•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

خودکشی دختر ۱۷ ساله در شهرستان رامهرمز به علت فقر و محرومیت

0
696

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۹، دختری ۱۷ ساله، دانش آموز مقطع دبیرستان ساکن توابع شهرستان رامهرمز در استان خوزستان در پی محرومیت از حق امید به زندگی و فقر خودکشی کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل عصر جنوب، روز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹، سیما « نام خانوادگی نامشخص » – متولد: ۱۳۸۱ – ساکن توابع شهرستان رامهرمز در استان خوزستان، با توجه به محرومیت از حق امید به زندگی و فشارهای روحی و روانی شدید بر اثر فقر اقدام به خودکشی و حلق آویز کردن خود کرد به زندگی اش پایان داد. با احتساب این خودکشی در فاصله زمانی آبان ماه سال جاری تا روز گذشته ۷ دانش آموز با سنین زیر ۲۰ سال در شهرستان رامهرمز بر اثر فقر و محرومیت خودکشی کردند. 

این دختر نوجوان، ساکن منطقه طالقانی ۳ از حاشیه شهر رامهرمز و در مناطقی که به شدت با محرومیت مواجه هست به همراه خانواده اش زندگی می کرد در مقطع دبیرستان در حال تحصیل بود. 

براسا اعلام فعالان رسانه ای در گفتگو با عصر جنوب: “پس از دستور فرماندار شهرستان رامهرمز به اداره ارشاد و منع خبرنگاران از پوشش اخبار خودکشی، دو فرد دیگر که یکی از آنان یک پسر نوجوان بود اقدام به خودکشی کرده اند که با سانسور اجباری از سوی رسانه های محلی مواجه شد.”

پیش از این نیز حقوق بشر در ایران، در تاریخ  ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی به نقل از عصر ایران، خودکشی ۶ دانش آموز این شهر  را منتشر کرده بود. 

لازم به ذکر است، شدت فقر گسترده در مناطق استان خوزستان رو به افزایش است و مسئولان شهری و استانی هیچگونه تلاشی برای مقابله این مشکلات نمی کنند. بعنوان مثال در حال حاضر از مجموع ۲۷۰۰۰ دانش آموز در شهرستان رامهرمز دستکم ۴۰۰۰ تن آنان از حق داشتن تلفن همراه برای ادامه تحصیل در سال تحصیلی جاری محروم ماندند. 

اغلب موارد خودکشی و یا اقدام به آن از سوی شهروندان ایران که روند رو به افزایش هم دارد در سایه نبود امید به زندگی و فشارهای روحی و روانی بر اثر مشکلات اقتصادی، معیشتی و گسترش فزآینده سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است. 

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد و این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد.

محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی تاکید شده ولی در ایران بسیاری از شهروندان از این حق بطور سیستماتیک محروم هستند. 

همچنین در اهداف مطروحه سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت به حق همه انسانها از برخورداری محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با شان و مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از تصویب این سند برای اجرا در پی مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

برچسب هافقر و تنگدستیفعال حقوق بشرمحرومیت از حق امید به زندگینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننسل جواننسل جوان ایراننسل جوان در ایرانآمار خودکشی در ایرانآمار خودکشی زناناقدام به خودکشیاقدام به خودکشی جوانان در ایراناقدام به خودکشی دختران نوجواناخبار نقض حقوق بشر در ایراناستعدادهای نسل جوانحق امید به زندگیحق امید به زندگی در ایرانحق امیدبه زندگیحق زندگیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق اقتصادیحقوق اقتصادی و اجتماعیحقوق اقتصادی شهروندان در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران نیوزحقوق بشر در ایران خبرحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانخودکشیخودکشی نوجوانانخودکشی نوجوانان در ایرانخودکشی نسل جوان در ایرانخودکشی جوانان در ایرانخودکشی دختران نوجوانخودکشی دختران جوانخودکشی دختران در ایرانخودکشی در ایرانخودکشی زنان در ایرانخودکشی زندانیخودکشی زندانیانخودکشی سیما در رامهرمزخودکشی شهروندان در ایرانروستاهای شهرستان رامهرمزرامهرمز استان خوزستانسیما دختر رامهرمزیسرکوب نسل جوانشهرستان رامهرمز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.