•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت یک روزنامه نگار در سنندج و آزادی ۲ تَن دیگر با تودیع وثیقه

0
116

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۶مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در سنندج، فردین کمانگر را بازداشت کردند. همچنین، شهرام آزموده و بتول بلالی، دو روزنامه نگار اهل هشتپر و سیرجان با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، روز پنجشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۴۰۱، فردین کمانگر، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، روزنامه نگار و مدیر پیشین خانه مطبوعات، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، ماموران امنیتی با یورش به منزل شخصی فردین کمانگر و سپس ضرب و شتم و توقیف برخی لوازم شخصی بدون ارائه حکم قضایی این روزنامه نگار را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

شدت آسیب های وارده به این روزنامه‌نگار به حدی شدید است که وی از نواحی مختلفی از بدن خود با کبودی و ضرب دیدگی شدید مواجه شد.

اما روز دوشنبه ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، شهرام آزموده، روزنامه‌نگار و فرهنگی بازنشسته ساکن شهرستان هشتپر از توابع استان گیلان و سردبیر نشریه تالش، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با قید وثیقه از زندان آزاد شد و باید در انتظار دریافت ابلاغیه دادرسی خود باشد.‌

شهرام آزموده، در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی در شهرستان هشتپر بازداشت شده بود.

همچنین، روز شنبه ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، بتول بلالی، خبرنگار محلی، ساکن شهرستان سیرجان از توابع استان کرمان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام پس از تودیع وثیقه آزاد شد.

لازم به ذکر است، بتول بلالی، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، در شهرستان سیرجان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله، که در بازداشتگاه پلیس امنیت تهران جان خود را از دست داد اعتراضات گسترده ای از طرف جملگی اقشار جامعه از قبیل دانشجویان، فرهنگیان، اساتید دانشگاه، فعالان سیاسی و مدنی، کسبه، بخش وسیعی کارکنان دولت، ورزشکاران، روزنامه نگاران و هنرمندان سینما، تئاتر و صداوسیما در واکنش به عمل کرد گشت ارشاد و مخالفت با سرکوب زنان شکل گرفت اما ارگانهای امنیتی در واکنش به این اعتراضات، بازداشتهای گسترده ای را با ادعای (مخالفت با اغتشاش) در دستور کار خود قرار دادند.

حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشاتی بطور دقیق و مفصل روزهای،سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم، هفدهم و هجدهم این  تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هاخبرنگارسرکوب آزادی بیانرشته روزنامه نگاریاعتراضات شهریور۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱بتول بلالی روزنامه نگارشهرستان سیرجاناعتراضات سراسریتظاهرات سراسریشهریور۱۴۰۱تظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱استان گیلان،خبرنگاران آزادحقوق شهروندی در ایرانگیلانبازداشت و سرکوب آزادی بیاناعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱بتول بلالیشهرام آزمودهخبرنگارانحقوق بشر ایرانسرکوب روزنامه نگاران ایراناعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱سیرجانفردین کمانگرتظاهراتسرکوب آزادی اندیشهشهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات ۱۴۰۱شهرستان هشتپرحقوق بشرکرمانسرکوب روزنامه نگارانروزنامه نگار،شهریور ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱هشتمراستان کرمانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانشهریورماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات شهریور ماه در سال ۱۴۰۱هشتپرحقوق شهروندیسرکوب روزنامه نگاران در ایرانخبرنگاریاعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات،سرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱سیرجان کرمان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.