبس تعلیقی، ۷۴ ضربه شلاق و بعنوان مجازلت تکمیلی هم به نگارش مقاله ای ۹۰ صفحه ای با موضوع وطن پرستی، ادب، آسیب رساندن به افکار عمومی و انجام خدمات اجتماعی در یک مرکز درمانی محکوم شده است. 

در این گزارش اشاره ای به تعلیقی یا تعزیری بودن حکم شلاق بردیا شکری فرد نشده است.

لازم به اشاره است، بردیا شکوری فرد، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات دانشجویان دانشگاه تهران توسط نیروهای‌ امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی در دادسرای زندان اوین تفهیم اتهام شد.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

در پی شدت گرفتن موج سرکوب و ارعاب بر علیه شهروندان در شهرهای ایران، شورای حقوق بشر سازمان‌ملل متحد، به درخواست دو کشور آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را برای بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران به خاطر سرکوب گسترده شهروندان برگزار کرد و مقرر شد کمیته ای برای حقیقت یابی در خصوص واقعیت تعداد کشته شدگان و شدت برخوردهای امنینی با شهروندان از سوی سازمان ملل متحد تعیین شود.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داد

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاحقوق شهروندیحقوق مدنیشعبه۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهراناجرا حکم شلاقشعبه۲۶اعتراضات ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱آبانماه ۱۴۰۱پدرام جمالزادهدادگاه انقلاب تهرانسرکوب آزادی بیانایمان افشاریمحمدرضا عموزادقاضی شعبه۲۸ دادگاه انقلابمحکومیت تعزیریاعتراضات سراسری ایرانمهر ماه ۱۴۰۱بازداشتشدگان آبان۱۴۰۱بردیاشکوری فردحبس تعلیقیاعتراضات سراسری در ایرانمحمدرضاعموزادقاضی شعبه ۲۸دادگاه انقلاب تهراناعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱بازداشت دانشجویان ایرانآبان۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱محکومیت تعلیقینقض حقوق بشر در ایرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهرانشعبه۲۸دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۸ دادگاه انقلاب در تهراناعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری تهراناعتراضات آبان۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱شعبه۲۸فعال حقوق بشرشعبه ۲۸ دادگاه انقلابشعبه۲۸ دادگاه انقلابصدور حکم شلاق در ایرانصدور حکم شلاق تعلیقیشعبه ۲۸ محمدرضا عموزادبردیاشکوریاعتراضات سراسری دانشجویاناعتراضات آبان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری کرجحبس تعزیریصدور حکم شلاقشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهراناحضار و بازداشت دانشجویانحقوق بشر در ایران،بردیا شکوریبازداشت دانشجویان معترضاحضاروبازداشت دانشجویاناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱حکم شلاقبازداشت دانشجویاناعتراضات سراسریدانشجویان دانشگاه تهرانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهراننقض حقوق بشر،اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری،اعتراضات سراسری۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱نافرمانی مدنیبازداشت دانشجویان در ایرانقاضی ایمان افشاریبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانقاضی شعبه۲۸دادگاه انقلاب تهرانسرکوب آزادی اندیشهبردیا شکوری فردمهرماه۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱لیدر اعتراضات

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.